Gospodarka w gminie Krapkowice. Pomysły kandydatów na burmistrza

Beata Szczerbaniewicz
Kandydatów na burmistrza Krapkowic zapytaliśmy tym razem, jak zamierzają rozwijać gospodarczo gminę?

Andrzej Kasiura - kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców "Dla Krapkowic":
Stymulacja rozwoju gospodarki wymaga kilku rodzajów działań. A zatem:
Po pierwsze, trzeba wykorzystać możliwości wsparcia zadań własnych ze środków europejskich (np. RPO, PROW, Kapitał Ludzki, Współpraca Transgraniczna)

Po drugie pomocne będzie stworzenie forum współpracy i wymiany informacji pomiędzy władzami gminy a przedsiębiorcami. Przedsiębiorcy powinni móc powiedzieć o swoich oczekiwaniach ale też i planach inwestycyjnych, samorząd powinien te plany znać i w miarę możliwości uwzględniać w planach rozwojowych gminy.

W tym procesie powinny też czynnie uczestniczyć wszystkie organy współpracujące z samorządem tak, aby nasi przedsiębiorcy nie musieli lokować swoich nowych inwestycji poza gminą Krapkowice.
Należy takze promować osiągnięcia firm krapkowickich (do tej pory firmy z naszej gminy są bardziej doceniane i pokazywane w kraju i poza jego granicami niż w u siebie).

Niezbędne jest również współdziałanie z firmami w ramach tzw. "społecznej odpowiedzialności biznesu", (jako podmiotów uczestniczących w lokalnych imprezach kulturalnych i sportowych).

Wreszcie trzeba dobrze przygotować i promować tereny inwestycyjne, najlepiej leżące w specjalnych strefach ekonomicznych, które są w stanie przyciągnąć nowych poważnych inwestorów wraz z pakietem ulg podatkowych za utworzenie nowych miejsc pracy.

W końcu należy opracować plany zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy z uwzględnieniem terenów na działalność przemysłową i pod budownictwo mieszkaniowe.

Jan Nadbrzeżny - Sojusz Lewicy Demokratycznej:

Gmina Krapkowice może kreować i stymulować rozwój gospodarczy zgodny ze swoją strategią rozwoju.
Dla przykładu takie możliwości daje utworzona nie tak dawno podstrefa ekonomiczna.

Należy także przygotować jeszcze inne, usytuowane w pobliżu głównych dróg tereny pod inwestycje.
Najistotniejsze jednak, aby w miarę szybko poprawić płynność komunikacyjną w Krapkowicach, bo bez tego trudno będzie przyciągnąć poważnych inwestorów. Aktualnie brak takiej płynności obniża potencjał miasta i całej gminy.

Istotne jest również rozwijanie dobrych relacji z przedsiębiorcami, którzy są forpocztą społeczeństwa obywatelskiego. Ponadto należy stwarzać możliwości rozwoju przedsiębiorczości, stosować racjonalne prawo miejscowe, wprowadzać ulgi podatkowe oraz preferencje dla intratnej produkcji i usług, nagradzać najbardziej aktywnych, innowacyjnych przedsiębiorców, organizować targi i wystawy.
W tym kreowaniu należy uwzględniać niewykorzystane możliwości tutejszego rynku pracy.

W swoim programie wyborczym proponuję między innymi utworzenie centrum, które zajmowałoby się wszechstronną promocją Krapkowic, zachęcało inwestorów, kojarzyło przedsiębiorstwa, organizowało szkolenia dla różnych grup społecznych, aktywizowało osoby pozostające bez pracy i niepełnosprawne.

Maciej Sonik, Platforma Obywatelska:

Rozwój gospodarczy gminy jest bardzo ważny. Trzeba pomagać istniejącym podmiotom gospodarczym, preferując lokalnych dostawców i wdrażając program "Tu płacę podatki", aby uświadomić mieszkańcom, że pieniądze wydane w lokalnych firmach wracają do wspólnej kasy.

Wiem, czego oczekują przedsiębiorcy - mam kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu firmy. Będę skutecznie zabiegał o nowe inwestycje na terenie gminy.

Krapkowice muszą wykorzystać atuty - zjazdy z autostrady, tereny inwestycyjne położone w specjalnej strefy ekonomicznej.

Żeby te atuty przełożyły się na efekty w postaci nowych miejsc pracy, potrzeba dobrego klimatu do inwestowania: przyjaznej administracji, działań promocyjnych i proinwestycyjnych, mądrej polityki fiskalnej, współpracy z innymi gminami i powiatem.

Wiem jak to robić - w imieniu marszałka - brałem udział w zakończonych sukcesem negocjacjach z IBM, który przeniósł do Polski centrum usługowe zatrudniające 2000 osób.

Stworzę stanowisko "pilota inwestycji", którego zadaniem będzie pozyskiwanie i sprawna obsługa inwestorów.

Doprowadzę do uchwalenia kompleksowego planu zagospodarowania i programu dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku.

Ważna jest także długoplanowa polityka inwestycyjna i korzystanie z narzędzi stymulacji rynku pracy, szczególnie w okresach kryzysu.

Byłem jednym z współautorów i koordynatorem wdrażania w 2009 r. pakietu antykryzysowego o wartości ok. 620 mln zł, którego celem było m.in. zachowanie lub utworzenie ok. 25 tys. miejsc pracy na Dolnym Śląsku.

Jerzy Roszkowiak, Forum Ziemi Krapkowickiej:

Należy w trybie pilnym przygotować (uzbroić) tereny pod inwestycje szczególnie w pobliżu autostrady.
Najlepiej robić to za pieniądze spoza budżetu gminy, w tym kierunku trzeba promować i lobbować (znacznie intensywniej niż dotychczas) Krapkowice jako atrakcyjne miejsce dla inwestorów.
Niezbędny jest tu system ulg i preferencji.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, należy dokonać odpowiednich korekt w planie zagospodarowania przestrzennego.

Dobrze byłoby utworzyć grupę specjalistów odpowiedzialnych za skuteczne opracowywanie projektów w celu pozyskania środków unijnych.

Bardzo ważne będzie szybkie i skuteczne usprawnienie komunikacji drogowej na terenie miasta (adaptacja mostu kolejowego i dróg dojazdowych.

Aby gmina prężnie rozwijała się gospodarczo, ważna jest także umiejętna i elastyczna polityka podatkowa wobec zarówno istniejących jak i nowo powstałych firm.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska