Grodków i Zdzieszowice wciąż mają szansę na dotację do stadionu i basenu

fot. sxc
fot. sxc
Wojewoda opolski uwzględnił protesty dwóch gmin, które nie zgadzały się z podziałem pieniędzy na obiekty sportowe i turystyczne. Urząd Marszałkowski będzie musiał ponownie ocenić projekty Grodkowa i Zdzieszowic.

W styczniu Zarząd Województwa przedstawił listę 21 inwestycji sportowych i turystycznych, które ubiegały się o unijne dotacje. Pieniędzy na budowę stadionów, basenów, lodowisk i hal sportowych wystarczyło tylko dla ośmiu z nich

Dotacji nie dostało 13 innych projektów, bo do podziału było za mało pieniędzy. Z kolei wnioski Grodkowa, Zdzieszowic i klubu Gwardia Opole zostały zbyt nisko ocenione przez ekspertów.

- Nie zgodziliśmy się tymi ocenami i dlatego napisaliśmy protest. A wojewoda przyznał nam rację - cieszy się Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.
Wniosek gminy Grodków nie otrzymał wymaganych 50 procent możliwych do zdobycia punktów.

- Ale zero punktów otrzymaliśmy np. za brak audytu energetycznego budowy boisk - mówi Antoniewicz. - A przecież taki audyt dotyczy tylko remontów istniejących, starych obiektów, a my budujemy wszystko od nowa!

- Oceniliśmy, że komisja w Urzędzie Marszałkowskim pomyliła się w ocenie co najmniej dwóch kryteriów, w tym właśnie tego dotyczącego audytu energetycznego - potwierdza Radosław Miążek, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi w UW.
Podobny błąd znalazł się w ocenie wniosku Zdzieszowic, który chce rozbudować odkryty basen i ten projekt wojewoda również skierował do ponownej oceny.

Na zbadanie w Urzędzie Wojewódzkim czekają jeszcze inne protesty, m.in. Olesna, Polskiej Cerekwi i Gwardii Opole. Wszystkie powinny zostać rozpatrzone do połowy marca.

Z kolei w Wydziale Nadzoru i Kontroli UW badany jest wniosek burmistrza Brzegu, który domaga się całkowitego unieważnienia trzech uchwał Zarządu Województwa w sprawie podziału pieniędzy na sport i turystykę.

Jak powiedział nam Kordian Michalak, rzecznik wojewody, przeprowadzone badanie pierwszych dwóch uchwał nie wykazało, aby była możliwość ich uchylenia.
Jak już pisaliśmy przed tygodniem, niewykluczone jest, że oprócz ośmiu projektów zatwierdzonych przez marszałków, pieniądze dostaną też inne inwestycje. A to dlatego, że z budowy centrum biznesowego i dotacji unijnych zrezygnował Uniwersytet Opolski.

Chodzi o 4,2 mln euro, czyli ponad 18 mln zł, co łącznie z rezerwą w wysokości 2,5 mln daje ponad 20 mln zł. Marszałek zdecydował, że przeznaczy te pieniądze na bazy sportowe, ale czeka jeszcze na zgodę Komisji Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska