GSS wyposaża fabrykę w Opolu. W lutym rozpocznie się produkcja testowa

Edyta Hanszke
Zakład ma 5 tys. mkw., z czego 3 tys. zajmuje hala produkcyjna. Wykonawcą była firma z Gorzowa Wielkopolskiego, która równocześnie nieopodal budowała Centrum Badawczo-Rozwojowe ifm ecolink.
Zakład ma 5 tys. mkw., z czego 3 tys. zajmuje hala produkcyjna. Wykonawcą była firma z Gorzowa Wielkopolskiego, która równocześnie nieopodal budowała Centrum Badawczo-Rozwojowe ifm ecolink. Edyta Hanszke
Zakończyła się trwająca od lata ub.r. budowa zakładu przy ulicy Północnej w opolskiej podstrefie ekonomicznej. Amerykański koncern Global Steering Systems będzie produkować tam wałki układu kierowniczego do samochodów.

Trzon tworzonej załogi, liczący na razie 20 osób (dyrektorzy, specjaliści d.s. kadr, IT, logistyki, laboratorium, technolodzy) przeniósł się w tym tygodniu  do nowej siedziby.

Zakład ma 5 tys. mkw., z czego 3 tys. zajmuje hala produkcyjna. Wykonawcą była firma z Gorzowa Wielkopolskiego, która równocześnie nieopodal budowała Centrum Badawczo-Rozwojowe ifm ecolink. Amerykańskiemu inwestorowi spodobała się fabryka ifm, a gorzowska firma zaoferowała najkorzystniejszą cenę. Zbigniew Gorczyński, dyrektor generalny GSS jest zadowolony z jakości prac i ceny. - Udało nam się postawić fabrykę o połowę tańszą w porównaniu do ofert niektórych deweloperów - mówi.

Obecnie trwa wyposażanie zakładu. Część maszyn produkcyjnych, których powstawanie i dostosowanie do norm europejskich pracownicy polskiego zakładu nadzorowali w Chinach i USA, jest już w fabryce, część dotarła do portu w Gdyni, część jeszcze płynie.

Na hali produkcyjnej białym przepierzeniem wydzielono strefę objętą tajemnicą firmową - staną tam urządzenia, które zapewniają unikalność procesu produkcyjnego w GSS. Polska fabryka na początek przejmie produkcję z USA, która dotychczas trafiała na rynek europejski. Dostawców komponentów do produkcji Zbigniew Gorczyński zapewnił sobie w Europie, głównie z Francji. - Mamy też w potencjalnego drugiego dostawcę z Polski - mówi.

W lutym firma planuje rozpocząć testowe produkcje kolejnych modeli wałków, w czerwcu rozpocząć seryjną produkcję.

gss

W tym czasie będzie zwiększała zatrudnienie. Do czerwca załoga ma liczyć ok. 60-70 osób, a do końca roku 100-120. Rekrutację dla GSS prowadzi firma Randstad. Z wybranymi kandydatami GSS podpisał umowy intencyjne.

- Nie z naszej winy harmonogram prac został przesunięty. Od grudnia, kiedy wpłaciliśmy pieniądze za grunt, do kwietnia czekaliśmy na podpisanie umowy notarialnej, bez której nie mogliśmy rozpocząć żadnych prac. Były też komplikacje z terminowym zapewniem dostawy energii elektrycznej do produkcji, ale dzięki pomocy lokalnych władz  udało się terminy przyspieszyć - opowiada dyrektor Gorczyński.

Na początek opolska fabryka ma produkować ponad 700 tysięcy sztuk wałków rocznie. Zdolności produkcyjne zakładu są dwa razy większe. Podzespoły będą trafiały do fabryk TRW w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej, gdzie montowane są kolumny kierownicze oraz bezpośrednio do producentów Fiata, Chryslera i Forda.

Amerykański koncern GSS zainwestował w Opolu 27 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska