Historia biblioteki w Gogolinie

Archiwum biblioteki
Tak wyglądało wypożyczanie książek w gogolińskiej bibliotece przed laty.
Tak wyglądało wypożyczanie książek w gogolińskiej bibliotece przed laty. Archiwum biblioteki
Przez 62 lata księgozbiór gminnej biblioteki rozrósł się z niespełna 800 pozycji do prawie 50 tysięcy. Oprócz głównej siedziby w Gogolinie działa pięć jej filii: w Kamieniu Śląskim, Malni,Choruli, Górażdżach i Kamionku.

Początki istnienia Gminnej Biblioteki w Gogolinie sięgają roku 1949. Pierwotnie księgozbiór tej placówki liczył 769 woluminów. Pierwszym bibliotekarzem została H. Sorokowska - nauczycielka miejscowej szkoły podstawowej.

W 1957 roku biblioteka została przeniesiona do budynku ratusza. Było to jedno, bardzo małe pomieszczenie. Bezpośredni dostęp do książek mieli w nim jedynie bardzo wytrwali czytelnicy. Z powodu niewielkiej powierzchni, bibliotekarz osobiście wyszukiwał pozycje dla czytelników.

Od 1976 roku kierownikiem biblioteki została Krystyna Barucka. W tymże roku księgozbiór przeniesiono do budynku po byłej Szkole Podstawowej nr 2. Warunki lokalowe nie były tam wcale lepsze - szary, budynek, z przeciekającym dachem, trzeszczącą i uginającą się podłogą oraz niedogrzanymi pomieszczeniami.

Na miejsce kolejnej przeprowadzki wybrano długi, parterowy budynek przy ul.Wyzwolenia, zwany "barakiem". Znalazły w nim gościnę: z jednej strony klub młodzieżowy, z drugiej - biblioteka. I ta lokalizacja nie okazała się szczęśliwa - szybko zabrakło miejsca na nowe książki.

W 1993 roku biblioteka przeniosła się do centrum miasta, nieopodal urzędu miejskiego, w lokalu specjalnie do jej potrzeb przystosowanym. Tutaj mieści się do dziś.

Jej księgozbiór liczy obecnie ok. 50 tys. pozycji, a tylko w ubiegłym roku wzbogacił się o niespełna 1800 egzemplarzy drukowanej książki oraz audiobooki i płyty DVD.

Pracuje w niej osiem osób, w tym sześciu bibliotekarzy. Oprócz głównej siedziby w Gogolinie bibliotekarze czekają też na czytelników w pięciu filiach w Choruli, Górażdżach, Kamieniu Śląskim, Kamionku i Malni.

Obecna dyrektor biblioteki, Ewa Bury, jest przekonana, że mimo rozwoju cywilizacji, książki nie zaginą. - Dowodem na to są nasi czytelnicy, wśród nich liczne grono osób młodych - mówi.

Dyrektor podkreśla, że współczesna biblioteka to nie tylko miejsce wypożyczania książek, ale małe centrum kultury. Odbywają się w niej spotkania z autorami (ostatnio z prof. Dorotą Simonides, znaną folklorystką i znawczynią regionu), działa w niej ognisko muzycznego, są warsztaty plastyczne, zajęcia biblioterapeutyczne czy imprezy literackie.

Na zrealizowanie ciekawych projektów biblioteka szuka pieniędzy spoza budżetu. Udało się zdobyć dotacje, m.in. na "Prezentację twórczości ludowej - pereł Ziemi Gogolińskiej" oraz podłączenie darmowego internetu do siedziby w Gogolinie i filii w Kamionku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska