Idą Mikołajki i święta. Oszuści już czyhają w sieci

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Krzysztof Świderski
Przed świętami kwitnie handel w internecie. Polując na atrakcyjne prezenty, łatwo możemy paść ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Policja odbiera coraz więcej takich sygnałów.

Już prawie 15 tysięcy oszukanych klientów w całej Polsce przez kilka sklepów internetowych oferujących duże zniżki na markową odzież zgłosiło się ostatnio do prokuratury. Mechanizm był ten sam. Sklepy zbierały zamówienia i pieniądze, ale do klientów nie trafiały zamówione towary, albo okazywało się, że to chińskie podróbki.

Część oszukanych klientów pochodzi z Opolszczyzny. Prowadząca sprawę Prokuratura Okręgowa w Płocku nie była nam jednak w stanie podać konkretnej liczby.

Oszuści działają też u nas. Pięciu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla w wieku od 17 do 20 lat usłyszało w ubiegłym roku ponad 150 zarzutów w sprawie oszustw internetowych na kwotę ponad 30 tys. zł oraz usiłowania na ponad 80 tys. zł. Jak ustalili policjanci, za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych oszukali ponad 600 osób w całym kraju.

Oszuści nielegalnie przejmowali konta innych użytkowników portalu za pośrednictwem stron hakerskich i zmieniali dane tak, by kupujący to im przelewali pieniądze. Do sprzedaży wystawiali między innymi telefony komórkowe, ipody i odtwarzacze mp3. Oczywiście, kędzierzynianie nie mieli tych towarów, nie zamierzali w ogóle wywiązywać się z zawartych transakcji.

Przed świętami i mikołajkami przybywa osób, które robiąc zakupy w sieci, zostały naciągnięte przez nieuczciwych sprzedawców.

- Coraz chętniej kupujemy w sklepach internetowych i w wirtualnym świecie wydajemy coraz więcej pieniędzy, bo nie ruszając się z fotela, możemy zamówić dowolny produkt z dostawą do domu - mówi Tadeusz Prokop, informatyk z Opola - Ale jesteśmy też narażeni na różne zagrożenia.

Handel elektroniczny rozwija się błyskawicznie. A przestępcy nie przebierają w środkach, bazując przede wszystkim na naszej naiwności. Jak przyznają policjanci uchronienie się przed oszustami nie jest takie proste.

- Najlepiej korzystać z portali i sklepów internetowych o ugruntowanej opinii - radzi jeden z kryminalnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, zajmujący cię cyberprzestępstwami. - W przypadku mniejszych serwisów, zanim coś zamówimy, sprawdźmy ich wiarygodność, poszukajmy opinii w sieci. Im więcej komentarzy, tym lepiej.

Policjanci radzą też, byśmy zwracali uwagę na cenę oferowanego towaru, bo nikt nie odda nam niczego za darmo.

- Dlatego podejrzanie niskie ceny powinny wzbudzić naszą czujność - przestrzega policjant. - Pamiętajmy też, żeby nigdy nie podawać nikomu poufnych danych, a przede wszystkim tych z naszej karty płatniczej. A jeśli zamówiliśmy towar w sklepie internetowym i on do nas nie dotarł, albo dostaliśmy to, czego nie zamówiliśmy, sprawę natychmiast zgłaszajmy policji.

Jak najszybciej należy też powiadomić administratorów do spraw bezpieczeństwa danego serwisu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska