Idziemy do urn

Redakcja
Na Opolszczyźnie wybieramy 13 posłów i 3 senatorów. 794 lokali będzie otwartych od godz. 6.00 do 20.00.

Dzwoń, dowiozą cię na wybory

Dzwoń, dowiozą cię na wybory

W Opolu na potrzeby osób niepełnosprawnych będzie przystosowanych dziewięć lokali wyborczych: w PSP nr 14 (ul. Koszyka), budynku Politechniki Opolskiej (Luboszycka 9a), PSP nr 11 (Chabry), Przedsiębiorstwie Usług Technicznych "Opex" (Ozimska 153), Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów (Chmielowicka 6), Przedszkolu nr 43 (Prószkowska), OPB "Jedynka" (Kośnego 70), PSP nr 5 (Hubala 2) i w domu dziennego pobytu MOPR-u (Hubala 4).
Jak w każde wybory ratusz organizuje darmowe przewozy osób niepełnosprawnych do lokali wyborczych. Zgłoszenia (w dzień wyborów) będą przyjmowane pod telefonem 600 483 337 lub 45 11 802. Osobie niepełnosprawnej w głosowaniu może pomagać opiekun lub inny wyborca (nie można jednak w zastępstwie stawiać krzyżyka), nie może to być mąż zaufania.

- Kandydatów do Sejmu wybieramy z białej kartki, kandydatów do Senatu wybieramy z żółtej kartki. Obie dostaniemy w lokalu wyborczym.
- Głosować można tylko na jedną listę okręgową i na jednego kandydata z tej listy. Głosowanie odbywa się przez postawienie krzyżyka po lewej stronie w kratce obok wybranego nazwiska z listy.
- Do Sejmu wejdą tylko kandydaci tych komitetów, które w skali całego kraju przekroczą próg 5 proc. wszystkich oddanych głosów.
- Obywatele polscy stale zamieszkali za granicą, którzy będą w Polsce w dniu wyborów, mogą wziąć udział w głosowaniu w dowolnym obwodzie głosowania, jeśli przedłożą obwodowej komisji wyborczej ważny polski paszport oraz dokument potwierdzający, że stale zamieszkują za granicą. Dokumentem takim może być np. karta stałego pobytu, dokument potwierdzający zatrudnienie za granicą lub dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania ze świadczeń ubezpieczenia społecznego za granicą. Na tej podstawie obwodowa komisja wyborcza dopisze taką osobę do spisu wyborców, zaznaczając to w paszporcie przez odciśnięcie pieczęci komisji i wpisanie daty na ostatniej stronie przeznaczonej na adnotacje wizowe.
- Można się zarejestrować w dniu wyborów, ale trzeba mieć albo zaświadczenie o prawie do głosowania, albo zaświadczenie, że dana osoba znalazła się w szpitalu czy zakładzie pomocy społecznej - lub go opuściła - w przeddzień wyborów. Zarejestrować się może też ktoś na stałe mieszkający poza krajem, na podstawie paszportu. Może też się zdarzyć, że ktoś nie znajdzie się na spisie wyborców, jednak potrafi udokumentować, że powinien tam figurować. Wtedy komisja może sprawdzić u dyżurującego w gminie pracownika, czy to prawda. Jeśli tak, nazwisko takiej osoby zostanie dopisane do listy wyborców.
- Senatorowie są wybierani w 40 okręgach wyborczych. W każdym okręgu wybiera się od 2 do 4 senatorów na zasadzie większościowej. Na Opolszczyźnie wybieramy 3 senatorów. Możemy zatem postawić krzyżyk przy jednym, dwóch lub trzech nazwiskach.
- Do Senatu z danego okręgu wejdą ci kandydaci, którzy zbiorą najwięcej głosów. Progi wyborcze nie są tutaj przewidziane.

Na Opolszczyźnie na białej karcie do głosowania znajdziemy kandydatów z 14 list.
Ogółem kandyduje 286 osób, 65 kobiet (22,73%) 221 mężczyzn (77,27%).
O jeden mandat ubiega się średnio 22 kandydatów. Średni wiek kandydata na posła: 43 lata (kobiet - 42, mężczyzn - 43).
Najmłodszy kandydat ma 21 lat, najstarszy 78.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska