II LO w Opolu najbardziej przedsiębiorcze w Polsce

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Nagrody wręczył prof. Adam Glapiński. Opolska szkoła otrzymała 3 tys. zł, które przeznaczy na pomoce naukowe.
Nagrody wręczył prof. Adam Glapiński. Opolska szkoła otrzymała 3 tys. zł, które przeznaczy na pomoce naukowe. archiwum NBP
Po raz jedenasty NBP nagrodził najbardziej przedsiębiorczych uczniów i nauczycieli biorących udział w programie Klub Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS.

Najlepszy Nauczyciel Przedsiębiorczości w Polsce uczy w Opolu. Jest nim Ewa Michalska z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu.

Najlepszy Szkolny Klub Przedsiębiorczości w Polsce to także Szkolny Klub Przedsiębiorczości nr 534 z Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu

Najlepszą Szkoła Przedsiębiorczości zostało Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu.

Po raz jedenasty NBP nagrodził najbardziej przedsiębiorczych uczniów i nauczycieli biorących udział w programie Klub Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS.

Ewa Michalska jest w II LO doradcą zawodowym, a od 15 lat uczy przedmiotów związanych z przedsiębiorczością. Uczniowie szkoły osiągają sukcesy na olimpiadach wiedzy ekonomicznej i przedsiębiorczości oraz konkursach o tej tematyce. Sama szkoła organizuje konkurs dla uczniów gimnazjum "W świecie finansów".

Do klubu Impuls Ewa Michalska przystąpiła 1,5 roku i utworzyła w szkole klub przedsiębiorczości. Przed rokiem należało do niego 15 uczniów, w tym - 24. - Jestem inżynierem automatyki i robotyki, ale już podczas studiów mocno zainteresowała mnie ekonomia i nauki pokrewne, więc zrobiłam tez podyplomowe studia z zarządzania. Od tego czasu nieustannie się w tym doskonalę - wyjaśnia pani Ewa.

Tajemnica sukcesu uczniów II LO tkwi w jej ocenie także w dostępie do fachowej literatury, o co zadbała dyrekcja szkoły.

Nagrody wręczył prof. Adam Glapiński. Prezes NBP w wystąpieniu inauguracyjnym mówił uczniom, że trzeba być przedsiębiorczym, co nie oznacza, że trzeba mieszać czas nauki z czasem pracy. Podkreślił, że przede wszystkim należy się uczyć, bo to jest najlepsza inwestycja, jaką młodzi ludzie mogą zrobić dla siebie i najlepsza inwestycja, jaką mogą zapewnić im bliscy. – Ta inwestycja będzie dobra tylko wtedy, gdy będziemy mieć dobrych nauczycieli i będziemy żyć w bezpiecznym, ustabilizowanym środowisku, w którym panują właściwe wartości – zauważył.

Jak mówił, dzisiaj przedsiębiorczość musi być oparta na wiedzy. – Bycie przedsiębiorczym niejako można odziedziczyć, ale potem to szkoła i rodzice decydują o tym, czy ktoś jest wartościowym człowiekiem. To niezwykle ważny dla was okres w życiu, który na trwałe was ukształtuje. Dlatego tak ważne jest, abyście spotykali dobrych nauczycieli, takich, jacy są dziś na tej sali – podkreślił.

Zachęcił też uczniów do dalszego działania. – Waszym zadaniem jest popychać nasz kraj do przodu. Jak wiecie, gospodarczo szybko się rozwijamy, zbliżamy do krajów bogatszych, ale daleko nam jeszcze do zamożności. Ten dystans nadal jest duży, choć nie tak ogromny jak kilka lat temu. […]. Jesteście świetnie wykształceni, również w porównaniu do waszych zachodnich rówieśników, dlatego zamożność jest w zasięgu waszej generacji. To wy będziecie zarządzać firmami i instytucjami w Polsce dostatniej i stabilnej. Macie być tymi liderami, a my chętnie będziemy śledzić waszą drogę i was wspierać – powiedział prof. Adam Glapiński.

Zaprosił również młodych ludzi do pozostania w kontakcie z bankiem centralnym i do uczestniczenia w wydarzeniach organizowanych w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. – Chcemy zapewnić młodzieży kontakt z najwybitniejszymi polskimi intelektualistami, a przede wszystkim z ekspertami ekonomicznymi. To nie tylko nasz obowiązek, ale również przyjemność. Nie ma nic przyjemniejszego, niż kontakt z młodymi, inteligentnymi ludźmi – podsumował.

Po wystąpieniu profesor Glapiński wraz z prezesem Młodzieżowej Fundacji Przedsiębiorczości Zbigniewem Modrzewskim oraz dyrektor Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP Sylwią Matusiak wręczyli nagrody wyróżnionym uczniom, nauczycielom i szkołom.

Spotkanie zakończyło się inspirującym wykładem Doroty Bartyzel, dziennikarki ekonomicznej i coacha, pod intrygującym tytułem „Umysłowy fitness – czyli zaproszenie do kreatywnej destrukcji", w którym przekonywała, jak ważna w naszym życiu zawodowym jest uważność, wytrwałość i dążenie do realizacji założonych celów.

LISTA LAUREATÓW OGÓLNOPOLSKICH
Kategoria szkoła ponadgimnazjalna

Najlepszy Nauczyciel Przedsiębiorczości: Ewa Michalska z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu

Najlepszy Szkolny Klub Przedsiębiorczości: Szkolny Klub Przedsiębiorczości nr 534 z Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu

Najlepsza Szkoła Przedsiębiorczości: Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu

Kategoria gimnazjum

Najlepszy Nauczyciel Przedsiębiorczości: ex aequo Jolanta Kuropatwa i Dorota Wyrzykowska z Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej oraz Marlena Macherzyńska i Grażyna Kołacz z Gimnazjum w Zespole Szkół im. Stanisława Ligonia w Truskolasach

Najlepszy Szkolny Klub Przedsiębiorczości: ex aequo Szkolny Klub Przedsiębiorczości nr 173 z Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej oraz Szkolny Klub Przedsiębiorczości nr 105 z Gimnazjum w Zespole Szkół im. Stanisława Ligonia w Truskolasach

Najlepsza Szkoła Przedsiębiorczości: ex aequo Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej oraz Gimnazjum w Zespole Szkół im. Stanisława Ligonia w Truskolasach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska