Implantacja stawu kolanowego

Fed
W trakcie zabiegu (od lewej): dr Mariusz Paks, instrumentariuszka z bloku operacyjnego Jadwiga Pisanecka oraz dr Jan Wojciech Danel, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.
W trakcie zabiegu (od lewej): dr Mariusz Paks, instrumentariuszka z bloku operacyjnego Jadwiga Pisanecka oraz dr Jan Wojciech Danel, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.
Jest to zabieg jeszcze bardziej precyzyjny niż wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego.

Choroba zwyrodnieniowa kolana rozwija się w miarę uływu lat u wszystkich, co brzmi mało optymistycznie. Ale jest grupa pacjentów, która stosunkowo wcześnie wymaga specjalistycznej pomocy, czyli poddania się zabiegowi wszczepienia endoprotezy.

Do takich wskazań należą: zaburzenie osi w kierunku szpotawości bądź koślawości, zużycie końców kości udowej i piszczelowej, deformacja kości tworzących staw kolanowy oraz przebyte zmiany pourazowe.
- Zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego polega na usunięciu zmian zwyrodnieniowych na tych elementach kośćca, które zostały zużyte i zastąpieniu ich implantami - wyjaśnia dr Jan Wojciech Danel, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej WCM. - Endoproteza kolana składa się z trzech elementów: implantu udowego i piszczelowego, pomiędzy którymi znajduje się polietylenowa wkładka.

Operacja na stawie kolanowym trwa ok. półtorej godziny, czyli dłużej niż endoprotezoplastyka stawu biodrowego. Ale jest to zabieg niezwykle precyzyjny, jeszcze bardziej - wbrew pozorom - skomplikowany. Chirurg ortopeda wykonuje kilka cięć przy pomocy specjalistycznego instrumentarium, którego niczym nie może zastąpić, a gwarantuje ono wysoką precyzję osadzenia implantu. Jego pracę można wręcz przyrównać do zegarmistrzowskiej roboty.
- Zabieg zaimplantowania endoprotezy stawu kolanowego pozwala na korekcję osi stawu, zapewnia dobrą lub bardzo dobrą jego ruchomość oraz bezbolesne jego funkcjonowanie - podkreśla pan ordynator. - Pacjent po implantacji tego stawu jest także uruchamiany w 2. dobie. Chodzi pod okiem rehabilitanta przy pomocy kul z prawie pełnym obciążeniem operowanej kończyny. Przebywa na oddziale od 7 do 14 dni.

W trakcie jednego zabiegu implantuje się tylko jedną endoprotezę. Ale oddział ma już 3 pacjentów, którym zaimplantowano dwie protezy stawu biodrowego i dwie stawu kolanowego. To dowód na to, że chirurgia urazowo-ortopedyczna może naprawdę wiele.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska