Izolazcje. Jak dobrze chronić otulinę

instalco-tech.pl
Przykładowa otulina w kolorze czerwonym.
Przykładowa otulina w kolorze czerwonym. instalco-tech.pl
Wybierając izolację, trzeba przewidzieć, w jakich warunkach przyjdzie jej działać.

Wpływ na jakość izolacji może mieć wiele czynników, często mocno powiązanych z jej przeznaczeniem i umiejscowieniem. W przypadku instalacji, których przynajmniej część znajduje się na zewnątrz budynku, głównym czynnikiem degradującym może być promieniowanie UV.

Za przykład może tu posłużyć instalacja solarna, która wystawiona jest na niszczące działanie promieni słonecznych. Stała ekspozycja na zgubne działanie promieniowania może powodować nie tylko znaczne pogorszenie właściwości izolacyjnych otuliny, ale w ekstremalnych przypadkach również doprowadzić do jej zniszczenia.

Dodatkowo, w przypadku rur o wysokiej temperaturze czynnika, takich właśnie jak w przypadku instalacji solarnych bądź grzewczych, może wystąpić kruszenie się otuliny pod wpływem ciepła. Dlatego też, wybierając izolację odpowiednią do tego typu zastosowań, warto zwrócić uwagę na jej ochronę przed tego typu czynnikami.

Innym poważnym zagrożeniem dla izolacji są uszkodzenia mechaniczne. Dotyczy to otulin instalacji, które biegną na zewnątrz budynków, w kanałach, piwnicach itp. Jednym słowem - tam, gdzie rura nie jest np. wmurowana w ścianę, podłogę czy zakopana w ziemi.

W takich miejscach delikatna struktura otuliny może zostać uszkodzona przez ptaki bądź gryzonie. Spowodowane w ten sposób wyrwy w izolacji, szczególnie w przypadku instalacji solarnych, ciepłowniczych bądź klimatyzacyjnych, powodują lukę, przez którą następuje swobodna wymiana energii, co w konsekwencji obniża sprawność całego układu.

Tego typu uszkodzenia, wymagają najczęściej zastosowania dodatkowego zabezpieczenia, bardziej wytrzymałego na uszkodzenia mechaniczne niż pianka izolująca. Izolacja może ulec zniszczeniu także w wyniku działania agresywnych substancji chemicznych.

Przykładem może tu być środowisko wystawione na działanie wody morskiej i zawartej w niej soli, mogącej powodować korozję galwaniczną bądź rozpuszczać mniej wytrzymałe materiały. Dobrze dobrana otulina nie podda się tego typu działaniom, zachowując właściwości izolacyjne, chroniąc równocześnie rurę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska