Jak nie dać się oszukać podczas wakacyjnej pracy

Redakcja
Arkadiusz Kapuścik p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu.
Arkadiusz Kapuścik p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu. Sławomir Mielnik
Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała o tym komiks.

- Młodzi ludzie, którzy w trakcie wakacji chcą podjąć swoją pierwszą pracę są szczególnie narażeni na to, że staną się ofiarami nieuczciwego pracodawcy, bo zwykle nie znają swoich praw - mówi Arkadiusz Kapuścik, p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu. - Nie chcieliśmy epatować młodych ludzi paragrafami, bo zdajemy sobie sprawę, że taki przekaz do nich nie trafia. Komiks powinien spodobać się młodzieży, a jednocześnie dostarczyć im wiedzę, która może im się przydać w pracy - mówi.

Komiks przedstawia perypetie grupki licealistów, którzy postanowili dorobić na wakacje. Pokazane są w nim różne przypadki łamania praw pracowników i to, gdzie je zgłaszać.

Przedstawione zagrożenia były inspirowane przykładami z życia wziętymi, z którymi spotykali się młodzi ludzie w firmach, które kontrolowali inspektorzy.

- Bardzo często zdarza się na przykład tak, że nastolatek rozpoczyna pracę, ale nie dostaje żadnej umowy. Nie ma odwagi się o nią upomnieć, bo boi się zwolnienia, a kiedy okazuje się, że został oszukany, nie ma nawet jak udowodnić, że faktycznie pracował - tłumaczy inspektor. - Od początku wakacji odebraliśmy już sporo telefonów od rodziców, którzy obawiają się, że ich dzieci mogły zostać oszukane. Sporo pytań dotyczy m.in. tego jak wyegzekwować pieniądze, jeśli zleceniodawca nie zapłacił - dodaje.

Młodociani pracownicy, czyli wszyscy ci, którzy ukończyli 16 lat, ale mają lat 18, podlegają szczególnej ochronie, dlatego mogą być zatrudniani tylko przy wykonywaniu prac lekkich. - Warunek jest jednak taki, że muszą mieć ukończone przynajmniej gimnazjum oraz muszą posiadać zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że praca nie zagraża ich zdrowiu - wyjaśnia Arkadiusz Kapuścik.

Młodociany pracownik w czasie wakacji nie może pracować dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin w tygodniu, Jeśli pracuje dziennie co najmniej 4,5 godziny, przysługuje mu półgodzinna przerwa, która jest wliczana do czasu pracy. - Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia nie mogą pracować nocą, czyli między 22 a 6 rano. Mają też prawo do 14 godzinnego wypoczynku, tzn. że jeśli młodociany pracownik skończył pracę o 21 to następnego dnia nie może pojawić się w pracy wcześniej niż o godz. 11 - zastrzega.

Osoby niepełnoletnie nie mogą wykonywać niektórych prac, m.in. nie wolno im pracować przy załadunku i rozładunku, przy przewożeniu ciężarów, na wysokości powyżej 3 metrów, a także w temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza.

Osoby, które nie ukończyły 16 lat są traktowane jako dzieci i wobec nich przepisy dotyczące zatrudnienia są jeszcze bardziej restrykcyjne. - Zatrudnienie dziecka wymaga zgody jego rodzica lub opiekuna. Dodatkowo na taką pracę trzeba też uzyskać zezwolenie Państwowej Inspekcji Pracy - mówi Arkadiusz Kapuścik.

Łamanie praw pracownika zagrożone jest surową karą, która może wynieść nawet 30 tys. złotych. Komiks można obejrzeć na stronie: www.opole.oip.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska