Jak usunąć dane z dysku telefonu i komputera na dobre? Jest na to sposób. Zobacz, jak wykonać zerowanie pamięci i nadpisywanie plików

Kacper Derwisz
Zobacz, jak pozbyć się swoich danych na dobre np. przed sprzedażą urządzenia.
Zobacz, jak pozbyć się swoich danych na dobre np. przed sprzedażą urządzenia. Benjamin Lehman / Unsplash
Usuwanie plików z telefonu lub komputera najczęściej wcale nie oznacza pozbycia się ich na zawsze. Dzięki temu czasami możliwe jest odzyskiwanie już usuniętych danych, co czasami jest dla nas korzystne, a w innych przypadkach wręcz katastrofalne w skutkach. Zobacz, co zrobić, by dane z telefonu lub komputera zniknęły na dobre i czym jest zerowanie dysku.

Spis treści

Usuwanie plików z telefonu i komputera

Świat, w obrębie którego funkcjonują komputery, nie jest zrozumiały dla większości ludzi. Wyjaśniając to w dużym uproszczeniu: pliki i informacje są zapisywane na dyskach w formacie cyfrowym, czyli za pomocą „0” i „1”. Następnie miejsce ich zapisu na dysku jest podawane do systemu urządzenia, a ten wyświetla użytkownikowi dany plik w momencie, gdy jest on potrzebny.

Dane te jednak, wbrew nazewnictwu, nie znikają całkowicie, gdy usuwamy je z poziomu systemu w tradycyjny sposób. Przecinana jest w ten sposób jedynie ścieżka adresowa, więc plik znika z oczu systemu, a ten traktuje dane jako nieistniejące. Jednak na nośniku pamięci zera i jedynki wciąż pozostają na swoim miejscu. Sprawia to, że takie informacje da się odzyskać za pomocą specjalistycznego oprogramowania, gdyż one dalej tam są, jednak ukryte przed użytkownikiem. Takie zbędne dane nadpisywane są dopiero w momencie, gdy w pamięci zabraknie całkowicie pustego miejsca.

Jak usunąć na stałe dane z komputera?

Jeśli chcesz sprzedać komputer lub przekazać go komuś innemu, warto pozbyć się swoich danych na dobre. W innym przypadku nowy użytkownik może spróbować je odzyskać, co może poskutkować tym, że otrzyma dostęp do wrażliwych danych na twój temat. W tym celu najlepiej wyzerować dysk. Jak to zrobić?

Zerowanie polega na tym, że każdy sektor dysku twardego jest nadpisywany samymi zerami. W ten sposób dane giną bezpowrotnie. Można to zrobić za pomocą polecenia w systemie Windows, jednak jeśli chcemy wyczyścić cały dysk, najpierw trzeba go sformatować. W tym celu wejdź w Ten komputer, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na dany dysk. Wybierz Formatuj i postępuj zgodnie z poleceniami na ekranie. Jeśli chcesz wyzerować tylko wolne miejsce na dysku, nie formatuj go.

Przed wyzerowaniem dysku należy go sformatować.
Przed wyzerowaniem dysku należy go sformatować. Kacper Derwisz / Polska Press

Następnie uruchom narzędzie Power Shell, wciskając przycisk Windows i wpisując „Power Shell”. Kliknij w wybór z listy i wybierz Uruchom jako administrator. Tam należy uruchomić polecenie cipher. Dzięki niemu będziesz mógł wymazać obszary nośnika, które zostały już usunięte w systemie:

  1. Wpisz polecenie „cipher /W:E:” - W oznacza wymazywanie, a E jest nazwą dysku, który chcesz wyczyścić. Wstaw więc literę przypisaną do Twojego dysku. Kliknij Enter.

  2. Rozpocznie się wymazywanie pustych obszarów nośnika.

Power Shell uruchomiony jako administrator pozwoli wymazać puste obszary dysku na stałe.
Power Shell uruchomiony jako administrator pozwoli wymazać puste obszary dysku na stałe. Kacper Derwisz / Microsoft

Gotowe! W ten sposób puste miejsca na dysku komputera staną się naprawdę puste. Jak jednak sprawa ma się w przypadku telefonów?

Usuwanie na stałe danych z telefonu

W telefonach nie da się w podobny sposób wyzerować pamięci urządzenia z uwagi na charakterystykę sprzętową i systemową smartfonów. W tym przypadku trzeba skorzystać z wiedzy, która mówi, że dane giną bezpowrotnie w przypadku ich nadpisania. Na początku należy przywrócić ustawienia telefonu do fabrycznych, podążając za poniższym przewodnikiem:

Kiedy to się stanie, najlepiej uruchomić telefon bez logowania się na żadne konto, a następnie włączyć nagrywanie filmu w najwyższej możliwej jakości i rozdzielczości, jaka jest dostępna w danym telefonie. Celem jest całkowite zapełnienie pamięci kilkugodzinnym plikiem nagrywającym np. ścianę. Nie jest to metoda najszybsza ani najwygodniejsza, jednak sprawi, że wszystkie poprzednie informacje znajdujące się w pamięci zostaną nadpisane przez ten właśnie film z uwagi na brak innego miejsca do zapełnienia. Kiedy pamięć już całkowicie się zapełni, warto ponownie przywrócić telefon do ustawień fabrycznych i dopiero wtedy sprzedać.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak usunąć dane z dysku telefonu i komputera na dobre? Jest na to sposób. Zobacz, jak wykonać zerowanie pamięci i nadpisywanie plików - GRA.PL

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska