Jak wygląda rynek Otwartych Funduszy Emerytalnych?

(oprac. dora)
„Raport rynku OFE” otworzył dyskusję nad zmianami planowanymi na rynku emerytalnym, która odbyła się podczas „Forum Finansowego”. (fot. archiwum organizatora)
„Raport rynku OFE” otworzył dyskusję nad zmianami planowanymi na rynku emerytalnym, która odbyła się podczas „Forum Finansowego”. (fot. archiwum organizatora)
Jak wygląda rynek emerytalny po 10-ciu latach od wprowadzenia reformy? Z jakimi wyzwaniami musi się zmierzyć? W jakim kierunku powinny zmierzać zmiany planowane przez ustawodawcę? Przeczytaj!

Wprowadzenie wielofunduszowości oraz określenie kształtu działania akwizycji na rynku wtórnym to dwa najważniejsze wyzwania, jakie stoją obecnie przed rynkiem emerytalnym w Polsce.

Zobacz: Dzień seniora w Brzegu - 1 października

Tak wynika z „Raportu rynku OFE” przygotowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz AXA Polska we współpracy z niezależnymi ekspertami. Analizy zebrane w opracowaniu pokazują, jak kształtuje się rynek emerytalny po 10 latach od wprowadzenia reformy emerytalnej.

Publikacja raportu z analizami i opiniami ekspertów otwierająca dyskusję branżową, jest szczególnie ważna w czasie, gdy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało: „Założenia nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych”.

„Raport rynku OFE" to wielopłaszczyznowa analiza rynku OFE. Najlepsi specjaliści w tym obszarze badają jego najważniejsze, a zarazem najciekawsze aspekty.

- Jest to pierwsze tego typu kompleksowe opracowanie zagadnienia i może stanowić dobrą bazę do podjęcia dyskusji o najistotniejszych problemach rynku emerytalnego w Polsce oraz niezbędnych zmianach, jakie należałoby wprowadzić, aby system działał efektywniej – mówi dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Wnioski z całego opracowania optymistyczne i pesymistyczne

Optymistyczne, ponieważ zdaniem większości ekspertów polski system emerytalny jest jednym z najlepszych w Europie. Pozytywnie nastrajają również plany wprowadzenia wielofunduszowości, która może podnieść poziom bezpieczeństwa emerytalnego.

Gorzej nastraja słabe zainteresowanie Polaków przyszłymi emeryturami, czy pochopne projekty legislacyjne dotyczące rynku emerytalnego.

„Instytucje związane z emeryturami muszą być stabilne i budzić zaufanie. Zasady ich działania nie powinny być zmieniane pochopnie, ze względu na zachodzące cykle polityczne czy koniunkturalne. Pomysły likwidacji akwizycji i zmian w zakresie polityki transferowej na rynku wtórnym noszą znamiona właśnie takiego działania.

- Jak wskazują liczby oraz badania opinii Polaków, akwizytorzy w zdecydowanej większości działają uczciwie - mówi Krzysztof Lutostański, ekspert rynku emerytalnego. - Pełnią wiele pozytywnych funkcji związanych z edukacją w zakresie działania systemu, a zapotrzebowanie na ich pomoc jeszcze wzrośnie, gdy wprowadzone zostaną zróżnicowane pod względem polityki inwestycyjnej typy funduszy.

O ile pomysł likwidacji akwizycji na rynku wtórnym budzi wiele emocji, o tyle temat wprowadzenia wielofunduszowości wydaje się być sprawą, co do której cały rynek jest przekonany. Do ustalenia pozostaje jeszcze kształt działania systemu w tym zakresie.

Jak mówi Piotr Kwieciński, dyrektor departamentu zarządzania aktywami w AXA Polska, wprowadzenie zróżnicowanych strategii inwestycyjnych dla różnych grup uczestników II filaru systemu emerytalnego jest sposobem na podniesienie bezpieczeństwa emerytalnego Polaków. - W rekomendowanym przez nas modelu znajdują się cztery fundusze, których strategia działania i skład portfela uzależnione są od czasu, jaki pozostał do przejścia na emeryturę danego klienta - dodaje.

Zobacz: Analizy zawarte w "Raporcie rynku OFE"

„Raport rynku OFE” otworzył dyskusję nad zmianami planowanymi na rynku emerytalnym, która odbyła się podczas „Forum Finansowego”, 15 września 2009 r. w Warszawie.

Było to pierwsze z cyklu spotkań, których przedmiotem będą zagadnienia związane z finansami Polaków. Tematyka pierwszego forum koncentrowała się wokół zagadnień emerytur w czasie spowolnienia gospodarczego oraz konsumenckich praw do informacji na rynku emerytalnym. Zapis dyskusji i wnioski z niej płynące posłużą do przygotowania podsumowania, które zostanie przekazane przedstawicielom instytucji publicznych, ekspertom oraz uczestników rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska