Jak znaleźć rachunek osobisty dopasowany do własnych potrzeb?

Materiał informacyjny zgarnijpremie.pl
Rachunek osobisty powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb finansowych konsumenta. To istotne, ponieważ pozwala on wtedy na efektywne zarządzanie posiadanymi środkami. Rozległy wybór ofert sprawia, że podjęcie właściwej decyzji stało się dla potencjalnych klientów niemałym wyzwaniem. Aby sobie z nim poradzić, należy spełnić dwa warunki: określić własne wymogi i poznać rodzaje kont, a w tym ich możliwości. Jak zabrać się za wykonanie tego zadania?

Dlaczego warto dopasować rachunek osobisty do własnych potrzeb?

Według danych z 2021 roku, aż 96% mieszkańców Polski dysponuje własnymi kontami osobistymi (Bank Światowy). To przeważająca większość. Ta imponująca statystyka świadczy o powszechności i znaczeniu rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR). Stanowią one podstawowy instrument dla codziennych operacji finansowych, umożliwiając konsumentom zarządzanie pieniędzmi, odkładanie ich na przyszłość i dokonywanie rutynowych płatności.

Większości nie stanowią jednak osoby, które dopasowują ROR do własnych potrzeb; klienci kierują się przede wszystkim tym, aby prowadzenie konta było darmowe. To duży błąd, który ogranicza możliwości, które zapewniają. Ten w skrajnych przypadkach prowadzi do konieczności ponoszenia kosztów ukrytych (wynikających np. z wymogu spełnienia konkretnych warunków umowy), których dałoby się uniknąć.

Dopasowanie rachunku osobistego do własnych jasno sprecyzowanych oczekiwań ma kluczowe znaczenie z kilku powodów.
Działanie to zapewnia:

  • lepszą kontrolę nad budżetem (kontrola wpływów i wydatków);
  • większe oszczędności (ze względu na unikanie zbędnych opłat i prowizji);
  • wygodę użytkową (dostęp do bankomatów, aplikacji mobilnych i bankowości internetowej);
  • dodatkowe benefity (np. preferencyjne warunki kredytowe).

Warto poświęcić swój czas, aby upewnić się, że produkt, którego używa się na co dzień, nie powoduje zbędnych komplikacji i jest przejrzysty pod względem funkcjonowania.

W jaki sposób określić własne potrzeby względem rachunku osobistego?

Określenie docelowych uwarunkowań konta bankowego wymaga świadomego podejścia i analizy sytuacji finansowej. Jakich kroków można się podjąć we własnym zakresie?

  • Sporządzenie listy celów finansowych;
  • Analiza dotychczasowych wydatków i transakcji;
  • Rozważenie wszystkich warunków prowadzenia rachunku;
  • Zapoznanie się z rodzajami dostępnych, dodatkowych korzyści;
  • Nieustanne przeglądanie nowych ofert.

Należy ustalić rutynowy sposób korzystania z rozważanej usługi bankowej – może to być np. wykonywanie płatności kartą płatniczą lub online albo koncentracja na oszczędzaniu środków. Dla niektórych konsumentów istotniejszy będzie łatwy dostęp do bankomatów (niezależnie od lokalizacji), a dla innych tanie transakcje zagraniczne. Wszystko to sprowadza się do określenia, w jaki sposób konto będzie używane najczęściej.

Ponadto rachunek musi być zgodny z profilem finansowym klienta. To podstawa. Pomaga ona zapewnić, że zainteresowany nie zdecyduje się na usługę, która jest przeznaczona dla osób o innych możliwościach zarobkowych (a tym samym będzie wymagać uiszczania większych opłat, które w niektórych przypadkach mogą nadszarpnąć budżet miesięczny).

Na sam koniec warto pomyśleć o własnej wygodzie, którą zapewni dostęp do bankowości mobilnej, na której będzie można polegać zawsze. Oprócz tego dobrze jest nieustannie przeglądać nowe oferty. Niektóre z nich wiążą się z wprowadzeniem nowej funkcji, a te są zwykle godne uwagi wszystkich szukających innowacyjnych sposobów na optymalizację sytuacji finansowej.

Gdzie szukać atrakcyjnych ofert dotyczących rachunków osobistych?

Platforma zgarnijpremie.pl dostarcza ranking kont osobistych, którego wykorzystanie bywa niezwykle przydatne podczas procesu dokonywania wyboru – znajduje się on pod adresem: https://zgarnijpremie.pl/ranking-kont-osobistych/. Pozwala on zapoznać się z różnymi opcjami, uwzględniając ich:

  • funkcje;
  • opłaty;
  • warunki;
  • ewentualne premie za wykorzystanie.

Jakie funkcje może zapewniać rachunek osobisty?

Rachunek osobisty umożliwia przede wszystkim dokonywanie płatności za pomocą karty debetowej. Można używać jej między innymi do płacenia w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz do wypłacania gotówki z bankomatów. Bankowość internetowa pozwala na zarządzanie kontem zdalnie, czyli sprawdzanie salda, przeglądanie historii transakcji, przelewanie środków i ustawianie płatności cyklicznych – to podstawa, którą zapewnia prawie każdy ROR.

Ciekawsze są jednak programy lojalnościowe. Nagradzają one konsumentów za korzystanie z rachunku osobistego. Zwykle działa to na zasadzie zdobywania punktów, które da się potem wymieniać na nagrody, cashbacku za wybrane transakcje (czyli częściowego zwrotu płatności), a nawet dostępu do wyjątkowych ofert partnerskich (które mogą dotyczyć udziału w wydarzeniach VIP lub dużych rabatów).

Aby szczegółowo dowiedzieć się, jakie funkcje zapewnia wybrana oferta, należy skontaktować się z przedstawicielami danej instytucji finansowej. Odpowiedzą oni na wszystkie pytania w sposób pozwalający zrozumieć niejasne zapisy w umowie pomiędzy bankiem a jego klientem.

Opłaty związane z prowadzeniem rachunku osobistego

Za co konkretnie ponosi się opłaty podczas używania konta osobistego? Niektóre z kosztów nie są tak oczywiste, jak mogłoby się powszechnie wydawać. Dokładne poznanie cennika (dostępnego na stronie wybranych instytucji bankowych) pozwala uniknąć części z nich.

Standardowe opłaty dotyczą:

  • prowadzenia konta – opłatę pobiera się co miesiąc lub rok;
  • posiadania karty płatniczej – płatność za jej wydanie lub roczne użytkowanie;
  • wykonywania transakcji – zwykle dotyczą tych międzynarodowych, międzybankowych i wypłaty gotówki z bankomatu;
  • przekraczania limitów – w przypadku, gdy saldo spada poniżej minimalnego wymaganego poziomu;
  • uzyskiwania wyciągów i potwierdzeń – rzadko wykorzystywana usługa, związana z generowaniem raportów historii transakcji;
  • korzystania z usług dodatkowych – najczęściej powiadomienia SMS, które przychodzą podczas korzystania z uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Warto pamiętać, że nie wszystkie banki pobierają takie same opłaty. Niektóre konta oferują pewne zwolnienia w zależności od określonych warunków.

Znalezienie odpowiedniego rachunku bankowego wcale nie musi odbywać się metodą prób i błędów. Wystarczy ustalić swoje priorytety, a potem wybrać ofertę, która będzie do nich dopasowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska