Jan Wróblewski włączy latarnie uliczne w Strzelcach Opolskich. Do końca maja znów powinny świecić

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Jedną z pierwszych decyzji Jana Wróblewskiego jest przywrócenie działania latarni ulicznych.
Jedną z pierwszych decyzji Jana Wróblewskiego jest przywrócenie działania latarni ulicznych. Radosław Dimitrow
Nowy burmistrz Strzelec Opolskich - Jan Wróblewski - przedstawił priorytety na najbliższe miesiące. Jedną z pierwszych decyzji będzie przywrócenie oświetlenia ulicznego.

Latarnie uliczne w gminie Strzelce Opolskie gasną każdego wieczora po godz. 23.00. Ciemno jest nie tylko na bocznych uliczkach, ale także na głównych drogach.

Sposób na oszczędności

Samorząd podjął decyzję o wygaszaniu świateł jeszcze z końcem 2022 r. w odpowiedzi na wezwanie rządu, do ograniczenia zużycia energii o 10 proc. w związku z kryzysem energetycznym.

Początkowo mieszkańcy byli wyrozumiali dla tego sposobu oszczędzania, ale z czasem ciemności na ulicach wzbudzały coraz większe kontrowersje. Ludzie domagali się włączenie światła tym bardziej, że w sąsiednich gminach latarnie świeciły całą noc.

W październiku 2023 r. radni gminy Strzelce Opolskie wezwali nawet ówczesnego burmistrza Tadeusza Goca do natychmiastowego przywrócenia oświetlenia. Uchwała nie została jednak zrealizowana, bo jak wskazywał Tadeusz Goc, doprowadziłoby to do wzrostu rachunków o 1,6 mln zł w skali roku (według ówczesnych wyliczeń).

Oświetlenie ma powrócić jeszcze w maju br.

Kwestia oświetlenia stała się tym samym jednym z głównych tematów kampanii wyborczej. Jest też jedną z pierwszych spraw, którą zajął się Jan Wróblewski, po objęciu fotela burmistrza Strzelec Opolskich.

- W sprawie włączenia oświetlenia jest uchwała rady miejskiej i jako burmistrz jestem zobowiązany ją zrealizować - mówi Jan Wróblewski. - Zgłosiliśmy do Taurona wniosek o zmianę pracy zegarów czasowych dla latarni ulicznych. Do końca maja oświetlenie powinno powrócić dla całej gminy Strzelce Opolskie.

Wróblewski przyznaje, że choć w wielu kwestiach ma inne zdanie niż jego poprzednik, to rozpoczęte inwestycje w gminie, będą doprowadzone do końca.

- Pojawiły się utrudnienia w trakcie przebudowy ulicy Marka Prawego. Okazało się, że w gruncie jest instalacja gazowa, która w ogóle nie była ujęta w planach. Ta inwestycja potrwa najprawdopodobniej do przełomu września i października, dlatego proszę mieszkańców o cierpliwość - dodaje Jan Wróblewski. - Jednocześnie zgodnie z planem przebiega budowa nowych mieszkań, a także przebudowa odkrytego basenu. Ta druga inwestycja będzie gotowa jeszcze w te wakacje.

Będą zmiany kadrowe w urzędzie miejskim

W trakcie swojej pierwszej konferencji prasowej w ratuszu, Jan Wróblewski podkreślał, że nie planuje rewolucji kadrowej w urzędzie.

„Raczej będzie to ewolucja” - stwierdził Jan Wróblewski wskazując, że powołał już swojego pierwszego zastępcę. Będzie nim Mariusz Kurzeja, który do tej pory odpowiadał w ratuszu za inwestycje, a teraz ma sprawować dodatkowo nadzór nad rolnictwem i ochroną środowiska.

W najbliższych dniach na funkcję wiceburmistrzyni ma być też powołana Izabela Leś-Borkowska, która wcześniej pełniła społeczną funkcję wicedyrektora w szkole w Suchej. Będzie ona nadzorować oświatę i pomoc społeczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska