Jarosław Kaczyński: To dobry moment na zmianę konstytucji

Leszek Rudziński (AIP)
Jarosław Kaczyński przemawia na konferencji w Sejmie.
Jarosław Kaczyński przemawia na konferencji w Sejmie. Czarek Sokołowski (O)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński poruszył na poniedziałkowej konferencji w Sejmie, kwestie pozostania Polski w UE, "moralnego odrodzenia”, wzrostu gospodarczego, TK i zmiany konstytucji.

Kaczyński przekonywał, że Polsce potrzebna jest dziś "odnowa moralna”, która się już rozpoczęła. Stoi ona w opozycji do "pedagogiki wstydu”. - Polacy oczekują od państwa bezpieczeństwa, wolności, równości, sprawiedliwości, związanej z solidarnością. To jest stosowny moment do podjęcia pewnej refleksji. Zacznę od dobrych wiadomości. Wielkie dzieło środowisk patriotycznych przynosi efekty. Ofensywa pedagogiki wstydu przegrywa. We wszystkich pokoleniach, w szczególności u najmłodszego. Możemy mówić o odrodzeniu. Jest wielka szansa na zmianę, damy radę. Jeśli będziemy konsekwentni, jeśli będziemy szli drogą odnowy. Ta zmiana już się zaczęła – mówił szef PiS.

Zapewnił także, że Polska nie zamierza opuszczać szeregów Unii Europejskiej. Natomiast osoby sugerujące przeprowadzenie referendum w tej sprawie nazwał "szkodnikami i awanturnikami”. - UE traktujemy jako element naszego bezpieczeństwa. Dzisiaj być w Europie, to znaczy być w Unii Europejskiej. Realna przynależność do Europy, to przynależność do UE. Chcemy być w UE. To pogląd większości Polaków – mówił prezes PiS.

Oznajmił również, że wzmocnimy naszą pozycję w NATO.

Jarosław Kaczyński mówił ponadto, że rząd powinien konsekwentnie realizować plan ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, dotyczący polskiej gospodarki. - Polska musi wyjść z pułapki średniego rozwoju. Musi rozwijać się szybko, szybciej, wyraźniej szybciej niż inne państwa UE, szczególnie te bogate. Doświadczenie pokazuje, że potrzebna jest pomoc – przekonywał prezes PiS. - I my mamy plan – plan Morawieckiego. Największy, jaki powstał od 27 lat. Ten plan musi uzyskać odpowiednie instrumentarium. Cały rząd powinien pracować dla tego planu, nie tylko minister od spraw gospodarczych. Bo to ogromnie ważne, rozstrzygające przedsięwzięcie dla naszej przyszłości, dla Polski, dla Polaków – dodał.

Lider PiS odniósł się równie do zamieszania woków Trybunału Konstytucyjnego, mówiąc, że to naród, a nie TK ma być suwerenem rządu. - Stoimy na stanowisku przestrzegania konstytucji. W całości. A w szczególności przestrzegania jej jasnych i jednoznacznych przepisów. Jesteśmy gotowi do daleko idących kompromisów. Poszliśmy na taki kompromis, były prowadzone rozmowy. I to nie my odrzuciliśmy ten kompromis. Odrzucił go prezes Rzepliński. Pójdziemy własną drogą. Będziemy załatwiali tę sprawę. Nie zgodzimy się na anarchię w Polsce. Nawet jeśli ta anarchia będzie prowadzona przez sądy – mówił Kaczyński.

Prezes PiS po raz kolejny skrytykował byłego premiera Donalda Tuska, który jego zdaniem dzieli Polaków. - Ciągle pokutuje w Polsce ta reguła, zasada, które próbował narzucić Polsce Donald Tusk. Podział Polaków na dwie kategorie. Jedni mają prawo rządzić, a drudzy nie, bo noszą moherowe berety. Władza przez nich wybrana jest, można powiedzieć, z definicji dyktaturą. Opozycja może być niczym nieograniczona, zakres tej władzy może być nieporównywalnie mniejszy, niż poprzedniej, ale jest dyktatura. Musimy to odrzucić. Warto wrócić do pomysłów, które kiedyś były w naszym programie, a które zniknęły, jak Instytut Obywatelski, który by wspierał drobną miejscową prasę, media, portale po to, by była kontrola na niskim szczeblu – mówił prezes PiS.

Na koniec swojego wystąpienia Jarosław Kaczyński oznajmił, że teraz jest „dobry moment na zmianę konstytucji". Zaznaczył, że Konstytucja 3 Maja przewidywała weryfikację co 20 lat. Ten okres mija w przyszłym roku. - Czy to nie dobry moment na zmiany? Sądzę, że to dobry moment. Wiem, że w tej kadencji pewnie większości konstytucyjnej się nie uzyska. Ale jest jeszcze przyszła kadencja - mówił.

Prezes PiS doprecyzował, że prace nad nowelizacją konstytucji powinny odbywać się na poziomie partii, a następnie w Sejmie. - Niewykluczone jest także referendum. My prawa i konstytucji przestrzegamy. Konstytucja nowa musi być uchwalona zgodnie z regułami uchwalonymi w obecnej konstytucji. Możemy zapytać społeczeństwo czy chce Polski, która była, czy tej, której przed nami: polski bezpieczeństwa, wolności, równości i solidarności – stwierdził.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska