MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Zygarlicki. Naukowiec z patentem na sukces

Na co dzień w swojej pracy naukowo-badawczej naukowiec zajmuje się przetwarzaniem sygnałów, jakością energii elektrycznej oraz konstrukcją systemów pomiarowych.
Na co dzień w swojej pracy naukowo-badawczej naukowiec zajmuje się przetwarzaniem sygnałów, jakością energii elektrycznej oraz konstrukcją systemów pomiarowych. Sławomir Mielnik
Dr hab. inż. Jarosław Zygarlicki z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki w ciągu trzech lat napisał aż 21 zgłoszeń patentowych. - Zawsze noszę ze sobą zeszyt na wypadek, gdyby mi coś wpadło do głowy - mówi.

Wynalazek zawsze rodzi się z pomysłu. Najczęściej mam ich więcej, niż można potem przygotować dokumentacji zgłoszeniowych. Prowadzę zeszyt, w którym spisuję to, co przyjdzie mi do głowy, a często dzieje się to w bardzo nieoczekiwanych okolicznościach.

Potem swoje pomysły muszę poddać pewnej selekcji, sprawdzam, które nadają się do badań. Przeglądam bazy Urzędu Patentowego RP, czasem czuję, że warto się czymś dalej zająć - mówi dr hab. inż. Jarosław Zygarlicki z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej i twórca 21 wynalazków zgłoszonych w latach 2011-2013 do Urzędu Patentowego RP.

Wynalazki dra hab. inż. Zygarlickiego dotyczą układów kondycjonowania sygnałów, układów prostowników z filtrami, układów transmisji danych w sieci elektroenergetycznej, wzmacniaczy sygnałów, układów kompensacji współczynnika mocy czy zabezpieczeń różnicowoprądowych.

Jego pierwszy wynalazek zgłoszony do ochrony dotyczył izolowanego układu do pomiaru harmonicznych sygnałów elektroenergetycznych wysokiego napięcia. - Umożliwia on pomiar zjawisk zachodzących w sieciach elektroenergetycznych. Układ pełni też funkcję separacji galwanicznej i ochrony układu pomiarowego przed przepięciami - mówi naukowiec.

Ostatni wynalazek jest wariantem zabezpieczeń różnicowo-prądowych, których zadaniem jest ochrona urządzeń elektrycznych przed zniszczeniem. Rozwiązania zaproponowane przez dra hab. inż. Zygarlickiego mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych do zabezpieczania takich urządzeń jak telewizor czy komputer, ale i w przemyśle do ochrony instalacji przemysłowych, najczęściej bardzo drogich.

- Generalnie takie zabezpieczenia monitorują sposób zasilania urządzeń, szukają różnych anomalii, tak aby w momencie zagrożenia odciąć zasilanie - mówi dr hab. inż. Jarosław Zygarlicki.

Rozwiązania, które proponuje opolski naukowiec, wykorzystują zaawansowane metody cyfrowej analizy sygnałów. - Dzięki temu ich skuteczność jest wyższa od znanych na rynku - mówi wynalazca.

Na co dzień w swojej pracy naukowo-badawczej zajmuje się przetwarzaniem sygnałów, jakością energii elektrycznej oraz konstrukcją systemów pomiarowych.

Pierwszego wynalazku dokonał w 2011 roku. Zachęcił go prof. Jerzy Skubis. - Postanowiłem wówczas spisać swoje pomysły. Przecież to nic nie kosztuje - mówi.
W 2012 roku (raport za 2013 nie jest jeszcze gotowy) w województwie opolskim dokonano 101 zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych, w tym siedem wynalazków naukowca z politechniki.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska