Opolscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę. Trwa uroczysta msza święta z okazji święta Matki Bożej Częstochowskiej.

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
Z udziałem tysięcy wiernych, przybyłych głównie w pielgrzymkach pieszych, na Jasnej Górze odbyły się uroczystości odpustowe z okazji święta Matki Boskiej Częstochowskiej. Msza święta celebrowana przez polskich biskupów pod przewodnictwem prymasa Polski abp Wojciecha Polaka odprawiona została o godz. 11.00 na szczycie.

Święto Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

26 sierpnia to uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej. Dzień ten zwany jest też imieninami Matki Bożej, czczonej w Jasnogórskim Wizerunku.

Centralnym punktem uroczystości była suma pontyfikalna, odprawiana na jasnogórskim szczycie. Eucharystia rozpoczęła się o godz. 11.00, a przewodniczył jej prymas Polski abp Wojciech Polak. On też wygłosił kazanie.

- Jesteśmy razem w tym szczególnym miejscu na jasnogórskim wzgórzu rozsławionym niezwykłą czcią wiernych - mówił w trakcie homilii. - Przychodzimy z różnych zakątków naszej ojczyzny, bo jak powiedział papież Franciszek, potrzebujemy pielgrzymowania do tych oaz pocieszenia i miłosierdzia, gdzie wiara jest wyrażona w języku matczynym, gdzie składamy trudy życia w ramiona Matki Bożej i powracamy do życia z pokojem w sercu. W sercu Maryi bije serce kościoła... - mówił do zgromadzonych.

Mszę św. celebrowali przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, którzy dzień wcześniej obradowali w ramach Rady Biskupów Diecezjalnych.

W jasnogórskich uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Przez ostatnie dni przybywali piesi pielgrzymi, głównie z archidiecezji częstochowskiej oraz z diecezji sąsiadujących.

Od 23 do 26 sierpnia do miasta weszło ponad 70 pielgrzymek pieszych i rowerowych. W sumie dotarło ponad 20 tys. osób.

- To najważniejsza uroczystość na Jasnej Górze - imieniny Matki Bożej. Przychodzimy, aby wraz z nią świętować i dziękować za to, że wybrała właśnie to miejsce, że tu pragnie nas wszystkich gromadzić, i stąd pragnie rozdawać nam wszelkie łaski, i stąd prowadzi nas do Chrystusa - zauważa ojciec Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. - Specyfiką drugiego szczytu pielgrzymkowego jest fakt, że docierają do nas pielgrzymi piesze z terenu archidiecezji łódzkiej, częstochowskiej i sosnowieckiej, czyli te wszystkie grupy, które mają najbliżej. One przed 15 sierpnia goszczą pielgrzymów z najodleglejszych zakątków Polski, a później sami udają się na pielgrzymi szlak, aby uczcić Matkę Najświętszą i zanieść jej swoje intencje - podkreśla.

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego

Podczas sumy ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. To modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu.

Śluby zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walki ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością.

- Co roku powracamy do Jasnogórskich Ślubów Narodu i pragniemy je ponawiać, ale przez to również przypominać, ale i zachęcać do tego, aby zagłębić się w ich treść - podsumowuje ojciec Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego bł. kard. Wyszyński napisał podczas swego uwięzienia przez komunistyczne władze w Komańczy – między 29 października 1955 r. i 28 października 1956 r. W trakcie rocznego internowania w tym miejscu prymas napisał też m.in. Wielką Nowennę Tysiąclecia, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu.

Słowa odczytane na Jasnej Górze pod jego nieobecność 26 sierpnia 1956 r., w obecności około miliona wiernych, nawiązywały do Ślubów Lwowskich, które złożył w czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz, oddając cały naród w opiekę Matce Bożej. Śluby odczytał wówczas bp Michał Klepacz; na pustym fotelu nieobecnego prymasa Wyszyńskiego położono kwiaty.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że wieczorem, 26 sierpnia o godz. 19.00 odprawiona zostanie msza św. z udziałem wiernych arch. częstochowskiej, której Maryja Jasnogórska jest patronką. Przewodniczyć jej będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Sanktuarium maryjne na Jasnej Górze

Obchodzona uroczystość NMP Częstochowskiej ściśle jest związana z sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, w którym od końca XIV wieku otaczany jest wielką czcią obraz Bożej Rodzicielki.

O ustanowienie święta Matki Bożej Częstochowskiej ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie mszy św. wotywnych.

Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej w rycie I klasy z oktawą dla Jasnej Góry. Święto to miało być obchodzone w środę po 24 sierpnia. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r.

W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę. Trwa uroczysta msza święta z okazji święta Matki Bożej Częstochowskiej. - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska