Język ojczysty, znaczy bliski

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
- Takie warsztaty to doskonała okazja do poznania nowych, ciekawych metod nauczania i sposobów dotarcia z wiedzą do dzieci - mówią nauczycielki przedszkolne Natalia Cichoń z Głogówka (z lewej),  Barbara Swoboda ze Świbia w woj. śląskim i Danuta Czaplicka z Bierdzan.
- Takie warsztaty to doskonała okazja do poznania nowych, ciekawych metod nauczania i sposobów dotarcia z wiedzą do dzieci - mówią nauczycielki przedszkolne Natalia Cichoń z Głogówka (z lewej), Barbara Swoboda ze Świbia w woj. śląskim i Danuta Czaplicka z Bierdzan.
Wczoraj - w Dniu Języka Ojczystego ogłoszonym przez UNESCO - ponad 60 nauczycieli niemieckiego wzięło udział w Opolu w warsztatach, wykładzie o Europejskiej Karcie Języków i w koncercie.

Zanim nauczyciele z całego regionu podzielili się na pięć grup, by w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym uczestniczyć w zajęciach warsztatowych, wykład wprowadzający wygłosił Martin Cichon, wykładowca w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Opolu.

Przypomniał, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest co roku na całym świecie 21 lutego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego data upamiętnia śmierć pięciu studentów w Bangladeszu w 1952 roku podczas demonstracji, w czasie której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

- To słowo wstępne nie ma charakteru metodycznego. Zależy mi raczej, by uświadomić państwu, że większość z nas ma więcej niż jeden język ojczysty - przekonywał pan Cichon. - Mówimy przecież gwarą i różnymi językami fachowymi. A w takim miejscu jak Śląsk Opolski - na styku kultur - także języki polski i niemiecki są dla części osób dwoma językami ojczystymi.

Warsztaty dla nauczycieli poprowadzili: dr Małgorzata Wysdak i dr Susanne Kleber (nauczyciele z przedszkoli i klas I-III), Gabriela Pampuch (szkoły podstawowe), Małgorzata Nowak-Daniel (podstawówki i gimnazja), Martin Cichon (gimnazja) oraz dr Monika Witt (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne).

Małgorzata Nowak-Daniel, współorganizatorka imprezy, zaprezentowała stacje uczenia się związane z porami roku. Nauczyciele rozwiązywali po niemiecku krzyżówki, robili wykreślanki, utrwalali znajomość języka, grając w memory i w domino.

- Zaletą tej metody jest to, że uczeń sam pracuje z językiem - mówi pani Małgorzata. - I co ważne, nauczycielowi pozwala ona różnicować poziom trudności. Jeden uczeń wykona zadania przy pięciu stacjach, a innemu polecimy zrobić to tylko przy trzech, ale i on może się spełnić.
Właśnie w tych zajęciach wzięła udział pani Joanna Kraszon-Majer, nauczycielka z SP w Strzeleczkach.
- Kreda i tablica to dziś za mało - przyznaje - trzeba stosować metody aktywizujące i pobudzające. Dotychczas nie stosowałam metody stacji uczenia się. Teraz skorzystam z materiałów dostępnych na warsztatach i na pewno spróbuję.

Joanna Schubert z Wachowa w gminie Olesno przyjechała poszukać inspiracji na zajęcia dla nauczycieli przedszkoli i klas I-III. - W przedszkolu mówię w czasie zajęć na przemian po polsku i po niemiecku. Uwzględniając przy tym, że w jednej grupie mamy 3-latki i 6-latki. Trzeba polegać głównie na własnej pomysłowości - mówi pani Joanna. - Więc takie warsztaty są bardzo potrzebne, a w naszym rejonie podobnych nie ma.

- Dzień Języka Ojczystego - jest po to - mówi Bruno Kosak, prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego, byśmy sobie uświadamiali, że niemiecki jako język mniejszości nie jest obcy i powinniśmy czynić go językiem serca. Bo wraz z językiem najłatwiej promować inne tak bliskie nam pojęcie - Heimat.

Po warsztatach uczestnicy spotkania wysłuchali - w Zespole Szkół Mechanicznych - wykładu dr. Tomasza Wicherkiewicza nt. Europejskiej Karty Języków Regionalnych, a także koncertu w wykonaniu uczniów opolskiej szkoły muzycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska