Job shadowing, czyli polsko-czeska wymiana doświadczeń w „Staszicu”

Redakcja
STASZIC
Job shadowing to staże wzajemne kadry pedagogicznej. Trzyosobowa delegacja nauczycieli ze „Staszica”, realizując projekt współpracy transgranicznej Akcent@net, odwiedziła technikum logistyczne w Opawie.

Wyjazd został zorganizowany w ramach rewizyty u naszych południowych sąsiadów, którzy wcześniej gościli w Opolu. Była to świetna okazja, aby na przykładzie tej placówki praktycznie poznać funkcjonowanie oraz specyfikę szkolnictwa w Republice Czeskiej.

Job shadowing to staże wzajemne kadry pedagogicznej. Ich uczestnicy mają możliwość bliższego przyjrzenia się działalności szkół po obu stronach granicy. Staż trwa trzy dni robocze, a uczestniczący w nim nauczyciele otrzymują wsparcie w postaci minigrantów. Obserwacja lekcji i zajęć prowadzonych w opawskim technikum pozwoliła opolskiej grupie poznać nie tylko czeski styl pracy, ale również atmosferę panującą w czeskiej szkole średniej. W systemie oświatowym obu krajów jest sporo cech wspólnych (takich jak np. matura), jednak różnice również są zauważalne. Jedna z nich może wzbudzać u niektórych polskich uczniów lekką zazdrość – otóż okazuje się, że matematyka, przeciwnie niż w naszym kraju, nie jest na czeskim egzaminie dojrzałości przedmiotem obowiązkowym. Inną ciekawostką jest to, iż członkowie kadry pedagogicznej danej szkoły nie gromadzą się w czasie przerw międzylekcyjnych w jednym pokoju nauczycielskim, jak ma to miejsce w szkołach polskich, lecz mają swoje „biura”. Dość zaskakujący wśród poczynionych obserwacji okazał się też fakt, że uczniowie czeskich szkół średnich poruszają się po szkole w klapkach…

- Celem projektu Akcent@net jest zbudowanie na czesko-polskim pograniczu sieci kooperacyjnej nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Stworzenie tej sieci jest kontynuacją poprzedniego projektu Akcent@com, którego misją było rozbudzenie zainteresowania współpracą transgraniczną wśród nauczycieli – mówi Hynek Bohm, koordynator projektu. – Jak widać, osiągnęliśmy zakładany cel i małymi krokami (biorąc pod uwagę pandemię i ograniczenia z nią związane) rozwijamy sieć współpracy między naszymi krajami – dodaje.

Projekt Akcent@net obejmuje swoim zasięgiem tak zwany Euroregion Pradziad, w skład którego wchodzi południowa część województwa opolskiego oraz czeskie gminy na terenie powiatów Bruntal i Jesionik (cz. Jesenik). Euroregion ten został powołany w 1997 roku przez Stowarzyszenie Rozwoju Gmin Dorzecza Osłobogi i Unii Turystycznej Ziemi Nyskiej ze strony polskiej oraz Stowarzyszenie Miast i Gmin Czeskich Powiatów Bruntal i Jesionik ze strony czeskiej i ma na celu współpracę transgraniczną we wszystkich dziedzinach życia społecznego i kulturalnego. Po stronie polskiej Euroregion skupia 40 gmin i 5 powiatów, natomiast po stronie czeskiej 75 gmin i miast leżących na pograniczu Śląska Czeskiego i Moraw.

W projekcie Akcent@net preferowane są staże, które odbywają się w szkołach po obu stronach granicy, dlatego „Staszic” również gościł nauczycieli z Opawy. Czescy nauczyciele matematyki oraz języka angielskiego obserwowali lekcje swoich vis à vis w Opolu. – Cieszy mnie okazja do wymiany doświadczeń – mówi Lukas Radek – wicedyrektor oraz nauczyciel matematyki w opawskim technikum logistycznym. – Wzajemne uczenie się od siebie, dostrzeganie drobnych różnic i niuansów stanowi niewątpliwą wartość tego typu staży. Bariera językowa też nie była przeszkodą. Opawa jest blisko granicy czeskiej, dlatego rozumiem język polski dosyć dobrze – zauważa Lukas Radek. Dyrektor „Staszica” Krystyna Czollek dodaje, że wkrótce w Opolu gościć będzie kolejna grupa czeskich nauczycieli. – Tym razem będzie to pięciu nauczycieli z Liberca oraz Ołomuńca uczących języka angielskiego, informatyki, WF-u oraz historii. Jestem pewna, że wzorem poprzednich wymian między naszymi szkołami, również i ta okaże się pełnym sukcesem.

Działania w projekcie zbiegły się w czasie z kolejną już falą koronawirusa. W związku z tym podjęto decyzję o dopuszczeniu do staży tylko w pełni zaszczepionych nauczycieli. – Wiemy, że takie rozwiązanie spotka się z pełnym zrozumieniem nauczycieli zarówno po stronie czeskiej, jak i polskiej. Nauczyciele obu krajów są w znakomitej większości w pełni zaszczepieni, wobec czego posiadanie „paszportu covidowego” traktują jako normalny wymóg podróży – zaznacza koordynator projektu Hynek Bohm.

Wśród zalet projektu, oprócz zwiększania kompetencji zawodowych nauczycieli i okazji do poznania nowych metod i technik nauczania, jest też deklaracja dalszej współpracy pomiędzy „Staszicem” a technikum logistycznym w Opawie. – Dostaliśmy propozycję uczestnictwa w kolejnym przedsięwzięciu w ramach unijnego projektu Erasmus Plus, dzięki któremu nasi uczniowie będą mogli uczyć się w innym kraju, wziąć udział w zagranicznej mobilności zawodowej lub realizować międzynarodowe projekty edukacyjne. I mogę zadeklarować, że na pewno z tej propozycji skorzystamy – deklaruje Krystyna Czollek. Oprócz wspomnianych szkół z Czech i Polski w projekcie będą uczestniczyć także szkoły z Niemiec i Portugalii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska