Już wkrótce KOWR rozdysponuje prawie 11 tys. hektarów ziemi wśród opolskich rolników. Kto je dostanie?

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, w towarzystwie dyrektora opolskiego oddziału KOWR Waldemara Janeczka (z lewej) oraz wicedyrektora Michała Nowaka zapowiedział, że już wkrótce do opolskich rolników trafi blisko 11 tysięcy hektarów ziemi. KOWR przeprowadzi przetargi na ich dzierżawę.
Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, w towarzystwie dyrektora opolskiego oddziału KOWR Waldemara Janeczka (z lewej) oraz wicedyrektora Michała Nowaka zapowiedział, że już wkrótce do opolskich rolników trafi blisko 11 tysięcy hektarów ziemi. KOWR przeprowadzi przetargi na ich dzierżawę. Facebook Janusz Kowalski
W tym i przyszłym roku do opolskich rolników wróci ponad 11 tysięcy hektarów ziemi, będącej w zasobie zarządzanym przez opolski oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zapowiedział to wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

- W województwie opolskim jest ponad pół miliona hektarów użytkowanych, uprawianych, wykorzystywanych pod gospodarkę rolną przez opolskich rolników, z czego około 50 tysięcy hektarów jest w zasobie Skarbu Państwa – mówił Janusz Kowalski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek 29 września. - Rok 2023 jest dla opolskich rolników, którzy mają wielki głód ziemi, rokiem przełomowym. Dlatego, że wraca do zasobu Skarbu Państwa ogromna część polskiej ziemi, która będzie w transparentnych procedurach rozdysponowana dla opolskich rolników.

Do 31 grudnia tego roku KOWR przeprowadzi procedury przetargowe na blisko 11 tys. hektarów, a więc prawie 20 procent całego zasobu, będącego w dyspozycji Skarbu Państwa. Ziemię tę będą mogli dzierżawić opolscy rolnicy.

W poszczególnych powiatach trafi do nich:

  • brzeski – 613 hektarów,
  • głubczycki – 5360 ha,
  • kędzierzyńsko-kozielski – 162 ha,
  • kluczborski – 360 ha,
  • krapkowicki – 200 ha,
  • namysłowski – 1663 ha,
  • w nyski – 1536 ha,
  • opolski powiat ziemski i miasto Opole – 987 ha.

- Działamy transparentnie. Na każdy grunt, który wraca do zasobów własności rolnej Skarbu Państwa, organizujemy spotkania z rolnikami, na których zawsze zadaję dwa pytania: jaka wielkość kompleksów interesuje rolników? jaka forma przetargu rolników interesuje? – tłumaczył Waldemar Janeczek, dyrektor opolskiego KOWR.

Na wspomnianą ziemię KOWR organizuje dwa rodzaje przetargów - licytacyjne i ofertowe.

- Przetarg licytacyjny polega na tym, że ten, kto wylicytuje wyższy czynsz, staje się kandydatem na dzierżawcę – wyjaśniał Waldemar Janeczek. - W przypadku ofertowego czynsz jest stały, ale o tym, kto stanie się kandydatem, a następnie dzierżawcą, decyduje liczba uzyskanych punktów, według kryteriów, na które wpływ ma specyfika danego powiatu. Na dziś więcej rolników jest zainteresowanych tym, by jak najwięcej przetargów było w formie ofertowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska