Kapsuła czasu dziś trafi do wieży Piastowskiej

Archiwum
Wieża Piastowska
Wieża Piastowska Archiwum
W Wieży Piastowskiej zostanie umieszczona specjalna tuba. Znajdzie się w niej - obok informacji o sytuacji w kraju i współczesnych monet - dzisiejszy numer nto, a w nim przesłanie opolskich VIP-ów i Czytelników dla potomności.

Tuba znajdzie się na szczycie wieży o godzinie 10, a okazją ku temu jest remont najstarszego zabytku Opola, na który Wieża Piastowska czekała od kilkudziesięciu lat.
Choć remont jeszcze trwa, jego efekty już widać i dla wielu opolan obecny kolor zabytku może być sporym zaskoczeniem. Cegły bowiem oczyszczono z brudu i sadzy, usunięto też ślady współczesnej zaprawy, której używano przy poprzednich remontach.

- Czyszczenie i uzupełnianie ubytków elewacji już się zakończyło, a we wnętrzu prace konserwatorskie, prowadzone przy cegle gotyckiej, również finiszują - informuje Iwona Solisz, wojewódzki konserwator zabytków.

Podczas remontu największym problemem okazał się stan zwieńczenia wieży. Wprawdzie było wiadomo, że Wieża Piastowska - obiekt datowany na XIII wiek - jest w kiepskim stanie, ale dopiero po zdjęciu cegieł ze stożkowego hełmu wieży okazało się, że jest z nim gorzej, niż przypuszczano.

Konstrukcja, na której osadzono zwieńczenie, wymagała wzmocnienia.
- Gdyby tego remontu nie zrobiono, to elementy zwieńczenia mogły spaść na dół przy większej wichurze - ocenia Iwona Solisz.

Konserwator podkreśla, że sam wygląd zwieńczenia nie zmieni się po remoncie.
Zachowany zostanie także stary układ schodów i podestów, zmieni się natomiast wygląd wnętrza, które do tej pory przyciągało turystów jedynie surowymi ścianami i tarasem widokowym.

Po remoncie wieża ma pełnić także funkcję muzealną. We wnętrzu zostaną m.in. wykorzystane techniki audiowizualne do prezentacji dziejów Ostrówka, Opola i samej wieży. Jest też pomysł montażu kamer i ekranów, na których będzie można oglądać panoramę miasta, także zimą.

W podziemiach urzędu wojewódzkiego obok kasy biletowej znajdą się toalety i poczekalnia dla grup turystycznych. Cała inwestycja ma kosztować 3,86 mln zł i ma się zakończyć w tym roku. Ale wieża będzie udostępniona dopiero w 2014, gdy zakończą się odbiory techniczne, a potem także prace nad wystawą historyczną.

Przesłanie czytelników nto

Poprosiliśmy Państwa, abyście napisali coś dla potomnych, którzy kiedyś znajdą w wieży naszą kapsułę czasu. Poniżej wybrane teksty, życzenia i przesłania:

Beata i Zbigniew Radomscy
Nasz syn, Grzegorz Radomski, 2 sierpnia przepłynął kanał La Manche wpław w ciągu 11 godzin, jako czwarty Polak w historii. Dzięki swym marzeniom i dążeniu do celu. Pozdrawiamy Was, przyszłe pokolenia! Życzymy tym, którzy otworzą tę kapsułę, abyście wierzyli w siłę marzeń i za nimi podążali.

Kewin Adamczyk, Ozimek
Urodziłem się w schyłkowej fazie XX wieku, Wy będziecie czytać te słowa u progu XXII wieku. Mam wielką nadzieję, że region będzie miejscem z dobrym klimatem do robienia biznesu, że będzie miejscem strategicznym, centrum gospodarczym całego Śląska z przemysłem oraz infrastrukturą. Myślę, iż będzie to również miejsce życia ludzi pogodnych, uśmiechniętych, nie patrzących z kompleksami na mieszkańców innych regionów.

Dawid
Nikt nie jest tak beznadziejnie zniewolony jak ktoś, kto błędnie wierzy, że jest wolnym człowiekiem. Każdy dzień to dla nas lekcja, słuchajmy, dostrzegajmy, uczmy się i przede wszystkim nie zapominajmy... Szanujmy świat, który nas otacza, pielęgnujmy, nie niszczmy. Tylko głupiec przycina gałąź na której siedzi. Pamiętajmy, On jest tylko jeden.

Paulina
Opole teatralnie kwitnie. Teatr Lalki i Aktora jest właśnie w trakcie remontu, a załoga Teatru Kochanowskiego osiąga krajowe i zagraniczne sukcesy. W programie mają hitową "Iwonę, księżniczkę Burgunda", "Dwanaście stacji", "A ja, Hanna", "Makbeta" i "Królową śniegu". 2013 to też rok, w którym festiwal obchodził 50-lecie.
Abp Alfons Nossol, emerytowany biskup Opolski
Chciałbym przyszłym pokoleniom przypomnieć, że Opole już od 1945 r. jest siedzibą administracji opolskiej, a od 1972 - diecezji. Jej pierwszy biskup Franciszek Jop zrobił wiele dla spokojnego unormowania wspólnego życia ludności rodzimej i przybyszów. Od 1977 roku konsekrowaliśmy około 100 kościołów, które stały się nie tylko miejscami kultu, ale i centrami kultury. Tę potrzebę oddziaływania nie tylko na duszę, ale na całego, integralnie rozumianego człowieka kładę naszym następcom mocno na sercu. By było to możliwe, w Opolu powstało pierwsze w Polsce po wojnie muzeum diecezjalne, jeden z pierwszych domów matki i dziecka, gdzie uratowano wiele ludzkich istnień, i pierwszy uniwersytet z wydziałem teologicznym. Wyrazem troski o pamięć była odbudowa zamku w Kamieniu Śląskim - miejscu urodzenia św. Jacka, prekursora nowej ewangelizacji. Przy istotnym udziale Kościoła doszło w minionych latach do ponownego zaakceptowania języka serca i żyjących w naszym regionie mniejszości. W tym - co po doświadczeniach II wojny światowej nie było łatwe - mniejszości niemieckiej. Udało się na nowo wydobyć pojednaną różnorodność polsko-niemiecko-czeską. Śląskie bogactwo kulturowe to wartość, którą na pewno warto zachować.

Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego
Naszym następcom przypominamy, że Wieża Piastowska jest najstarszym zabytkiem architektury obronnej na Górnym Śląsku i jedyną pozostałością po siedzibie opolskich Piastów. Jest architektoniczną dominantą Pasieki i całego Opola. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem regionu od ośmiu stuleci.
Podlegała ona różnym włodarzom. Do 1532 roku zawiadywali nią opolscy książęta. Kiedy ta linia dynastyczna wymarła, jej losy zależały od woli, a czasem kaprysów kolejnych rządzących: Habsburgów, Hohenzollernów, władz państwa niemieckiego i obecnie polskiego.

Polecamy Waszej trosce pamięć o tym, że już od 1860 r. wieża jest symbolem samorządu - rejencji opolskiej, prowincji górnośląskiej, a obecnie województwa opolskiego.
Chcemy, byście - jak Wasi poprzednicy - czuli się niezależnie od opcji politycznych związani z tym zabytkiem i doceniali jego historyczną wartość. Dzięki temu nie została ona poddana w 1927 roku rozbiórce, jak Zamek Piastowski. Zachwycajcie się nią tak samo jak my i dbajcie o jej kondycję. Bo dla nas, Opolan, jest ona tak samo ważna jak piramidy dla Egipcjan. To jest nasze dziedzictwo, niezależnie od tego, kto na Śląsku Opolskim rządzi i jakim językiem mówi.

Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski
Mam nadzieję, że za kilkadziesiąt lat region opolski będzie istniał, i to ze stabilną liczbą ludności. Życzę naszym potomkom, byśmy z konieczności stali się regionem bardziej kolorowym, z większą liczbą migrantów, a na Śląsku Opolskim powstał różnorodny i zgodny tygiel ludzi, którzy będą tutaj dobrze żyć i się urządzać.
Życzę też Opolszczyźnie, by poradziła sobie ze starzeniem się społeczeństwa, pamiętając, że miarą cywilizacyjnego rozwoju jest stosunek do kobiet i osób starszych.
Serdecznie życzę przyszłym pokoleniom, by znalazły mądrą drogę i formułę patriotyzmu, która koncentruje się na przyszłości, choć o przeszłości nie zapomina. Oby przyszłe generacje potrafiły szukać raczej tego, co łączy, a nie tego, co dzieli. Mam nadzieję, że spory polityczne obecnych czasów odejdą w niepamięć i będą traktowane jako rodzaj kompletnego anachronizmu.

Życzę, by Opolszczyzna znalazła swoje miejsce na mapie Europy jako dobra i przyjazna przestrzeń do życia. Wieża Piastowska niech pozostanie symbolem regionu - obudowana parkiem kulturowym Ostrówek - miejscem wypoczynku i doznań kulturalnych Opolan i gości.

Ryszard Zembaczyński, prezydent Miasta Opola
Zadaniem każdego pokolenia jest zachowanie dóbr kultury i przyrody co najmniej w takim stanie, w jakim je zastało. Nasze pokolenie miało trudniejsze zadanie, bo musiało dodatkowo naprawić błędy, jakie w tych dziedzinach spowodował socjalizm.
W wolnej Polsce - i to jest zadanie także dla kolejnych pokoleń - wielkim nakładem pracy i kapitału przywrócono czystość wód w naszych akwenach. Uchroniliśmy zasoby przyrody przed negatywnymi skutkami transportu i przemysłu. Zlikwidowaliśmy instalacje przemysłowe szkodliwe dla środowiska.

Aktualnym zadaniem pozostaje budowa społeczeństwa obywatelskiego, co oznacza decentralizację zarządzania i rozwój demokracji i aktywności społecznej. W Wasze ręce składamy nadzieję, że w oparciu o patriotyzm lokalny będziecie dbać o rozwój oświaty, kultury i nauki w regionie. Szczególnie polecamy Waszej pieczy zabytki.
W Opolu dążyliśmy do rewitalizacji wszystkich dzielnic. Te wysiłki powinny być kontynuowane. Zostawiliśmy odnowioną i twórczo rozwiniętą infrastrukturę miasta. 800-lecie od jego założenia pokazało bogactwo obecnych i minionych pokoleń. Zechciejcie to dzieło kontynuować.

Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny "Nowej trybuny opolskiej"
Jeśli remont Wieży Piastowskiej wykonano porządnie, w co nie wątpię, to kiedy potomni będą czytać to wydanie gazety, nas już nie będzie na świecie. Zatem z zaświatów serdecznie pozdrawiam naszych drogich potomków i śpieszę donieść, że mimo naszych licznych frustracji przyszło nam żyć w dobrym okresie historii Polski. Nie ma wojny, mamy co jeść, jest dach nad głową, rozwijamy naszą dużą i małą ojczyznę. Co nie znaczy, że żyje się różowo. Brak nam poczucia bezpieczeństwa, pracę mamy niepewną, na głowie kredyty hipoteczne. Opolskie rodziny dzielą migracje zarobkowe. No i jako społeczeństwo kurczymy się. Kobiety nie chcą rodzić bądź wychowują tylko jednego potomka, co radykalnie odróżnia nas od pokoleń przodków.

Mam nadzieję, że kiedy - Drodzy Potomkowie - czytacie te słowa, podobne problemy zostały przynajmniej ograniczone. Że nasz region nie zamienił się w dom spokojnej starości. Że Śląsk Opolski zamieszkują szczęśliwi ludzie. Że czują się tu u siebie, choć w coraz większej mierze pochodzą z różnych stron świata. Ufam też, że jesteście zdrowsi niż my. Chcę wierzyć, że przy znanej nam dynamice rozwoju nauk medycznych ludzkości nie dziesiątkują już współczesne nam choroby cywilizacyjne, z nowotworami na czele.
Świat przez wieki nie dokonał takiego postępu technologicznego jak w kilku dekadach przełomu XX i XXI wieku. Internet, powszechna cyfryzacja, biotechnologie, manipulacje genami. Szanowni Potomkowie, z pewnością żyjecie w rzeczywistości z jeszcze większą rolą sztucznej inteligencji. Życzę Wam zatem, aby ten nowy świat wokół Was był przyjazny i służył człowiekowi, a nie obracał się przeciwko niemu. Żeby uniwersalne wartości humanistyczne przetrwały niezależnie od nośników, na jakich będą kopiowane dla przyszłych pokoleń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska