Kędzierzyn-Koźle. Będą aż trzy tężnie solankowe. Mieszkańcy przekonują, że są one bardzo potrzebne w zanieczyszczonym mieście

[email protected]
Tężnia solankowa to budowla z drewna i gałęzi tarniny. W przeszłości służyły przede wszystkim do uzyskiwania soli kuchennej, obecnie bardziej jako ogromne inhalatoria w kurortach.  W ich otoczeniu powstaje bowiem specyficzny aerozol, który pomaga na wiele schorzeń, m.in. górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii czy nawet nerwic.
Tężnia solankowa to budowla z drewna i gałęzi tarniny. W przeszłości służyły przede wszystkim do uzyskiwania soli kuchennej, obecnie bardziej jako ogromne inhalatoria w kurortach. W ich otoczeniu powstaje bowiem specyficzny aerozol, który pomaga na wiele schorzeń, m.in. górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii czy nawet nerwic. Tom
Kolejne niewielkie tężnie staną w Koźlu przy przedszkolu nr 21 oraz przy ulicy Kościuszki na osiedlu Pogorzelec. Ludzie nazywają je "osiedlowymi inhalatoriami".

W środę 24 lutego odbyły się konsultacje w sprawie budowy minitężni solankowej, która ma powstać w Koźlu przy przedszkolu nr 21. Mieszkańcy rozmawiali o trzech wariantach budowy konstrukcji.

Jeszcze przed budową tężni w Koźlu podobna konstrukcja stanie na Pogorzelcu przy ulicy Kościuszki. Do użytku ma zostać oddana za kilka tygodni.

Najstarszą tężnią jest ta na osiedlu Powstańców Śląskich. Mieszkańcy przekonują, że to jedna z najlepszych inwestycji w infrastrukturę osiedlową ostatnich lat. Nazywają je "osiedlowymi inhalatoriami".

- W naszym mieście, które ma tak złe powietrze, takie miejsca do inhalacji przydałyby się na każdym osiedlu - mówi Stefan Waligóra, mieszkaniec osiedla Piastów.

Tężnia solankowa to budowla z drewna i gałęzi tarniny. W przeszłości służyły przede wszystkim do uzyskiwania soli kuchennej, obecnie bardziej jako ogromne inhalatoria w kurortach.

W ich otoczeniu powstaje bowiem specyficzny aerozol, który pomaga na wiele schorzeń, m.in. górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii czy nawet nerwic.

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się właśnie małe tężnie. Na Opolszczyźnie jest już kilka takich konstrukcji. Te najmniejsze kosztują po kilkaset tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska