Klasy przygotowania wojskowego otwarto w dwóch szkołach średnich na Opolszczyźnie

na podst. mat. pras.
Szkoły, gdzie powstały takie klasy, mogą liczyć na dofinansowanie z MON do wyposażenia.
Szkoły, gdzie powstały takie klasy, mogą liczyć na dofinansowanie z MON do wyposażenia. archiwum starostwo powiatowe
Zespół Szkół w Tułowicach i II LO z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku uruchomiły takie klasy we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

- Takie klasy będą mogły liczyć na dotację z MON - wyjaśnia Henryk Lakwa, starostwa opolski, któremu podlega ZS w Tułowicach. - Szkoła będzie mogła otrzymać w pierwszym roku funkcjonowania dotację w wysokości do 80 proc. kosztów na zakup specjalistycznego wyposażenia. Pieniądze będą mogły zostać przeznaczone na mundury, zakup broni, czy raczej atrap broni i innego potrzebnego sprzętu. MON może też współpracować przy realizacji programu – wylicza.

Ministerstwo zarezerwowało na pierwsze trzy lata działania programu 4,5 mln zł. Resort zakłada, że wesprze też budowę strzelnic dla broni pneumatycznej organizowanych przy szkołach.

O zgodę MON na utworzenie takich klas starało się ćwierć tysiąca szkół w Polsce. Uzyskała ją połowa z nich, w tym dwie w województwie opolskim: w Zespole Szkół w Tułowicach i Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku.

Program w klasie przygotowania wojskowego - jak podało za MON opolskie starostwo - obejmie cztery podstawowe bloki tematyczne: szkolenie bojowe (w tym m.in. taktykę, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obronę przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawnościowe); szkolenie logistyczne (m.in. budowa i eksploatacja sprzętu, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa); poznanie przepisów prawa (w tym zagadnienia z ochrony informacji niejawnych) oraz podstawy wychowania wojskowego (musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych RP).

Zajęcia wojskowe prowadzone będą przez patronacką jednostkę wojskową wskazaną przez resort. W wypadku Tułowic będzie to: 10 Brygada Logistyczna w Opolu.

Absolwenci klas po zakończeniu nauki i złożeniu przysięgi wojskowej zostaną przeniesieni do rezerwy, będą mogli też wstąpić do wojska lub aplikować na wyższą uczelnię wojskową, a w trakcie rekrutacji otrzymają dodatkowe punkty.

- Klasa przygotowania wojskowego pod patronatem MON powstała na bazie klasy wojskowej, która funkcjonowała do tej pory jako innowacja – dodał Henryk Lakwa.

Dziś Święto Wojska Polskiego. Choć służba w wojsku kojarzy się bardziej z mężczyznami, to nie brakuje tam również kobiet. Gdzie pracują kobiety w wojsku? Zobaczcie najnowsze dane!Najnowsze dane w tej sprawie zobaczysz na kolejnych stronach --->

Kobiety w wojsku. Na takich stanowiskach pracują. Zobacz naj...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska