Klasycznie i awangardowo

Iwona Kłopocka [email protected]
Dziesięć przedstawień konkursowych zobaczą widzowie XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek, który odbędzie się 13-18 października.

Program XXI OFTL

l 13.10. (poniedziałek)
Godz.10 i 17 (K) - "Śnieżka" - Teatr Animacji w Poznaniu, TL
Godz. 20 - "9 Windows" - Teatr Loco 7 - "La MaMama" z Nowego Jorku, DS

l 14.10. (wtorek)
Godz. 10 i 17 (K) - "Jak Matołusz poszedł szukać olbrzyma" Opolski Teatr Lalki i Aktora, TL
Godz. 17 i 19 (K) - "Lekcja anatomii doktora Tulpa wg Rembrandta" - Teatr "Kalong" Wrocław, DS
Godz. 12 - pokaz studentów (Białystok), SCK

l 15.10. (środa)
Godz. 10.30 i 19 (K) - "Biały statek" Opolski Teatr Lalki i Aktora, TL
Godz. 10 i 17(K) - "Córka króla mórz" - Wrocławski Teatr Lalek, DS
Godz. 12 i 12.30 - pokaz Studentów (Białystok), SCK

l 16.10. (czwartek)
Godz. 11 i 17 (K) "O rybaku i złotej rybce" - Teatr "Baj Pomorski" w Toruniu, TL
Godz. 9 i 12.30 (K) "Pinokio" - Teatr Lalek "Banialuka" w Bielsku Białej, DS
Godz. 12 - pokaz studentów (Wrocław), SCK
Godz. 19 - "Wieża" - Teatr Ognia i Papieru w Łodzi, SCK

l 17.10. (piątek)
Godz. 10 i 12.30 (K) - "Lis Przechera" - Białostocki Teatr Lalek, TL
Godz. 10 i 17 (K) - "Dzikie łabędzie" - Olsztyński Teatr Lalek, DS.

l 18.10. (sobota)
Godz. 10 i 12 (K) - "Jaskółeczka" - Teatr "Guliwer" w Warszawie, TL
Godz. 18 - "Kasztanka" - Opolski Teatr Lalki i Aktora, TL, zakończenie festiwalu

(K) - przedstawienie konkursowe
SCK - Studenckie Centrum Kultury, Oleska 48
DS - Duża Scena Teatru Kochanowskiego
TL - Teatr Lalek, Kośnego

Festiwal organizowany jest co dwa lata (od 1962 roku) i stanowi najważniejszą konfrontację osiągnięć artystycznych polskiego teatru lalkowego.
- Założenie jest takie, by zaprezentować na nim najciekawsze przedstawienia zrealizowane na polskich scenach lalkowych w ciągu ostatnich dwóch sezonów - mówi Krystian Kobyłka, dyrektor festiwalu. - Jestem przekonany, że takie właśnie wybraliśmy. Każde jest interesujące.

W repertuarze tegorocznego festiwalu wyjątkowo dużo jest klasycznych pozycji bajkowych. Najmłodsi widzowie będą mogli obejrzeć m.in. "Śnieżkę" i "O rybaku i złotej rybce" wg braci Grimm, "Pinokia" Collodiego czy "Dzikie łabędzie" Andersena.
- Nie dziwi mnie, że teatr lalek znowu chętnie sięga po dziecięcą klasykę - mówi Krystian Kobyłka. - Baśnie, pod fantastyczną czy przygodową przykrywką, opowiadają o sprawach dla człowieka najważniejszych.
Dla małoletniej publiczności przygotowano też "Córkę króla mórz", "Jaskółeczkę" oraz "Jak Matołusz poszedł szukać olbrzyma". Do starszych dzieci i młodzieży adresowane są "Lekcja anatomii doktora Tulpa wg Rembrandta" (przedstawienie bez tekstu), "Biały statek" oraz "Lis Przechera" Goethego. Wszystkie przedstawienia konkursowe zostaną pokazane dwa razy.

Festiwalowy repertuar urozmaicą prezentacje pozakonkursowe. Wydarzeniem XXI OFTL będzie zapewne występ Teatru "La MaMa" z Nowego Jorku. To jeden z najważniejszych ośrodków nowojorskiej awangardy teatralnej, licząca się placówka opiniotwórcza. Założony w 1962 roku przez murzyńską aktorkę Ellen Stewart, uważany był za czołową scenę off-off-Broadway. Przedstawiciele tego ruchu całkowicie odcinali się od teatru komercyjnego. W przedstawieniach podejmowali nowe treści - głównie krytykę o charakterze politycznym (np. wojna w Wietnamie) i społecznym. Zasadą pracy była kreacja zbiorowa, a sam proces twórczy był ważniejszy od końcowego rezultatu. W latach 70. te awangardowe grupy utraciły swe znacznie, ale w dalszym ciągu nurt ten zachował swą niezależność i pozostaje najżywszym ośrodkiem amerykańskiego teatru.

Spektakl "9 Windows", który zobaczymy w Opolu, jest dziełem Frederica Restrepo, pochodzącego z Kolumbii artysty, który rezyduje w teatrze "La MaMa", gdzie tworzy oryginalny teatr tancerzy, animatorów muzyków - Loco 7.
"9 Windows" to nowoczesne widowisko multimedialne, którego żywiołem jest taniec, animacja dużymi formami plastycznymi, etniczna muzyka z elementami rocka i popu oraz projekcje wideo. W kolejnych odsłonach - "oknach" - aktorzy opowiadają historię losu emigranta, "obcego w obcym świecie".
Jak zawsze atrakcyjny dla widzów będzie też występ łódzkiego Teatru Ognia i Papieru, który pokaże swoje najnowsze przedstawienie "Wieża". To, co proponuje teatr Grzegorza Kwiecińskiego, to momenty czysto estetycznych i plastycznych wrażeń. "Błyskawiczne chwile walk pozornie niezniszczalnej materii w postaci symboli, z destrukcyjną, zawsze zwycięską potęgą żywiołu". Głównym aktorem jest bowiem zawsze Ogień.
Festiwalowy program wzbogacą też występy studentów szkół lalkarskich z Białegostoku i Wrocławia. Zobaczymy etiudy sceniczne, to, nad czym na co dzień adepci sztuki lalkarskiej pracują.
- Zależało mi, by teatrem lalkowym zainteresować studentów Uniwersytetu Opolskiego - mówi dyrektor Kobyłka. - Już w ubiegłym roku, wspólnie z kołem teatrologów UO, zorganizowaliśmy sesję teatrologiczną poświęconą lalkom. Pokazy studentów szkół lalkarskich to nasze kolejne wspólne przedsięwzięcie.
Bilety na festiwalowe przedstawienia można już kupować w kasie teatru lalek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska