Kluczbork ma szansę na duże pieniądze z Unii

fot. Monika Kluf
Ul. Skłodowskiej-Curie też ma zmienić swój wygląd.
Ul. Skłodowskiej-Curie też ma zmienić swój wygląd. fot. Monika Kluf
Kluczbork jest jedną z pięciu gmin na Opolszczyźnie, które mają największe szanse na wysoką unijną dotację na rewitalizację miasta.

W lokalnym programie rewitalizacji do podziału pomiędzy co najmniej 10 miast jest 90 mln zł. Kluczbork zgłosił do programu 21 ulic należących do staromiejskiej zabudowy.

- Chodzi o rewitalizację, czyli ożywienie terenów zgłoszonych do programu, nie tylko w sensie technicznym (remonty budynków), ale i społecznym - wyjaśnia ideę programu Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka.

Warunkiem otrzymania wysokiej unijnej dotacji jest połączenie remontów, z akcjami społecznymi, które będą aktywizować mieszkańców z obszarów objętych programem.

- Od szkoleń zawodowych, po przedsięwzięcia kulturalne, warsztaty, zajęcia i imprezy sportowe, akcje propagujące zdrowy tryb życia - wymienia Kielar.

Te społeczne działania mają być prowadzone przez instytucje gminne, dla przykładu: dom kultury, ośrodek pomocy społecznej, ośrodek sportu i rekreacji, czy muzeum. Szkolenia zawodowe miałyby być zaś współorganizowane przez urząd pracy.

Pod lupą

Pod lupą

Obszar rewitalizacji miasta obejmuje następujące ulice:
Armii Krajowej, Bankową, Damrota, Drukarską, Pułaskiego, Grunwaldzką, Krakowską, Kopernika, Kościelną, Krótką, Krzywą, Ściegiennego, Piłsudskiego, Mickiewicza, Paderewskiego, Parkową, Piekarską, Piastowską, Plac Gdacjusza, Plac Matejki, Plac Niepodległości, Podwale, Rynek, Skłodowskiej-Curie, Szewską, Wąską, Zamkową.

Do programu gmina zgłosiła wprawdzie ponad 21 ulic, ale na remonty wszystkich obiektów ujętych w planie dotacja na pewno nie wystarczy.

- Będziemy kierować się logiką i matematyką - zapowiada burmistrz. - Zrobimy, ile się da.

Miasto samo sfinansuje odnowienie parku i miejskiego ratusza, by oddać go do dyspozycji stowarzyszeń (Urząd Stanu Cywilnego pozostanie).

Z dotacji zaś w pierwszej kolejności mają szanse skorzystać ulica Krakowska i Damrota. Ta ostatnia - zdaniem włodarzy - szczególnie wymaga ożywienia pod względem społecznym. Dotacja może pokryć ponad 80 procent kosztów. Reszta zostanie podzielona między gminę a wspólnoty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska