Kolejna akcja dla Karoliny. Jej bliźniak genetyczny wciąż jest poszukiwany

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Tym razem akcję poszukiwania bliźniaka genetycznego dla Karoliny Szmyt zorganizowano w Centrum Kultury w Głuchołazach.
Tym razem akcję poszukiwania bliźniaka genetycznego dla Karoliny Szmyt zorganizowano w Centrum Kultury w Głuchołazach. Marcin Żukowski
W Głuchołazach zorganizowano kolejną akcję na rzecz Karoliny, młodej mamy chorującej na raka krwi. W sobotę (16 marca) zorganizowano nie tylko rejestrację potencjalnych dawców szpiku, ale też koncerty i atrakcje dla najmłodszych. Bliźniak genetyczny wciąż jest poszukiwany. Kolejne okazje będą za tydzień.

Mieszkańcy Głuchołaz i okolicznych miejscowości kolejny raz mieli okazję zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. W Centrum Kultury w Głuchołazach zorganizowano koncerty, pokazy artystyczne, pokaz karate, zabawy dla najmłodszych, kiermasz smakołyków. Wszystko to jako wsparcie inicjatywy rejestracji potencjalnych dawców.

Akcję przygotowano z myślą o Karolinie Szmyt, młodej mamie z Głuchołaz, która walczy z nowotworem krwi. Rok po urodzeniu synka młodej kobiecie przeprowadzono badania szpiku kostnego. Wyniki nie było pozytywne.

- Wyniki były ogromnym zaskoczeniem dla hematologa, pod którego opieką się znajduję, ze względu na to, że zespoły mielodysplastyczne, czyli nowotwór krwi, na który choruję, jest najczęściej spotykany u pacjentów po 70. roku życia – opowiadała pani Karolina. - Po otrzymaniu wyników zostałam natychmiast skierowana do szpitala, w którym mam mieć przeszczepiony szpik kostny, kiedy tylko znajdzie się dla mnie dawca - mój bliźniak genetyczny.

Głuchołazianie zmobilizowali się do poszukiwań. W ciągu kilku tygodni w bazie potencjalnych dawców zarejestrowało się 275 osób. Podczas sobotniej (16 marca) akcji do grona potencjalnych dawców dołączyło 41 osób.

Kolejne okazje do zarejestrowania się będą w następny weekend:

  • Sobota 23 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Głuchołazach,
  • Niedziela 24 marca w świetlicy wiejskiej w Konradowie.

- Ludzie rzadko podchodzą do nas z ciekawości. Większość z nich jest świadomych i w miarę przekonanych. Dopytują o detale, a my wszystko tłumaczymy – mówi Piotr Data, wolontariusz Fundacji DKMS.

Procedura jest bardzo prosta i bezbolesna. Materiał DNA pobierany jest ze śliny dawcy poprzez kilkukrotne potarcie specjalnym patyczkiem wewnętrznej strony policzka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska