Kolonie i obozy dla dzieci. Sprawdź, czy obóz jest zgłoszony w kuratorium

Redakcja
Każdy rodzic może sprawdzić, czy organizator wakacyjnego wypoczynku ich dziecka jest zarejestrowany w kuratorium.
Każdy rodzic może sprawdzić, czy organizator wakacyjnego wypoczynku ich dziecka jest zarejestrowany w kuratorium. Jacek Babicz [O]
Organizatorzy wypoczynku dzieci nie zgłaszają swych imprez do kuratorium. Nie ma więc pewności, czy np. zatrudniają wykwalifikowaną i niekaraną kadrę.

Moje dziecko chodzi do klubu tanecznego, który organizuje obóz. Rodzice dostali druki. By je wypełnić, potrzebne jest zaświadczenie od lekarza sportowego, a nawet opinia wychowawcy klasowego - opowiada jedna z mam - Gdy zaczęłam się dopominać o umowę z zapisami tego, co organizator obozu gwarantuje dziecku, wyznaczano mi kolejne terminy, a potem zbywano. Obóz zaczyna się 10 lipca, a ja wciąż nie mam umowy, nie wiem, czy obóz został zgłoszony do kuratorium, a więc czy jest legalny.

W opolskim kuratorium przyznają, że to spory problem, szczególnie w tym roku. Najczęściej zgłaszania obozów unikają właśnie szkoły taneczne i kluby sportowe.

- A jeśli nie ma zgłoszenia, nie wiemy, czy dzieci są ubezpieczone, jak wygląda program imprezy, czy jeśli to ma być wypoczynek nad wodę, zapewniono opiekę ratowników, czy obiekt, gdzie będą mieszkać uczestnicy ma odbiory strażackie - wylicza Piotr Dańkowski z opolskiego kuratorium.

Szacuje, że co najmniej 500 opolskich instytucji, klubów itp. organizuje wycieczki (choćby 2-3 dniowe), kolonie, półkolonie, o charakterze sportowym, traperskim, edukacyjnym, pobytowym. Zgłoszona powinna być każda z tych imprez. Tymczasem do wtorku kuratorium miało zaledwie 250 zgłoszeń, głównie ze szkół, biur podróży i gminnych jednostek.

- Organizator wypełnia deklarację. Jedyny papier, jaki dołącza, to zaświadczenie o odbiorze obiektu przez straż pożarną. Nie ma więc mowy o biurokracji, wszystko jest proste. Jeśli organizator kuratorium pomija, to może być znak, że nie chce, by na jego obóz trafiła kontrola, ma coś do ukrycia. - zauważa Piotr Dańkowski. A bywa różnie. Rok temu opolskie kuratorium przerwało obóz dla niepełnosprawnych dzieci, które przyjechały w Góry Opawskie jedynie pod opieką ...intendentki.

Każdy rodzic może sprawdzić, czy organizator, który firmuje np. kolonię ich dziecka, został zarejestrowany. Wystarczy wejść na stronę kuratorium i odnaleźć zakładkę „wypoczynek”, a potem „organizatorzy”.

- Zgłosiliśmy nasz obóz internetowo, na ostatnią chwilę (ma to być 21 dni przed imprezą krajową, 14 - przed zagraniczną - dop.red. ) - mówi Magdalena Kolman z jednej z opolskich szkół tanecznych - Nie ma go jeszcze w wykazie, najwyraźniej kuratorium nie zdążyło zweryfikować dokumentów. Jestem jednak spokojna,a samo zgłoszenie faktycznie jest proste.

Jeśli inspektorzy kuratorium stwierdzą, że obóz czy kolonia są nielegalne, mogą przerwać imprezę (gdy zagraża bezpieczeństwu dzieci). Prawo nakazuje też skierować sprawę do sądu o ukaranie organizatora grzywną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska