Komisja Europejska pozywa Polskę do TSUE za... hałas. "Hałas powodowany przez ruch drogowy, kolejowy i lotniczy jest środowiskowym zabójcą"

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Komisja Europejska pozywa Polskę do TSUE za... hałas. "Hałas powodowany przez ruch drogowy, kolejowy i lotniczy jest środowiskowym zabójcą" Kopczynski Wojciech
Hałas powodowany przez ruch drogowy, kolejowy i lotniczy, jest drugą - po zanieczyszczeniu powietrza - główną środowiskową przyczyną przedwczesnych zgonów, a narażenie na hałas jest coraz powszechniejszym zjawiskiem - ostrzega KE.

Komisja Europejska podjęła w piątek 19 lutego 2021 r. decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niedopełnieniem przez nią zobowiązań wynikających z dyrektywy dotyczącej hałasu (2002/49/WE).

Jak czytamy w uzasadnieniu: Europejski Zielony Ład wytycza dla UE ambitny cel zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń, co przynosi korzyści pod względem zdrowia publicznego, środowiska, a także dążenia do neutralności klimatycznej. W kontekście tym konieczne jest przyjęcie planów działania w celu ograniczenia hałasu szkodliwego dla zdrowia ludzi.

Polskie prawo krajowe nie nakazuje sporządzenia planów działania, które są obowiązkowe na mocy dyrektywy niezależnie od tego, czy w danej okolicy przekracza się wartości graniczne czy nie. Nadal nie ma planów działania dla 20 głównych odcinków linii kolejowych oraz 290 głównych odcinków dróg pomimo upływu terminu przyjęcia takich planów działania. Co więcej, prawo krajowe nie wymaga, by plany działania zawierały wszystkie niezbędne elementy przewidziane w dyrektywie, takie jak w szczególności rejestr konsultacji publicznych, środki zachowania obszarów ciszy oraz strategia długoterminowa.

Biorąc udział w konsultacjach publicznych dotyczących planów działania, każdy obywatel może zweryfikować i wyrazić swoją opinię na temat tego, czy władze podejmują odpowiednie środki, aby zmniejszyć poziom hałasu tam, gdzie hałas może być szkodliwy, lub aby zapobiec osiąganiu przez hałas szkodliwego poziomu. Dlatego też konieczne jest nie tylko przyjęcie planów działania, ale także uwzględnienie wszystkich elementów w prawie krajowym.

Ponieważ Polska nie odniosła się do zastrzeżeń wyrażonych w uzasadnionej opinii KE, zatem Komisja Europejska kieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Hałas powodowany przez ruch drogowy, kolejowy i lotniczy, jest drugą - po zanieczyszczeniu powietrza - główną środowiskową przyczyną przedwczesnych zgonów, a narażenie na hałas jest coraz powszechniejszym zjawiskiem - ostrzega KE.

Szacuje się, że hałas powoduje 12 tys. przedwczesnych zgonów oraz przyczynia się do 48 tys. nowych przypadków choroby niedokrwiennej serca (wywołanej zwężeniem tętnic wieńcowych) rocznie w Europie.

Według szacunków KE aż 6,5 miliona Europejczyków cierpi z powodu przewlekłych, znacznych zakłóceń snu, które osłabiają system poznawczy oraz powodują stres. Z tego względu przepisy UE dotyczące hałasu wymagają, aby państwa członkowskie przyjęły plany działania, tak aby ograniczyć szkodliwy poziomy hałasu w dużych aglomeracjach lub wokół głównych linii kolejowych, dróg i portów lotniczych.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Materiał oryginalny: Komisja Europejska pozywa Polskę do TSUE za... hałas. "Hałas powodowany przez ruch drogowy, kolejowy i lotniczy jest środowiskowym zabójcą" - Polska Times

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bbt

Ciekawe który europoseł PO znów wali w Polskę.

P
Polak ma płacić i tyle

Bo w raichu to nie ma autostrad , lotnisk i fabryk ,jest cisza , niech pozwą moich sąsiadów bo to oni generują największy hałas albo wiercą albo psiory bez końca ujadają .

K
Kielczanin

Czyli jakieś firmy znowu mają ekrany dźwiękochłonne (akustyczne) do sprzedania i trzeba wygenerować popyt. Chcą to badziewie wypchnąć z magazynów i zarobić. Znowu będą stawiać ten syf przy drogach i tworzyć getta w miastach (jak np. w Kielcach na ulicy 1 maja).

A
AntyUE

Wejście do UE było błędem. Trzeba było trzymać się jak Norwegia, niby razem ale z daleka.

Dodaj ogłoszenie