Komornicy zarabiają po 25 tys. zł. Państwo chce ograniczyć ich zarobki

Tomasz Kapica
Komornik dobrze zarabia między innymi na eksmisjach, np. za wyprowadzenie rodziny z zadłużonego trzypokojowego mieszkania może dostać około 5 tysięcy złotych.
Komornik dobrze zarabia między innymi na eksmisjach, np. za wyprowadzenie rodziny z zadłużonego trzypokojowego mieszkania może dostać około 5 tysięcy złotych. sxc.hu
Średnie miesięczne dochody opolskich kancelarii wynoszą 25 tys zł. Kancelarie bronią się, twierdząc, że ich praca nie zawsze przynosi profity.

Za zlicytowanie samochodu albo mieszkania komornik dostaje 15 procent wartości długu. Za zajęcie wynagrodzenia bądź konta w banku kancelariom komorniczym ustawowo należy się 8 proc.

Niezły zarobek to dla nich także eksmisje. Za wyprowadzenie rodziny z trzypokojowego mieszkania mogą dostać nawet 5 tysięcy złotych, czyli 40 procent przeciętnego wynagrodzenia za każdą izbę.

W ubiegłym roku komornicy w całej Polsce (a jest ich ponad tysiąc) wyegzekwowali blisko 8 miliardów złotych. Ich łączny przychód oszacowano na blisko 1,4 mld zł.

Według danych Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości miesięczny dochód na jednego komornika w kraju wynosi 46 tysięcy złotych.

Portal moja-pensja.pl zebrał dane w rozbiciu na poszczególne województwa. Wynika z nich, że na Opolszczyźnie średnie zarobki komorników to 25 tysięcy złotych.

Przygotowywane są jednak zmiany w prawie, które mają doprowadzić do zmniejszenia prowizji kancelarii komorniczych. Mają one spaść z 15 do 10 proc. w przypadku egzekucji z ruchomości i nieruchomości oraz z 8 do 5 proc., gdy w grę wchodzi zajęcie konta bankowego i pensji dłużnika.

Aż czterokrotnie ma być zmniejszona stawka za eksmisję. Komornicy już protestują. Twierdzą, że w stosunku do nakładu pracy ich zarobki wcale nie są za wysokie.
Jeden z warszawskich komorników działający przy Sądzie Rejonowym Warszawa-Mokotów zarobił w 2012 roku 10 milionów złotych.

Sędzia, któremu podlegał komornik, bierze miesięcznie 6,5 tys. zł pensji. Takie rażące dysproporcje skłoniły parlamentarzystów do prac nad projektem nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, które mają obniżyć ich dochody.

Szczególnie że skuteczność komorników spada. Powodem ma być fakt, że podejmują głównie te egzekucje, które przy możliwie najmniejszych nakładach gwarantują im najwyższe zarobki.

Ze współpracy z komornikiem zrezygnowała już Anna Pyka, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Nysie. Mimo że przewoźnik ma do odebrania ponad 120 tys. zł nie zapłaconych mandatów.

- Komornik żąda jednak 250 zł "na dzień dobry" i nie daje żadnych gwarancji, że cokolwiek ściągnie. Dlatego nie kierujemy tych spraw do sądu, bo zbyt dużo by nas to kosztowało - tłumaczy prezes Pyka. - Uważamy, że lepszym pomysłem jest sprzedaż tych długów prywatnej firmie windykacyjnej. Będziemy do tego dążyć. To tańsze rozwiązanie i dające większą pewność powodzenia.

O tym, że komornicy traktują swoją pracę wybiórczo, dowodzi także historia Katarzyny Dobrzańskiej ze Zdzieszowic. Jej ojciec przez ponad 20 lat nie płacił na nią alimentów.

- Komornik nie egzekwował w tym czasie od niego pieniędzy - opowiada pani Katarzyna. - Czasami mama otrzymywała je z funduszu alimentacyjnego, ale nie zawsze. Po 20 latach komornik wysłał do nas pismo z pytaniem, czy mama chce się jeszcze ubiegać o należne jej pieniądze. To kpina!

W obronę kancelarie komornicze biorą jednak urzędnicy, którzy z nimi współpracują. Najczęściej właśnie w sprawach dotyczących alimentów. - Jeśli nie udaje im się wyegzekwować należności, to głównie dlatego, że nie ma z czego - twierdzi Bożena Ziółkowska, kierowniczka Ośrodka Pomocy Społecznej w Głubczycach.

Monika Janus, rzecznik Izby Komorniczej we Wrocławiu, której podlegają opolskie kancelarie, nie zgadza się z zarzutami o wygórowanych dochodach.

- Z opłat egzekucyjnych komornik finansuje całą działalność kancelarii - mówi. - Z opłat uzyskanych w skutecznych postępowaniach komornik finansuje koszty postępowań bezskutecznych, które często wiążą się z ogromnym nakładem czasu i pracą wielu pracowników kancelarii.

Ponadto komornik nie pracuje sam, zatrudnia średnio około 10 ludzi. Opłaty pokrywają także inne koszty, na przykład ochrony zajętego mienia czy niektórych przejazdów.

Monika Janus twierdzi, że niedawno jeden z komorników zrezygnował z pracy, bo koszty działalności przekraczały jego dochody.

Tłumy w lokalach, sypią się kary

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol

WIELKA REFORMA EGZEKUCJI ROZPOCZĘTA. OTO, CO CZEKA KOMORNIKÓW:
1. Po reformie Prokuratury /mają likwidować Prokuratury Apelacyjne powoływać Regionalne -- itp./ przyjdzie czas na nas - Komorników
- do 30 czerwca 2016 r. ma być opublikowany projekt zmian
- do końca grudnia 2016 r. uchwalony i wejść w życie od 2017 r.
2. Powołanie do zawodu
- asesura komornicza ma być zlikwidowana /jak u notariuszy/
- aplikacja komornicza ma być wydłużona do 3,5 lat /jak u notariuszy.
Wydłużenie aplikacji komorniczej dotyczyć ma tych co aplikację rozpoczną od 2017 r. Obecni aplikanci kontynuują 2,5 letnią aplikację /jak u notariuszy.
- po zdaniu egzaminu komorniczego, osoba która zdała z automatu uzyskuje status ZASTĘPCY KOMORNIKA /nie wiem co to ma znaczyć.../. Następnie będzie mogła zwrócić się do Prezesa Sądu Apelacyjnego, aby ten przydzielił ją do określonego komornika. Prezesi Sądów Apelacyjnych mają prowadzić jakieś statystyki "skuteczności" (???) komorników i tam na podstawie jakiś wytycznych kierować ZASTĘPCÓW KOMORNIKÓW.
3. Zarobki
Podstawowa pensja komornika ma być odpowiednikiem pensji Referendarza.
Mają zostać opracowane jakieś "tabelki skuteczności" i w zależności od skuteczności komornika będzie otrzymywał premie do pensji w wysokości maksymalnych dochodów ---- Sędzia Sądu Apelacyjnego.
4. Powołanie ma komornika.
WSZYSCY Komorniccy utrzymają swój status Komornika /chyba, że zrezygnują z zawodu/
Wszyscy asesorzy i aplikanci po zdanym egzaminie komorniczym uzyskają status ZASTĘPCY KOMORNIKA.
Nowo stanowisko komornika przy danym Sądzie Rejonowym będzie tworzone, jeżeli :
- przynajmniej dwóch Komorników uzyska poziom wynagrodzenia Sędziego Sądu Apelacyjnego
- średnia dochodów wszystkich komorników z danego SR przekroczy średnią wynagrodzenia Sędziego Sądu Okręgowego
5. Zarobki ZASTĘPCY KOMORNIKA
Ma zarabiać 75% tego co zarabia KOMORNIK u którego jest ZASTĘPCĄ
6. LOKALE
Prezesi Sądów Apelacyjnych /po konsultacji z Rejonem/ mają ocenić zapotrzebowanie lokalowe dla komorników.
W tym zakresie WOJEWODOWIE mają zostać zobowiązani do zapewnienia określonych zasobów lokalowych i współdziałać z Prezesami Sądów Apelacyjnych.
Oznacza to, że nie koniecznie w budynkach sądowych będą działać komornicy, tylko będą inne lokale.
7. Oprogramowanie, biurowość itp. ma być zapewniona Komornikom dokładnie jak jest to obecnie z Referendarzami w Księgach Wieczystych.
8. Ma być powrót do REJONIZACJI - co zlikwiduje HURTOWNIE
 

 
a
arek

Przecież każdy może skończyć prawo, zdać egzamin konkursowy na aplikację ( płatną rocznie ok. 6000 zł), po 2 latach aplikacji zdać egzamin państwowy, zostać asesorem na minimum 2 kolejne lata, a potem zostać komornikiem. Oczywiście po tych wielu latach nauki, trzeba jeszcze mieć kasę na zorganizowanie kancelarii i zatrudnienie ludzi, bo Państwo ani grosza nie dokłada, tylko wymaga. Zawód bardzo trudny, niewdzięczny i nie cieszący się szacunkiem czy słusznie ? Gdyby nie komornik, ile matek, często samotnych nie otrzymałoby alimentów ? A zaświadczenia dla nich do funduszu alimentacyjnego, komornik wystawia za darmo.... Więc dlaczego tak mało prawników decyduje się uprawiać ten zawód ? Może jednak warto więcej się dowiedzieć na temat tego zawodu ? 

G
Gość
W dniu 06.08.2014 o 21:47, kk napisał:

Komornik sądowy to najlepsza fucha pod słońcem i to działają pod przyzwoleniem państwa. Przykład mandat 50 zł nie zapłacony w terminie żadnego upomnienia żadnego pisma. Komornik pisze pismo do zapłaty na dzień dobry 308 gaża komornika plus 50zł mandat plus 150 koszty kilku pism, zajęcie motoroweru wartego 500zł. W sumie do załaty 508zł.Zapłaciłem myślę będzie spokuj nie komornikowi dalej mało następne pismo do zapłaty jeszcze 60 zł dzwonie? za jakieś następne pisma do sądu itp. mało tego sekretarka mówi że jeszcze trzeba dopłacić 38 zł i będzie koniec sprawy więc za mandat 50zł  wystawiony przez sąd zapłaciłem 606zł skandal. A wystarczyło przysłać upomnienie przecież pamięć jest ulotna....

no cóż ,pretensje to do sejmu na wiejską proszę kierować

 

Tak??? a ile on bierze za to że odda temu któremu się należy?

Wielu ludzi nie płaci nie dlatego że nie chce, tylko dlatego że najzwyczajniej nie ma z czego zapłacić.

A to posrane państwo jeszcze dobija ludzi zezwalając na złodziejskie koszty egzekucyjne .

Nie ma się co dziwić że ludzie stąd wypier.dalają do bardziej cywilizowanych miejsc.

czyli do?

G
Gość
W dniu 06.08.2014 o 21:47, kk napisał:

Komornik sądowy to najlepsza fucha pod słońcem i to działają pod przyzwoleniem państwa. Przykład mandat 50 zł nie zapłacony w terminie żadnego upomnienia żadnego pisma. Komornik pisze pismo do zapłaty na dzień dobry 308 gaża komornika plus 50zł mandat plus 150 koszty kilku pism, zajęcie motoroweru wartego 500zł. W sumie do załaty 508zł.Zapłaciłem myślę będzie spokuj nie komornikowi dalej mało następne pismo do zapłaty jeszcze 60 zł dzwonie? za jakieś następne pisma do sądu itp. mało tego sekretarka mówi że jeszcze trzeba dopłacić 38 zł i będzie koniec sprawy więc za mandat 50zł  wystawiony przez sąd zapłaciłem 606zł skandal. A wystarczyło przysłać upomnienie przecież pamięć jest ulotna....

no cóż ,pretensje to do sejmu na wiejską proszę kierować

G
Gość
W dniu 14.08.2014 o 09:43, n.y.s.a napisał:

  Co wybory i wakacje nagonka na komorników - nikt nie pisze iż komornik nie zabiera, komornik oddaje pieniądze temu komu się należą. 

 

Tak??? a ile on bierze za to że odda temu któremu się należy?

Wielu ludzi nie płaci nie dlatego że nie chce, tylko dlatego że najzwyczajniej nie ma z czego zapłacić.

A to posrane państwo jeszcze dobija ludzi zezwalając na złodziejskie koszty egzekucyjne .

Nie ma się co dziwić że ludzie stąd wypier.dalają do bardziej cywilizowanych miejsc.

m
mithloss
W dniu 06.08.2014 o 21:47, kk napisał:

Komornik sądowy to najlepsza fucha pod słońcem i to działają pod przyzwoleniem państwa. Przykład mandat 50 zł nie zapłacony w terminie żadnego upomnienia żadnego pisma. Komornik pisze pismo do zapłaty na dzień dobry 308 gaża komornika plus 50zł mandat plus 150 koszty kilku pism, zajęcie motoroweru wartego 500zł. W sumie do załaty 508zł.Zapłaciłem myślę będzie spokuj nie komornikowi dalej mało następne pismo do zapłaty jeszcze 60 zł dzwonie? za jakieś następne pisma do sądu itp. mało tego sekretarka mówi że jeszcze trzeba dopłacić 38 zł i będzie koniec sprawy więc za mandat 50zł  wystawiony przez sąd zapłaciłem 606zł skandal. A wystarczyło przysłać upomnienie przecież pamięć jest ulotna....

Mogłeś pilmować swoich spraw. Pretensje za gapiostwo możesz mieć tylko do siebie. A argument o ulotnej pamięci to argument złodzieja.

d
deszczu

Komornik od wierzyciela pobiera zaliczkę z której na same dwa podstawowe zapytania o dłużnika do ZUS'u i US płaci ok 100 zł. Tak więc to nie komornicy zdzierają z wierzycieli tylko państwo.

s
slawek

Każdy może zostać komornikiem. Dlaczego jest ich tak mało skoro to takie intratne. Każdy sędzia, adwokat, radca prawny i notariuszmoże wpisaćsię nja listę i otworzyć kancelarię! Dlaczego mamy tak dużo sędziów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy? Może jednak, te informacje o zarobkach to mrzonki?

J
JK
W dniu 07.08.2014 o 22:58, feta napisał:

W Hiszpani nie ma komornikow to tyljo w Polsce

 I w jakiej kondycji jest Hiszpańska gospodarka?

J
JK
W dniu 06.08.2014 o 21:47, kk napisał:

Komornik sądowy to najlepsza fucha pod słońcem i to działają pod przyzwoleniem państwa. Przykład mandat 50 zł nie zapłacony w terminie żadnego upomnienia żadnego pisma. Komornik pisze pismo do zapłaty na dzień dobry 308 gaża komornika plus 50zł mandat plus 150 koszty kilku pism, zajęcie motoroweru wartego 500zł. W sumie do załaty 508zł.Zapłaciłem myślę będzie spokuj nie komornikowi dalej mało następne pismo do zapłaty jeszcze 60 zł dzwonie? za jakieś następne pisma do sądu itp. mało tego sekretarka mówi że jeszcze trzeba dopłacić 38 zł i będzie koniec sprawy więc za mandat 50zł  wystawiony przez sąd zapłaciłem 606zł skandal. A wystarczyło przysłać upomnienie przecież pamięć jest ulotna....

A wystarczyło zapłacić w terminie...

E
Eme

Skuteczny komornik ma więcej klientów to i więcej zarobi. A Państwo nawet nie dopłaca złotówki do tego, tylko wymaga by płacić podatki. Komornik też płaci PIT i na ZUS. Komornik od wierzyciela pobiera jedynie zaliczkę na wydatki - zapytanie do ZUS i US o to czy i gdzie dłużnik pracuje kosztuje! Wystawiany jest za to rachunek (znowu Państwo zarabia). Dlatego zaliczka przy wszczęciu sprawy często wynosi 200zł i więcej.

n
n.y.s.a

Ok ograniczmy zarobki komorników - niech zbankrutują.

Komornicy działają na własny rachunek ile zrobią tyle ZAROBIĄ - a jak nie zarobią z własnej kieszeni dokładają na pensje dla pracowników. Nie bronię komorników - w każdym zawodzie są czarne owce.

Koszty egzekucyjne powinny odstraszać dłużników i skłaniać do postępowania - "lepiej zapłacę swojemu wierzycielowi, czy tam prościej dam żonie alimenty bo jak trafię do komornika będzie źle"

 

Co wybory i wakacje nagonka na komorników - nikt nie pisze iż komornik nie zabiera, komornik oddaje pieniądze temu komu się należą. 

 

f
feta

W Hiszpani nie ma komornikow to tyljo w Polsce

G
Gość

Komornicy i pracownicy kancelarii komorniczych zarabiają tyle ile przewiduje ustawa,natomiast ile zarabiają  szefowie firm windykacyjnych i windykatorzy,którzy działają często ponad prawem,stosując stallking,zastraszanie,rozboje,mają na swoim  koncie wielu samobójców na pewno nie 20 tysięcy ale 200tysięcy i dużo,dużo więcej miesięcznie .I tymi powinni się dziennikarze  i prokuratorzy i wymiar sprawiedliwości zająć.Nie robią tego bo...? cóż  jest to temat  TABU  w Polsce ,a szefowie korporacji windykacyjnych, którzy skutecznie "wydeptali" (  lobby)  w Parlamencie e-sądy toż,to  koledzy z uczelni prawniczych,gdzie przecież jak mówi przysłowie "kruk-krukowi oka nie wykole".

G
Gość

To kraj komorników. A już miałem posłać syna na księdza.

Dodaj ogłoszenie