Komu podjazd, komu wczasy?

Monk
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku prosi o kontakt instytucje i stowarzyszenia dziajające na rzecz osób niepełnosprawnych.

Chodzi o to, żeby wspólnie dokładnie ustalić, na co i ile można przeznaczyć pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Są to pieniądze na rehabilitację społeczną i zawodową, usuwanie barier architektonicznych, urbanistycznych, w komunikowaniu się i inne. PCPR zorganizował już jedno spotkanie w tej sprawie z organizacjami pozarządowymi i ośrodkami pomocy społecznej, ale ciągle gromadzi dane.

Dotąd nie wiadomo, ile osób niepełnosprawnych mieszka na terenie powiatu. Ustalenie dokładnej liczby jest niemożliwe i jest to problem nie tylko powiatu kluczborskiego. Instytucje zajmujące się uzbezpieczeniami, do których PCPR zwraca się po informacje, odpowiadają, że nie mogą podać takich danych, bo nie mają do tego przystosowanych programów informatycznych, a liczenie "na piechotę" wymagałoby zbyt dużo pracy, a przede wszystkim czasu. Dane stowarzyszeń czy organizacji pozarządowych też nie są miarodajne. Dodatkowy kłopot wiąże się ze zmianą przepisów o orzekaniu niepełnosprawności dzieci do 16. roku życia. PCPR ma dane tylko o tych dzieciach, których rodzice zgłosili się tam po nowym roku po stosowne orzeczenie kwalifikujące do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego. Duża część otrzymała taki wniosek od lekarza, przed zmianą przepisów.

- Ale nie wiemy, jak liczna jest ta grupa. Te dzieci trafią do nas na pewno po nowe orzeczenie na początku przyszłego roku. Spodziewamy się, że będzie ich około tysiąca - mówi Renata Jażdż-Zaleska, dyrektor PCPR. - Jedyną szansą na ustalenie dokładnej liczby osób niepełnosprawnych w powiatach jest zbliżający się spis powszechny.
W ubiegłym roku za pieniądze z PFRON udało się utworzyć 21 miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, zorganizować cieszące się największym zainteresowaniem turnusy rehabilitacyjne, część pieniędzy poszła na likwidację barier architektonicznych.

- U 32-letniego niepełnosprawnego z Kluczborka zainstalowaliśmy windę, dzięki której może on teraz swobodnie opuszczać mieszkanie - podaje jeden z przykładów dyrektor PCPR. - U innego niepełnosprawnego, z Miechowej, zrobiliśmy podjazd do domu i niezbędne przeróbki w łazience. Dlatego zależy nam na tym, żeby jak najwięcej osób i środowisk zajmujących się niepełnosprawnością zgłosiło się do nas, bo wówczas łatwiej nam będzie ustalić listę wydatków w tym roku.
Zainteresowani mogą się zgłaszać do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Jagiellońskiej 3 lub dzwonić pod nr 4145323.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska