Komu przysluguje prawo do urlopu macierzyńskiego

Jotel
Na pytanie czytelniczki odpowiada Lesław Kinal, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Czytelniczka: Od 2 stycznia 2011 roku przebywam na urlopie macierzyńskim. Umowę o pracę zawarłam na czas nieokreślony, pracuję w firmie ponad 6 miesięcy. Czy pracodawca może odmówić mi dodatkowych 4 tygodni urlopu macierzyńskiego, wybrania zaległego urlopu wypoczynkowego i zwolnić mnie od razu?

Prawo do urlopu macierzyńskiego dodatkowego reguluje art. 182 (1) Kodeksu pracy. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się jednorazowo na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed skorzystaniem z tego uprawnienia. Zatem pracodawca jest zobowiązany uwzględnić Pani wniosek. Na podstawie art. 182 (1) & 1 pkt 2 Kp urlop dodatkowy w 2012 i 2013 roku wynosi 6 tygodni.

Zobacz: Pracodawca może cofnąć przyznany nam urlop lub przerwać go

Zgodnie z treścią art. 41 Kp pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w czasie urlopu pracownika (w tym urlopu macierzyńskiego). Pracownik jest uprawniony do urlopu wypoczynkowego zaległego i bieżącego w terminie przez siebie wskazanym, ale tylko w wyjątkowej sytuacji, np. na wniosek pracownicy, udziela się urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który z takiego urlopu korzysta.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 19 listopada 2003 r. (I PK 18/03) do rozpoczęcia urlopu, na wniosek pracowników uprzywilejowanych, wystarczy złożenie stosownego wniosku.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska