Konferencja „Niemiecki ma znaczenie” odbyła się w sobotę w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wykład o znaczeniu uczenia się języków wygłosiła Naomi Shafer, pracownik naukowy Instytutu Wielojęzycznego z Fryburga w Szwajcarii.

- Język angielski jest w dzisiejszym świecie – ze względu na swą powszechność - jak volkswangen, a niemiecki jak rolls-royce – mówiła Naomi Shafer. - Jest wiele powodów, by uczyć się niemieckiego - przekonywała. - Bez znajomości języków człowiek jest kulturowo ślepy. Nauka języka poprawia sprawność intelektualną. Poznawanie różnic między językami jest jak jogging dla mózgu. Kto jest otwarty na wielokulturowość, nie boi się obcości, ani czegoś nowego. Nowy język to także nauka otwartości na innych.

Poseł mniejszości niemieckiej na Sejm RP Ryszard Galla podkreślił, że dla mieszkańców innych regionów Polski odrębność województwa opolskiego wyraża się tym, że stoją tu dwujęzyczne, polsko-niemieckie tablice, wielu mieszkańców zna obok polskiego także język niemiecki, a w obejściach panuje iście niemiecki porządek. - Mamy tu przedstawicieli wielu zacnych instytucji. Apeluję, dbajmy o to, by tę odrębność – także z powodów pragmatycznych – podtrzymywać. To jest dla regionu korzystne językowo, kulturowo i gospodarczo.

- Dla mnie język niemiecki ma znaczenie emocjonalne ze względu na moje pochodzenie, moich przodków – przyznaje Rafał Bartek, lider TSKN. - Ale pamiętam także, że jest to dziś język narodu, który gospodarczo przoduje w Europie. To z Niemiec, z Zachodu przychodzą innowacje dotyczące choćby czystego powietrza czy odnawialnych źródeł energii. Więc zakorzenienie w tamtym języku i kulturze praktycznie ubogaca. I – chcę to podkreślić - wszędzie w Europie regiony zdobywają przewagę przez swoją odrębność. Śląsk Opolski wyróżnia właśnie kontakt z niemieckością. Jeśli się kiedyś zunifikujemy i staniemy się jak wszyscy, będziemy tego żałowali.

W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja panelowa. Wzięli w niej udział: dr Jarosław Bogacki, pracownik naukowy Instytutu Filologii Germańskiej UO, Marian Siwon, prezes Zarządu firmy Multiserwis z Krapkowic oraz Norbert Rasch, przedstawiciel Izby Gospodarczej Śląsk.

Sympozjum zorganizowali: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Goethego w Krakowie oraz Niemieckie Towarzystwo Oświatowe. Podziękowała im, a także nauczycielom angażującym się w nauczanie niemieckiego, konsul Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska