Kontrakt terytorialny dla Opolszczyzny podpisany

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Pod kontraktem podpisują się marszałek Andrzej Buła (z lewej) i Adam Zdziebło, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Z prawej wojewoda Ryszard Wilczyński.
Pod kontraktem podpisują się marszałek Andrzej Buła (z lewej) i Adam Zdziebło, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Z prawej wojewoda Ryszard Wilczyński. Paweł Stauffer
W jego ramach w latach 2014-2020 w województwie opolskim mają zostać wykonane inwestycje wartości 10 mld zł.

Pod kontraktem, który jest porozumieniem między rządem a samorządem regionu w prawie priorytetowych przedsięwzięć i inwestycji podpisy złożyli dziś w sali Orła Białego Adam Zdziebło, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz marszałek województwa Andrzej Buła i wicemarszałek Roman Kolek.

Inwestycje w ramach kontraktu dotyczyć będą przede wszystkim infrastruktury drogowej, kolejowej, transportu wodnego na Odrze, sieci energetycznych, ochrony środowiska i kultury. Będą one finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, krajowych programów operacyjnych oraz z budżetu państwa.

- Wśród inwestycji kolejowych "uzdrowimy" m.in. linię z Opola Zachodniego do Nysy przez Szydłów, Opole - Kluczbork wraz z odnowieniem stacji Jełowa oraz Brzeg - Nysa - mówi Piotr Krywult z Zakładu Linii Kolejowych w Opolu.

W procesie przywracania żeglowności Odry wyremontowanych zostanie sześć jazów (Januszkowice, Wróblin, Zwanowice, Krępna, Groszowice, Dobrzeń) i sześć śluz, m.in. w Januszkowicach, Krapkowicach i Opolu. W kontrakcie zaplanowana została także rewitalizacja zbiornika retencyjnego Turawa ze zbiornikiem wstępnym w Jedlicach.

W ramach projektu "Sieci energetyczne Polski Zachodniej" w województwie opolskim będą budowane sieci przesyłowe (wartość inwestycji ma wynieść 500 mln zł) oraz rozbudowywane stacje w Dobrzeniu, Groszowicach i Blachowni. Wszystkie te inwestycje mają pomóc w wyprowadzeniu mocy z Elektrowni Opole i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne.

Andrzej Kałużny, dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedział powstanie obwodnic Kędzierzyna-Koźla, Niemodlina, Myśliny i Nysy.

- Do dyspozycji jest zdecydowanie więcej pieniędzy niż przy poprzednim "rozdaniu" - mówi marszałek Andrzej Buła. - Tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego mieliśmy około 460 mln euro, teraz mamy 944 mln euro. Odrzańska Droga Wodna jako sieć transportowa to jest inwestycja, o której mogliśmy dotychczas tylko marzyć. Teraz staje się ona realna. W styczniu ma ruszyć przetarg, który wyłoni wykonawcę obwodnicy Czarnowąs. Bardzo ważne, strategiczne są osie drogowe północ południe: droga wojewódzka nr 454 od Namysłowa do Opola przez obwodnice Dobrzenia i Czarnowąs i druga nitka od Gorzowa Śląskiego przez Dobrodzień do węzła Olszowa. Wreszcie wśród dróg kolejowych dwie duże inwestycje - z Kędzierzyna do Opola oraz z Opola do Wrocławia - przeprowadzi strona rządowa w ramach europejskiego programu CEF.

- Kontrakt daje pewność finansowania tych inwestycji - mówi Adam Zdziebło sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. - Ten dokument będzie cyklicznie oceniany i aktualizowany. Jeśli pojawią się dodatkowe pieniądze, nowe inwestycje będą realizowane. Kwota 10 mld zł mogłaby się zmniejszyć tylko wtedy, gdyby ktoś nie poradził sobie z realizacją zadania. Ale i wtedy wejdą inwestycje z listy dodatkowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska