Spis treści
Wprowadzono tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją
Od północy w środę, 4 października, wprowadzono tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Ta decyzja jest wynikiem zwiększonej aktywności tzw. szlaku bałkańskiego, który przechodzi przez Słowację i kończy się w Polsce.

Kontrole graniczne wprowadzono w strefie Schengen. Granicę można przekraczać tylko przez wyznaczone przejścia. Dla podróżnych oznacza to, że nie można przekraczać granicy w innych miejscach, na przykład na górskich szlakach w Tatrach.
Przejścia graniczne dla ruchu drogowego objęte kontrolą:
- Barwinek i Radoszyce (woj. podkarpackie),
- Muszynka,
- Piwniczna-Zdrój,
- Jurgów i Chyżne (woj. małopolskie),
- Korbielów i Zwardoń (woj śląskie)

CC BY-SA 4.0Maksym Kozlenko/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne
Kolejowe przejścia graniczne:
- Łupków (Podkarpackie),
- Muszyna (Małopolskie),
- Zwardoń (Śląskie)
Wprowadzono także kontrole na pieszych przejściach granicznych, ale są one dostępne tylko dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich rodzin.
Przejścia piesze objęte kontrolą graniczną:
- Ożenna (Podkarpackie),
- Konieczna,
- Leluchów,
- Niedzica,
- Łysa Polana,
- Chochołów i Winiarczykówka (Małopolskie),
- Ujsoły,
- Bór,
- Zwardoń i Jaworzynka (Śląskie)
Kontrole graniczne odbywają się tylko na kierunku wjazdowym do Polski i są wykonywane na podstawie analizy ryzyka. Kontrolowane są dokumenty tożsamości, takie jak dowody osobiste i paszporty.
Dlaczego wprowadzono kontrole na granicy ze Słowacją?
Szef MSWiA, Mariusz Kamiński, ogłosił wprowadzenie kontroli granicznych, ponieważ tzw. szlak bałkański stał się w ostatnich miesiącach bardzo aktywny, a jedna z jego odnóg prowadzi przez Słowację. Liczba nielegalnych migrantów zatrzymanych na terenie Słowacji wzrosła prawie o tysiąc procent. Część z tych migrantów trafia do Polski, a dalej do Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej.
Warto podkreślić, że kontrola graniczna została wprowadzona na mocy kodeksu granicznego Schengen i ma na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Kontrole odbywają się na kierunku wjazdowym do Polski, aby jak najmniej uciążliwie przeprowadzać je dla obywateli Unii Europejskiej.

CC BY-SA 4.0Maksym Kozlenko/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne
Kontrola graniczna została wprowadzona na 10 dni, ale może być przedłużana przez kolejne okresy, które nie przekroczą 20 dni. W trybie normalnym wprowadzenie kontroli granicznej musi być zgłoszone do Komisji Europejskiej z czterotygodniowym wyprzedzeniem. Polska już wcześniej wprowadziła kontrole na swoich granicach wewnętrznych w strefie Schengen.
Jeśli planujesz podróż w okolice Tatr lub innych rejonów na granicy ze Słowacją, bądź świadomy wprowadzonych kontroli granicznych i przestrzegaj przepisów. To pomoże zachować płynność na granicy i uniknąć nieprzyjemności.
Źródła: PAP, turystyka.wp.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?