Korfantów i Prudnik chcą się włączyć do rządowych planów walki z niedoborem wody. Uda się wybudować zbiornik w Ścinawie Nyskiej?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Rząd chce stworzyć program przeciwdziałania niedoborowi w Polsce. Polska należy do grupy państw zagrożonych deficytem wody.
Rząd chce stworzyć program przeciwdziałania niedoborowi w Polsce. Polska należy do grupy państw zagrożonych deficytem wody. Krzysztof Strauchmann
Rady gmin w Prudniku i Korfantowie jednogłośnie uchwaliły, że będą się starać o budowę przez rząd nowego zbiornika retencyjnego w Ścinawie Nyskiej.

Budowę zbiornika wodnego na rzece Ścinawie Niemodlińskiej pomiędzy wioskami Ścinawa Nyska a Piorunkowice planowano już przed wojną.

W 1974 roku opracowano pierwsze studium budowy. Do projektu wracano potem wielokrotnie, ale obiekt ciągle czeka w kolejce na budowę. Teraz lokalne władze chcą razem lobbować za tym, aby inwestycji znalazła się w rządowym Programie Przeciwdziałania Niedoborowi Wody do 2027.

- Chodzi już nie tylko o przeciwdziałanie powodzi. W ostatnich latach dużym problemem dla naszego rolnictwa stały się niedobory wody, którym może przeciwdziałać mała retencja - mówi burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik. - To będzie także dodatkowa atrakcja turystyczna gmin, stworzy możliwości wypoczynku dla wędkarzy, rozwoju agroturystyki.

Rządowy Program Przeciwdziałania Niedoborowi Wody ma być ostatecznie przyjęty za rok. Towarzyszyć mu będzie lista inwestycji, finansowanych z pieniędzy budżetu, samorządów i unijnych dotacji.

W założeniach do programu na terenie Opolszczyzny ujęto budowę nowego jazu klapowego u ujścia Nysy do Odry (135 mln zł kosztu, zakończenie budowy do 2023 roku), modernizację długich śluz trzech jazów na Odrze: Januszkowie, Krapkowice i Opole (koszt to 185 mln zł, termin zakończenia 2023 rok) oraz II etap modernizacji jazów odrzańskich Januszkowice, Wróblin i Zwanowice (termin zakończenia 2021, koszt 109 mln zł).

Te zadania zgłosiły Wody Polskie. Wojewoda zaproponował zbiornik na Prośnie (3,5 mln zł) i zadanie pod nazwą Krapkowice za 40 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska