Kozielskie koszary to ruina. W budynki chcą zainwestować jezuici. Co planują tam zrobić?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Koszary w Koźlu.
Koszary w Koźlu. Tomasz Kapica
Przedstawiciel zakonu jezuitów spotkał się z władzami Kędzierzyna-Koźla. W ciągu dwóch lat zakonnicy chcą zainwestować w koszary, które przejęli wraz z jedną z wyższych uczelni.

Teren kozielskich koszarów wiele lat temu nabyła Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Mysłowicach. Jej założycielka i fundatorka przekazała jednak uczelnię zakonowi jezuitów.

Ekonom Towarzystwa Jezusowego Artur Demkowicz SJ gościł niedawno w Kędzierzynie-Koźlu i wspólnie z przedstawicielami władz miasta oglądał kozielskie koszary.

- Powiedziano nam, że w ciągu dwóch lat zostaną tu zainwestowane pieniądze w jakąś działalność społeczną - mówi Wojciech Jagiełło, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla.

Jezuici nie sprecyzowali, co to może być, ale niewykluczone, że będzie to dom dla seniorów albo ośrodek wsparcia dla kobiet.

Jednym z pomysłów jezuitów było otwarcie domu dziennego pobytu. Ale władze miasta poinformowały zakonników, że mają już pięć takich prężnie działających placówek.

Wiadomo, że została już założona fundacja, która będzie gromadzić pieniądze na zagospodarowanie koszarów. Te są dziś w fatalnym stanie.

Władze Kędzierzyna-Koźla deklarują wsparcie dla jezuitów, jeśli ci rzeczywiście będą chcieli wykorzystać ten teren do działalności społecznej.
Kozielskie koszary zostały zbudowane przed II wojną światową. Stacjonująca tu kozielska dywizja piechoty była tą formacją, która w marcu 1938 roku wzięła udział w interwencji zbrojnej w Austrii, a w rok później w zaanektowaniu Czechosłowacji. Po zakończeniu II wojny światowej w kozielskich koszarach przez kilkanaście miesięcy miał swoją siedzibę sztab 2 Dywizji Piechoty Ludowego Wojska Polskiego, a po przeniesieniu jego do Nysy, kozielskie koszary zajął 38 Pułk Artylerii Lekkiej oraz szkoła podoficerska.

W latach 60. w kozielskich koszarach stacjonował dywizjon artylerii rakietowej Armii Czerwonej z słynnymi katiuszami, a następnie jego miejsce zajął II dywizjon Artylerii Rakietowej LWP.

Żołnierze z kozielskiej jednostki pomagali m. in. w odbudowie odrzańskich mostów oraz budowie szkoły podstawowej nr 12.

Po wstąpieniu Polski do NATO wśród wojskowych zrodził się plan utworzenia w kozielskich koszarach jednostki sił szybkiego reagowania. Kozielską jednostkę kilkakrotnie wizytowali generałowie NATO.

Prace organizacyjne przerwała w połowie 1997 roku powódź 100-lecia, która zalała większość sprzętu bojowego i podtopiła wszystkie obiekty koszar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska