Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Opolan najbardziej denerwuje złe parkowanie

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Najwięcej zgłoszeń dotyczy nieprawidłowego parkowania, picia alkoholu w miejscach niedozwolonych, przekraczania dozwolonej prędkości, czy używania narkotyków.
Najwięcej zgłoszeń dotyczy nieprawidłowego parkowania, picia alkoholu w miejscach niedozwolonych, przekraczania dozwolonej prędkości, czy używania narkotyków. Archiwum (o)
Już ponad 4 tysiące zgłoszeń do krajowej mapy zagrożeń w województwie opolskim. Najwięcej dotyczy nieprawidłowego parkowania, picia alkoholu w miejscach niedozwolonych, przekraczania dozwolonej prędkości, czy używania narkotyków.

Informacja o tym, że ktoś przed jednym z bloków w centrum Grodkowa może zażywać narkotyki pojawiła się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa 22 września. Policjanci ustalili, że związek z tą sprawą może mieć 29-letni mieszkaniec miasta.

Funkcjonariusze weszli do jego mieszkania i od razu wyczuli wyraźną woń marihuany, natomiast w jednym z pokoi na stoliku leżał foliowy worek z białym proszkiem. Po zbadaniu narkotesterem okazało się, że to blisko 100 gramów amfetaminy.

Poza tym policjanci znaleźli w mieszaniu ponad 80 gramów marihuany oraz elektroniczną wagę. Susz ukryty był w pudełku imitującym książkę. 29-latek usłyszał zarzut posiadania narkotyków.

- Okazuje się, że ludzie korzystają z tego internetowego narzędzia i zgłaszają nam problemy związane ze swoim bezpieczeństwem - mówi sierżant sztabowy Jakub Cieleń, koordynator wojewódzki Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której mieszkańcy każdego powiatu mogą informować policjantów o przypadkach łamania prawa oraz sprawdzić, które miejsca Opolszczyzny, ale i całego kraju są mniej bezpieczne.

Mapa działa od września ubiegłego roku. W ciągu tych pięciu miesięcy mieszkańcy województwa opolskiego zgłosili już ponad cztery tysiące niepokojących ich zjawisk.

- Najwięcej, bo 1034 zgłoszenia dotyczy źle zaparkowanych samochodów - mówi nadkomisarz Marzena Grzegorczyk z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Kolejne na liście jest picie alkoholu w miejscu niedozwolonym - 932 takie przypadki, 740 zgłoszeń to z kolei przypadki przekraczania przez kierowców niedozwolonej prędkości.

Ulica Ozimska w Opolu

Mistrzowie parkowania w Opolu, cz. 1 [zdjęcia]

Dzięki mapie opolskim policjantom udało się m.in. zatrzymać 1 października ub.r. kilka osób podejrzewanych o udział w nielegalnych wyścigach na terenie Opola. W tym przypadku funkcjonariusze zatrzymali trzy prawa jazdy, nałożyli siedem mandatów, skierowali też dwa wnioski o ukaranie do sądu.

Na dalszych pozycjach jest używanie narkotyków - 448 zgłoszeń, żebractwo - 131, niewłaściwa infrastruktura drogowa - 116, miejsca grupowania się małoletnich - 105, bezdomność - 87, zła organizacja ruchu - 83 czy dzikie wysypiska śmieci - 81 przypadków.

Jak mówi sierżant sztabowy Jakub Cieleń, cieszyć może fakt, że ludzie traktują mapę poważnie. - Na prawdę na palcach jednej ręki można policzyć sytuacje, gdy ktoś zaznaczył coś dla hecy - zapewnia policjant.

Wejście na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się między innymi na stronie www.opolska.policja.gov.pl. Po wpisaniu tego adresu od razu wyświetli się jej baner.

- Po kliknięciu w niego otwiera się informacja o tym, czym jest krajowa mapa zagrożeń i do czego służy - tłumaczy nadkomisarz Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Znajduje się tam również odnośnik do mapy. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach.

Program ma zapisanych 25 kategorii, które możemy zaznaczyć na mapie. Aby usprawnić komunikację, autorzy programu przygotowali specjalne ikony, które umożliwiają szybki i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na jego weryfikację.

- Ważne! Mapa nie zastępuje telefonów alarmowych. W pilnych sprawach wymagających interwencji wciąż dzwonimy na numery 997 i 112 - zaznacza sierżant sztabowy Jakub Cieleń.

Zobacz też: Mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Opolu. Policja prosi mieszkańców o pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska