Kto może skorzystać z rehabilitacji prowadzonej przez ZUS?

(oprac. dora)
Emilia Kubat - Matusiak z Wieloosobowego Stanowiska ds. Prewencji, Rehabilitacji  i Świadczeń Rzeczowych Oddziału ZUS w Opolu. (fot. archiwum ZUS)
Emilia Kubat - Matusiak z Wieloosobowego Stanowiska ds. Prewencji, Rehabilitacji i Świadczeń Rzeczowych Oddziału ZUS w Opolu. (fot. archiwum ZUS)
Kto może zostać skierowany na rehabilitację i czy płaci za świadczone usługi – tłumaczy Emilia Kubat - Matusiak z Wieloosobowego Stanowiska ds. Prewencji, Rehabilitacji i Świadczeń Rzeczowych Oddziału ZUS w Opolu.

- W ramach prewencji rentowej ZUS prowadzi program rehabilitacji leczniczej. Dla kogo przeznaczony jest ten program?

Zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS obejmuje ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy.

Zobacz: Do kogo po skierowanie do sanatorium?

Ponadto osoby uprawnione do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, a także osoby pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Program skierowany jest do tych wszystkich, którzy z powodu choroby są zagrożeni długotrwałą niezdolnością do pracy, ale równocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji

- Czy wszystkie typy schorzeń kwalifikują się do rehabilitacji prowadzonej przez ZUS?

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS dotyczy schorzeń, które stanowią najczęstszą przyczynę powstawania niezdolności do pracy. Są to schorzenia narządu ruchu oraz układu krążenia. Rehabilitacja w tych przypadkach odbywa się w trybie stacjonarnym lub ambulatoryjnym.

Zobacz: Kiedy można z ZUS-em do sanatorium?

Osoby cierpiące na schorzenia psychosomatyczne i układu oddechowego również podlegają programowi rehabilitacji leczniczej (w trybie stacjonarnym). Ponadto od czerwca 2009r. wprowadzone zostały dwa dodatkowe profile rehabilitacji leczniczej w schorzeniach onkologicznych. Dotyczą one leczenia rehabilitacyjnego osób po operacji nowotworu gruczołu piersiowego oraz kobiet po operacji nowotworu narządu rodnego.

- Kto kieruje osoby zainteresowane na rehabilitację – lekarz orzecznik ZUS czy lekarz prowadzący?

Lekarz prowadzący leczenie może wystawić wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Powyższy wniosek stanowi podstawę do wydania przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenia o potrzebie rehabilitacji.

Ponadto lekarz orzecznik ZUS może orzec o potrzebie rehabilitacji leczniczej, orzekając

w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych, a także wykonując kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich, a także o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

- Czy wymagany jest specjalny wniosek (co powinien zawierać)?

Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie może być sporządzony na dowolnym formularzu i powinien zawierać: imię i nazwisko chorego, PESEL, adres zamieszkania i numer telefonu, rozpoznanie medyczne w języku polskim oraz opinię, czy istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji. Przykładowy wzór wniosku można uzyskać na stronie internetowej ZUS pod adresem: www.zus.pl .

- Ile trwa turnus rehabilitacyjny?

Rehabilitacja lecznicza w ośrodku rehabilitacyjnym powinna trwać 24 dni. Czas trwania rehabilitacji może być przedłużony lub skrócony przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego, po uprzednim uzyskaniu zgody Zakładu.

Może to nastąpić w przypadku: pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy w przedłużonym czasie trwania rehabilitacji, wcześniejszego przywrócenia zdolności do pracy oraz zaistnienia innych przyczyn leżących po stronie osoby skierowanej przez ZUS.

- Czy osoba skierowana na rehabilitację płaci za świadczone jej usługi (co jej przysługuje bezpłatnie)?

Osoba skierowana przez ZUS nie ponosi żadnych kosztów rehabilitacji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponosi całkowity koszt rehabilitacji leczniczej, łącznie z kosztami zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem.

Zobacz: Ekspert odpowiada na pytania dotyczące sanatorium

- A co z dojazdem do ośrodka rehabilitacyjnego?

ZUS zwraca poniesione koszty przejazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem. Przy zwrocie kosztów podróży uwzględnia się ulgi na przejazd danym środkiem transportu, bez względu na to,

z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.

- Gdzie można uzyskać więcej informacji na temat rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS?

Szczegółowych informacji w sprawach związanych z rehabilitacją leczniczą prowadzoną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, udziela komórka Prewencji, Rehabilitacji i Świadczeń Rzeczowych ZUS Oddział w Opolu, przy ul. Wrocławskiej 24, budynek A,

I piętro, pokój 104 lub pod nr tel. 077 45 11 438.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska