Już dziś na antenie Stopklatki pojawi się kinowy hit, ekranizacja bestsellerowej powieści Suzane Collins „Igrzyska śmierci”. Film stał się fenomenem kulturowym i uczynił gwiazdy z Jennifer Lawrence, Josha Hutchersona i Liama Hemswortha. Epicka opowieść o odwadze i dojrzewaniu do buntu w Stopklatce już w sobotę, 6 kwietnia o 20:00.
Panem to położone w Ameryce Północnej państwo totalitarne, składające się z dwunastu dystryktów i stolicy, Capitolu, z którego twarde rządy sprawuje bezwzględny prezydent Snow. Przed laty krajem wstrząsnęła wojna domowa – dystrykty zbuntowały się przeciwko wyzyskowi stolicy. Po wygaszeniu buntu i wygranej wojnie, Capitol w odwecie zarządził Głodowe Igrzyska. Co roku każdy z dystryktów musi wystawić do walki na śmierć i życie chłopca i dziewczynę w wieku od 12 do 18 roku życia. Spośród 24 uczestników tylko jeden ma szansę na wygraną i na przeżycie.
Losowanie uczestników 74. Głodowych Igrzysk na dożynkach w najbiedniejszym 12. Dystrykcie przebiega inaczej niż zwykle, bowiem pierwszy raz w historii w „dwunastce” zgłasza się ochotniczka. Jest nią 16-letnia Katnis Everdeen, która tuż po losowaniu bez wahania zajmuje miejsce swojej młodszej o cztery lata siostry. Dziewczyna wraz z drugim nieszczęśnikiem, Peetą Mellarkiem, wprost z dożynek trafia do Capitolu, gdzie zaczynają się przygotowania do zawodów. Wkrótce okazuje się, że Igrzyska to nie tylko krwawa walka na arenie, ale też wielki medialny show, w którym sympatia widzów znaczy jeszcze więcej niż sprawność fizyczna i spryt zawodnika. Wycofana, introwertyczna Katniss ma fizyczną przewagę jako znakomita łuczniczka, ale by przetrwać będzie zmuszona zawierać sojusze i nauczyć się zasad wyrafinowanej medialnej gry.
Autorka powieści i współautorka scenariusza filmu – Suzanne Collins czerpała inspirację na stworzenie dystopijnej opowieści dla nastolatków zarówno z klasycznych, jak i współczesnych źródeł. Główny zamysł pochodzi z greckiego mitu o Tezeuszu i Minotaurze, w którym, jako karę za przeszłe zbrodnie, Minos zmusza Ateny do złożenia ofiary siedmiu młodzieńców i siedmiu dziewic Minotaurowi. Sam zamysł walk na śmierć i życie był oczywiście zainspirowany rzymskimi walkami gladiatorów. Collins połączyła klasyczne motywy z rywalizacją znaną z programów typu reality show, w których to widzowie mogą podejmować decyzje dotyczące „przetrwania” uczestników. Bestsellerowa powieść jej autorstwa przez wiele miesięcy cieszyła się zaszczytną pozycją na prestiżowej liście najpoczytniejszych książek New York Timesa. Ekranizacja dystopijnej opowieści dla nastolatków była zatem kwestią czasu. Wytwórnia Lionsgate na około cztery tygodnie przed premierą „Igrzysk śmierci”, rozpoczęła dystrybucję biletów na pierwsze pokazy. Tego samego dnia film pobił rekord ilości sprzedanych w ciągu doby wejściówek, poprzednio ustanowiony przez „Zmierzch: Zaćmienie". Film okazał się wielkim sukcesem kasowym, zarabiając na całym świecie prawie 700 milionów dolarów.
Kiedy oglądać:
„Igrzyska śmierci” – sobota, 6 kwietnia o 20:00
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?