Lechia Gdańsk - Odra Opole 0-2

W rundzie jesiennej Odra na własnym stadionie przegrała z Lechią  0-2.
W rundzie jesiennej Odra na własnym stadionie przegrała z Lechią 0-2. fot. Archiwum
Opolanie przywieźli z Gdańska komplet punktów. Zobacz, jak grali nasi, minuta po minucie.

Zespół z Gdańska zajmuje w tabeli 5. miejsce, a jego ambicją jest awans do ekstraklasy. Straty do miejsc premiowanych awansem nie ma dużej, bo tylko cztery punkty.

- Pozycja w tabeli i potencjał wskazują na naszych rywali jako faworytów - mówił przed meczem trener Odry Witold Mroziewski. - W każdym meczu można jednak zdobyć punkty. Niezależnie, czy jest to drużyna z końca czy czołówki tabeli. Z takim nastawieniem jedziemy więc na mecz.

To spotkanie było szczególne dla Łukasza Kubika. W ubiegłym sezonie w rundzie wiosennej występował on w Lechii. Gdański klub się z nim jednak rozstał.

W celu odświeżenia relacji, należy wcisnąć F5.

Lechia Gdańsk - Odra Opole

0-2 (0-0)

KONIEC MECZU

0-1 Tracz - 66'
0-2 Błażejewski - 77' (wolny)

Lechia: Sobański - Kosznik, Brede (78. Hirsz), Manuszewski, Pęczak - Wiśniewski, Szulik (70. Szałęga), Kalkowski (kapitan), Miklosik - Wojciechowski (56. Rogalski), Cetnarowicz. Trener Tomasz Borkowski.
Odra: Feć - Orłowicz, Zitka, Ganowicz (kapitan), Janicki - Błażejewski (89. Paciorek), Tracz, Kubik, Copik, Surowiak (90. Kowalczyk) - Enyinnaya (70. Kochanowski). Trener Witold Mroziewski.

Sędziuje Artur Radziszewski z Warszawy. Widzów ok. 8 000 (w tym 100 z Opola).

1' - Sędzia gwiżdże dzisiaj po raz pierwszy, rozpoczyna Lechia Gdańsk. Odra gra systemem 1-4-5-1. Bardzo głośny doping miejscowych kibiców.

2' - Marcel Surowiak faulowany na środku boiska przez rywali.

3' - Pierwszy strzał w tym spotkaniu, w wykonaniu Piotra Wiśniewskiego, jednak piłka przeleciała obok bramki strzeżonej przez Marcina Fecia.

4' - Rzut rożny dla Lechii. Piłkę wrzucił Arkadiusz Miklosik, małe zamieszanie, a piłka wyszła za linię boczną - aut dla Odry.

7' - Aut dla Odry 40. metrów od bramki rywala. Mecz wyrównany, z lekką przewagą gospodarzy.

11' - Pierwsza groźna akcja Odry. Po rzucie rożnym wykonywanym przez Łukasza Kubika szczęścia próbował Tomasz Copik, jednak z 18. metrów uderzył nad poprzeczką.

12' - Szarża Lechii, przerwana przez Ganowicza. Rzut rożny dla Lechii, groźnie pod bramką Odry, strzelał Wiśniewski a Feć instynktownie obronił nogą.

13' - Cetnarowicz sam na sam z Feciem i nasz bramkarz ponownie górą. Lechia miała dwie znakomite okazje do zdobycia gola, na szczęście nasz bramkarz zachował zimną krew.

15' - Akcja Odry, Enyinnaya uwolnił się, podał piłkę do Surowiaka, a po jego dośrodkowaniu rywale wybijają piłkę na rzut rożny. Z tego stałego fragmentu gry nic nie wynikło dobrego dla Odry, gdyż Ganowicz faulował na polu karnym Lechii.

18' - Błażejewski strzelał z 20. metrów, jednak piłka odbiła się od obrońcy i wyszła za linię końcową. Piłkę bitą z rzutu rożnego próbował opanować Copik, niestety ręką.

19' - Enyinnaya z 16. metrów uderzał na bramkę Lechii, piłka za linii. Po rogu Copik strzela głową, a z linią bramkowej piłkę wybili obrońcy Lechii. To póki co najlepsza sytuacja Odry w I połowie.

20' - Niebezpieczna akcja Lechii, Ilia Zitka wybija na róg. Wojciechowski rozpoczął, ale nieudanie. Na boisku leży Janicki, opatrywany przez lekarzy. Na boisko w Gdańsku dotarli kibicę Odry Opole, którzy powoli wchodzą na sektor. Janicki już gotowy do gry.

23' - Błażejewski próbuje zaatakować, wrzuca piłkę w pole karne Lechii, lecz Dominik Sobański. Opolan na sektorze około 100.

26' - Feć zdecydowanym wyjściem do długiego podania zażegnał niebezpieczeństwo pod własną bramką. Sędzia ukarał również żółtą kartką Arkadiusza Miklosika za faul na Marku Traczu.

29' - Znów Odra próbuje atakować, jednak żaden z trzech naszych zawodników nie potrafił dojść do piłki. Chwilę później Janicki głową z 6. metrów, lecz obronił Sobański.

32' - Feć wybił piłkę wrzuconą w pole karne z rzutu rożnego za linię końcową boiska. Po chwili taki sam los spotkał futbolówkę, tym razem po głowie Surowiaka. Następny róg już źle wybity i niebezpieczeństwo zażegnane.

35' - Faulował pomocnik Odry, Marcel Surowiak. Zobaczył za to żółtą kartkę.

37' - Groźny strzał Lechitów. Sławomir Wojciechowski uderzył mocno, jednak piłka nad spojeniem słupka z poprzeczką.

38' - Po faulu w środku pola opolan szybko rozpoczęli gospodarze, jednak Feć przytomnie łapie piłkę.

41' - Szósty rzut rożny dla Odry. Artur Błażejewski źle jednak wykonał ten stały fragment gry i nici z akcji.

42' - Przerwany kontratak Lechii i Odra wyprowadziła atak, lecz jednak Błażejewski został powstrzymany.

44' - Feć znowu na przedpolu pewnie łapie piłkę. Chwilę później akcja Odry, Tracz mógł podawać do Hugo, jednak zdecydował się na strzał, który obronił Sobański.

45' - Sędzia doliczył dwie minuty do regulaminowego czasu gry.

45' + 1 - Łukasz Kubik próbował zagrać prostopadłą piłkę do Tracza, ale zrobił to za mocno i bramkarz złapał piłkę.

45' + 2 - koniec I. częsci meczu. 0-0.

Bardzo dobry mecz. Pretendująca do awansu Lechia posiada niewielką przewagę, jednak opolanie bardzo mądrze się bronią i również stwarzają zagrożenie pod bramką gospodarzy. Dwa razy nasz zespół przed stratą gola ratował Marcin Feć, natomiast najbliżej jego zdobycia dla niebiesko-czerwonych byli: Tomasz Copik i Krzysztof Janicki. Jeśli opolanie tak jak w I. połowie będą się prezentować po przerwie, jest szansa na sprawienie niespodzianki i zdobycia punktów.

Strzały (celne): Lechia - 6 (2), Odra - 6 (5)
Rzuty rożne: Lechia - 7, Odra - 6
Spalone: Lechia - 1, Odra - 1
Faule: Lechia - 7, Odra - 4

46' - Rozpoczęła się II. połowa w Gdańsku. Odra przy piłce.

47' - Wojciechowski został ukarany żółtą kartką za niesportowe zachowanie.

48' - Szarżował Piotr Wiśniewski, uderzył z ostrego kąta, jednak nad poprzeczką.

49' - Mocny początek gospodarzy. Akcja Lechii na szczęście przerwana przez Ganowicza.

50' - Marcel Surowiak faulowany przez Pawła Pęczaka, który zobaczył za to przewinienie żółtą kartkę.

54' - Enyinnaya faulowany na wysokości pola karnego. Do piłki podbiegł Kubik, piłkę wybili obrońcy Lechii. Próbował jeszcze Błażejewski, jednak jego strzał został zablokowany.

56' - Gra przeniosła się na środek pola. Pierwsza zmiana w Lechii. Za Sławomira Wojciechowskiego wchodzi Maciej Rogalski. Chwilę później w środek bramki uderzył Tomasz Copik. Bramkarz Lechii jednak był na posterunku.

58' - Dobra akcja Odry, jednak Enyinnaya nie zdołał przejąć mocno bitej piłki.

62' - Groźnie zaatakowała Lechia. Pierwszy strzał Wiśniewskiego zdołał odbić Feć, a dobitka na szczęście niecelna. Chwilę później Odra wyprowadziła kontratak, ale przerwany niestety.

66' - GOOOOOOOOOOOOOL DLA ODRYYY! Obrońcy Lechii próbowali złapać opolskich zawodników na spalonym, jednak Błażejewski idealnie zagrał w tempo do Marka Tracza. Ten podciągnął akcję jeszcze z 10. metrów i plasowanym strzałem obok Sobańskiego zdobył prowadzenie dla Odry!

68' - Groźna akcja Lechii, na szczęście Janicki zażegnał niebezpieczeństwo. Lechia przejęła inicjatywę po stracie bramki, a Odra próbuje kontrakatkować. Bliski szczęścia był Hugo, znalazł się w sytuacji jeden na jeden, ale obrońca lepszy.

70' - Następne roszady w składach. W Lechii za Marcina Szulika wchodzi Marcin Szałęga, natomiast w Odrze zszedł Enyinnaya a jego miejsce zajął Grzegorz Kochanowski.

73' - Fecia próbował pokonać Manuszewski, jego uderzenie jednak zostało zablokowane, próbował jeszcze dobijać Rogalski - na szczęście nad bramką.

75' - Lechia mocno przycisnęła, piłka przeszła wzdłuż linii bramkowej, na szczęście dla opolan nie było nikogo, kto wpakowałby ją do siatki.

77' - GOOOOOOOOOOOOOL DLA ODRYYY! Rzut wolny dla Odry z 22. metrów po faulu na Kochanowskim. Piłkę pięknym strzałem w bramce ulokował Artur Błażejewski. Prowadzimy już 2-0!

78' - Zmiana w Lechii. Za Krzysztofa Brede wszedł Robert Hirsz. Przy okazji żółtą kartkę dostał Piotr Wiśniewski za faul w środku pola.

80' - Lechia próbuje ataków, jednak ich akcje kończą się na wysokości pola karnego Odry.

83' - Faulowany Błażejewski w środku pola. Za chwilę w sytuacji sam na sam Tomasz Copik zdecydował się na strzał z 18. metrów, ale w ostatniej chwili zablokował go obrońca Lechii.

85' - Błażejewski ładnie wyprowadził piłkę, podał do Tracza. Ten zagrał do Kochanowskiego, który w dobrej sytuacji uderzył z pierwszej piłki nad bramką.

89' - Kochanowski na spalonym. Za wyróżniającego się dzisiaj Artura Błażejewskiego wchodzi Grzegorz Paciorek.

90' - Sędzia przedłuża to spotkanie o pięć minut.

90' + 3 - Za Marcela Surowiaka wchodzi Kamil Kowalczyk. Lechia nadal przeważa, Odra konsekwentnie się broni.

90' + 5 - Koniec spotkania. Odra wygrywa na wyjeździe 2-0 z kandydatem do awansu do Orange Ekstraklasy!

Strzały (celne): Lechia - 11 (4), Odra - 11 (8)
Spalone: Lechia - 1, Odra - 3
Faule: Lechia - 17, Odra - 8

Znakomity mecz Odry, zdecydowanie najlepszy w sezonie. Opolanie grali bardzo mądrze i konsekwentnie, w pełni rewanżując się za porażkę 0-2 na jesień. Zwycięstwo z kandydatem do awansu jest niewątpliwie sensacją, a Odra nadal pozostaje niepokonana na wiosnę!