Leczenie dziecka najlepiej rozpocząć już w łonie matki

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W Opolu nie ma żadnych ograniczeń w dostępie do badań prenatalnych - twierdzi konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa.
W Opolu nie ma żadnych ograniczeń w dostępie do badań prenatalnych - twierdzi konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Fot. 123rf
Rozpoznać wady płodu jak najszybciej i zapewnić ciężarnej kobiecie kompleksową pomoc to istota dobrej opieki perinatalnej. O tym dyskutowali lekarze w Opolu.

Specjaliści z różnych dziedzin - ginekolodzy, neonatolodzy, genetycy, chirurdzy, anestezjolodzy i położne - spotkali się na konferencji poświęconej poprawie opieki nad kobietą w ciąży z rozpoznaną wadą płodu, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski.

- We współpracy z NFZ opracowaliśmy program, który już czeka na opinię w Agencji Oceny Technologii Medycznej. Chodzi o to, by w najbliższej przyszłości z funduszy Unii Europejskiej finansować działania zapewniające kobietom jak najlepszą opiekę - mówił wicemarszałek Roman Kolek. - Najważniejsza jest wykrywalność wad, całościowa, wielospecjalistyczna opieka i poprawa komunikacji z ciężko doświadczonymi rodzinami.

Niejednokrotnie w przypadku wad rozwojowych interwencja medyczna jest możliwa już w życiu płodowym. Jednak punkt wyjścia to diagnostyka. - Na świecie 35 proc. wad rozwojowych płodu rozpoznaje się w łonie matki. W Polsce na razie tylko 20 proc. - mówił prof. Robert Śmigiel, konsultant wojewódzki w dziedzinie genetyki klinicznej.
Program badań prenatalnych, refundowanych przez NFZ, rozpoczął się w Polsce w 2005 roku. Objęte nim są ciężarne powyżej 35. roku życia. Obejmuje on genetyczne badanie USG oraz badania biochemiczne. Dostępne są także 3 metody inwazyjne. - W Opolu nie ma żadnych ograniczeń w dostępie do tych badań - twierdzi dr Wojciech Guzikowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa. - Staramy się, by mogły z nich korzystać także kobiety poniżej 35 lat. Rocznie wykonuje się u nas ok. 1400 badań w obu grupach wiekowych. 2 procent badanych kobiet dowiaduje się, że urodzą dzieci obciążone wadami, ale np. wodogłowie czy przepukliny rdzeniowo-mózgowe powinny być leczone jeszcze w czasie ciąży, bo wtedy rokowania są znacznie lepsze.

- Im szybciej dowiemy się o wadach, tym skuteczniej możemy podejmować leczenie i pomagać rodzicom w dalszym postępowaniu z dzieckiem - mówi dr Zofia Kucharska, konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii. - Neonatolog jest nie tylko lekarzem, ale psychologiem i przyjacielem. W przypadku wad nie do naprawienia pomagamy rodzicom przygotować się do tego tragicznego przeżycia. Od 2 lat w Opolu działa także hospicjum perinatalne.

Opolanki, u których stwierdzono wady płodu często pomocy szukają poza regionem. - Niepotrzebnie. Mamy dobrych specjalistów i zapewniamy całościową pomoc w naszym województwie - podkreśla Roman Kolek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska