Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu pionierami w zabiegach naczyniowych. To spory sukces i szansa dla pacjentów

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Kardiochirurg Witold Gwóźdź oraz kardiolodzy dr hab. Jerzy Sacha i Krzysztof Krawczyk podczas zabiegu w sali hybrydowej bloku operacyjnego USK w Opolu
Kardiochirurg Witold Gwóźdź oraz kardiolodzy dr hab. Jerzy Sacha i Krzysztof Krawczyk podczas zabiegu w sali hybrydowej bloku operacyjnego USK w Opolu Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
Na międzynarodowym kongresie EuroELSO, który po raz pierwszy odbył się w Polsce, zespół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu zaprezentował wyniki unikalnych zabiegów naczyniowych. Kardiochirurg Witold Gwóźdź przedstawił efekty operacji wykonywanych przy użyciu pompy Impella u pacjentów z ciężką stenozą aortalną i wielonaczyniową chorobą wieńcową. Zabiegi te przeprowadzano z przezskórnego dostępu podobojczykowego.

Stenoza aortalna - jak wyjaśnia kardiolog Jerzy Sacha, kierownik zespołu wykonującego te zabiegi w USK - polega na zwężeniu zastawki aortalnej, co utrudnia przepływ krwi z lewej komory do aorty, powodując duszność i bóle w klatce piersiowej. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana przy zaawansowanej chorobie wieńcowej, gdy tradycyjny dostęp przez tętnice udowe jest niemożliwy.

- U takich chorych wykonywaliśmy złożone zabiegi na zastawce aortalnej i naczyniach wieńcowych ze wsparciem pompą Impella i można powiedzieć, że przełamywaliśmy dwie bariery zabiegowe: wprowadzenie pompy Impella przez zwężoną zastawkę aortalną oraz wprowadzenie pompy Impella u chorych ze zwężeniem zastawki z przezskórnego dostępu podobojczykowego - podkreśla prof. Sacha.

Dodał również, że opolski zespół pokazał, iż tego typu zabiegi są wykonalne i bezpieczne.

Badania dotyczyły pierwszych pięciu pacjentów i są obecnie jedynym takim materiałem opublikowanym na świecie, co czyni zespół pionierami w małoinwazyjnym leczeniu skomplikowanych przypadków.

Pacjenci z Opolszczyzny mają zapewnioną najlepszą opiekę

Dyrektor szpitala, Dariusz Madera, zaznaczył, że choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce.

- Specjaliści z naszego szpitala, w szczególności kardiolodzy, kardiochirurdzy, chirurdzy naczyniowi, czynią starania, żeby odwrócić te negatywne trendy przez oferowanie pacjentom nowych metod leczenia i promowanie profilaktyki - mówi dyrektor Madera.

Szpital planuje budowę Centrum Sercowo-Naczyniowego, które ma poprawić jakość świadczonych usług medycznych.

EuroELSO (European Chapter of Extracorporeal Life Support Organization) to najważniejsza międzynarodowa organizacja wspomagania krążenia i oddychania, a tegoroczny kongres w Krakowie był istotnym wydarzeniem w świecie medycyny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska