Licea, technika, szkoły zawodowe czekają na uczniów

Redakcja
Gimnazjaliści z „szóstki”: Karolina Kowal, Kinga Juszczak i Miłosz Kocełuch już wybrali szkołę średnią. - Czy się dostaniemy, zależy od wyników egzaminu - przyznają zgodnie.
Gimnazjaliści z „szóstki”: Karolina Kowal, Kinga Juszczak i Miłosz Kocełuch już wybrali szkołę średnią. - Czy się dostaniemy, zależy od wyników egzaminu - przyznają zgodnie. Sławomir Mielnik
W poniedziałek rusza nabór do opolskich szkół ponadgimnazjalnych. Będzie w nich szukać miejsca ponad 900 uczniów.

Ważne

Minimalna liczba punktów, jaką powinni mieć gimnazjaliści przyjmowani w wybranych szkołach i klasach:
140 - II LO
135 - klasa politechniczna i humanistyczna w V LO
130 - III LO
120 - klasa dwujęzyczna w II LO
100 - technik ekonomista w Zespole Szkół Ekonomicznych
100 - Technikum nr 5 w Zespole Szkół Elektrycznych
95 - klasa o profilu socjalnym w liceum profilowanym w ZSE
90 - Technikum nr 6 w Zespole Szkół Budowlanych

Od tej decyzji dużo zależy - mówi Kinga Juszczak, uczennica trzeciej klasy gimnazjum nr 6 w Opolu. - Gdy chce się mieć gwarancję, że dostanie się na wymarzone studia trzeba maturalne przedmioty zdawać na poziomie rozszerzonym. Dlatego tak ważny jest wybór szkoły i profilu klasy, która przygotuje nas do takiego egzaminu.

Uczniowie już teraz powinni podjąć decyzję o wyborze, bo w poniedziałek rusza elektroniczny nabór. Żeby się zarejestrować, będą musieli wejść na stronę internetową (www.opolskie.edu.com.pl/ kandydat/kseon.pkp) i wybierać szkołę pierwszej preferencji i dwie kolejne. Mają na to czas do 10 czerwca.

Potem pomiędzy 15 a 17 czerwca, czyli kiedy poznają wyniki egzaminu gimnazjalnego, mogą jeszcze zmienić swoją decyzję. Od 22 czerwca do wybranej przez siebie szkoły muszą dostarczyć dokumenty, m.in. kopię świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego. Listy przyjętych zostaną wywieszone 30 czerwca o godz. 12.

W sumie na 938 tegorocznych absolwentów opolskich gimnazjów czeka ponad 2600 miejsc.
- W naszych szkołach uczy się nie tylko młodzież z Opola - mówi Irena Koszyk, naczelnik opolskiego wydziału oświaty. - Ponad połowie uczniów z innych miast odpowiada oferta edukacyjna opolskich szkół średnich.

Najwięcej klas pierwszych, bo aż 33, uruchomionych zostanie w liceach ogólnokształcących. W technikach będzie ich 31, a w szkołach zawodowych 13.

- Nadal te ostatnie są znacznie rzadziej wybierane przez absolwentów gimnazjów - mówi naczelnik. - Taka tendencja utrzymuje się od kilku lat. Wyrównało się, porównując z latami 90., zainteresowanie liceami i technikami.

Czym młodzi będą się kierować, wybierając nową szkołę? Zainteresowaniami i jej poziomem.
- Chciałabym się uczyć w V LO - mówi Karolina Kowal, gimnazjalistka z "szóstki". - To bardzo dobra szkoła. Jestem humanistką, więc klasa prawna będzie dla mnie idealna.

Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska