Liczba zatrudnionych w sektorze usług biznesowych w Opolu wzrosła o 71 procent w dwa lata

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Arkadiusz Wiśniewski mówił podczas konferencji, między innymi to, że Opole to dobre miejsce do życia.
Arkadiusz Wiśniewski mówił podczas konferencji, między innymi to, że Opole to dobre miejsce do życia. Edyta Hanszke
Sektor usług biznesowych pojawił się w Opolu, kiedy firmy w nim działające zaczęły szukać talentów w miastach satelitarnych, poza głównymi ośrodkami, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Katowice - mówił Marcin Nowak, wiceprezes ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych), współorganizatora razem z Urzędem Miasta Opola i Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu konferencji "Opole - The Place to Grow”.

- Siłą Opola był wówczas tzw. złoty trójkąt, czyli współpraca pomiędzy uczelniami, lokalną administracją i biznesem, co pozwoliło firmom zdobyć zaufanie do regionu i zacząć tutaj inwestować. W sposób naturalny pojawiły się budynki, które są drugim - po pracownikach - filarem tworzenia usług nowoczesnych. Mając dostęp do talentów i powierzchni biurowych stosunkowo łatwo było promować region opolski, jaki dobre miejsca do tworzenia satelitarnego biznesu - kontynuował Nowak.

Zauważył on, że ta branża ma jeszcze szanse na rozwój w niemal milionowym województwie opolskim, bo przecież kadry z regionu zasilają rynek pracy w Opolu. - Statystycznie ten rynek mógłby uróść jeszcze czterokrotnie - wskazał Marcin Nowak. - Ale wiele zależy od tego, czy lokalne władze będą zachęcać ludzi do pracy w tym biznesie i czy lokalne uczelnie będą przygotowywały odpowiednie kadry.

Nowak mówił, że praca w sektorze usług biznesowych jest atrakcyjna dla młodych ludzi, bo większość firm potrafi przygotować do zawodu, jeśli ktoś ma podstawowe umiejętności języka czy wiedzę techniczną. - Proces edukacji trwa w firmach i pozwala rozwijać się młodym pracownikom. Kontakt z firmami globalnymi na miejscu sprawia, że nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby znaleźć podobne relacje biznesowe. Kolejnym ważnym elementem jest możliwość rozwoju wielokierunkowego, np. na ścieżce kariery zarządczej czy procesowej. To nie jest sektor, w którym oferuje się pensje na poziomie minimalnym, ale bliżej krajowych.

ABSL przez 2018 rok promuje Polskę i polskie miasta pod hasłem "The Place do Grow" (miejsce do wzrastania).

Obecnie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Opolu pracuje 1,5 osób, a w ciągu dwóch lat zatrudnienie wzrosło o 71 proc., ale np. w Krakowie pracę w tym sektorze znajduje 70 tys. osób.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola mówił, że celem samorządu jest sprowadzenie do miasta nowych mieszkańców i zatrzymanie obecnych, przy równoczesnym sprowadzaniu inwestorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska