Liczyli w Opolu bezdomnych, oferowali pomoc

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Choć jednej nocy udało się dotrzeć do siedmiu bezdomnych, to wiadomo, że jest ich w Opolu dużo więcej.
Choć jednej nocy udało się dotrzeć do siedmiu bezdomnych, to wiadomo, że jest ich w Opolu dużo więcej. Dawid Łukasik
Policjanci, strażnicy miejscy i pracownicy socjalni sprawdzali m.in. pustostany, wiaty i altany.

Akcja miała miejsce w nocy ze środy na czwartek. Policjanci, strażnicy miejscy i pracownicy socjalni szukali bezdomnych m.in. na klatkach schodowych, pod mostami, w pustostanach.

- Naliczyliśmy 7 osób - mówi Krzysztof Maślak, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu. - Wszyscy to mężczyźni w wieku 45-62 lat z wykształceniem podstawowym, zawodowym i średnim. Nie chcieli jechać do noclegowni, choć oferowaliśmy w tym pomoc. Otrzymali od nas ciepłą herbatę i informację, gdzie mogą szukać pomocy.

Jak informuje Elżbieta Urzędowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu, na dziś w tamtejszej noclegowni przebywa 78 osób.

- 25 kobiet i 53 mężczyzn - mówi Elżbieta Urzędowska. Miejsc przygotowanych mamy 120, dlatego każdy, kto chce i będzie przestrzegać regulaminu, pomoc u nas otrzyma.

Bezdomnym pomaga też opolski Caritas.

- Z naszej łaźni na ul. Szpitalnej 5a , która otwarta jest trzy razy w tygodniu każdego z tych dni korzysta 20 bezdomnych - mówi ks. dr Arnold Drechsler, dyrektorem Caritas diecezji opolskiej. - Trzy razy w tygodniu wydajemy też posiłki w naszej Misji Garażowej przy ul. Mickiewicza, zimą korzysta z nich do 20 osób dziennie.

Opolscy policjanci prowadzą też akcję „Nie bądźmy obojętni, każdy może ocalić życie”, która ma na celu zwrócenie uwagi na bezdomnych, czy osoby samotne i potrzebujące pomocy.

- Jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka, nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na policję lub straż miejską, a patrol na pewno przyjedzie - apeluje aspirant Karol Brandys z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. To samo dotyczy osób starszych i żyjących samotnie.

Komenda Wojewódzka Policji w Opolu udostępniła we wrześniu Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa ( dostępna jest stronie www.opolska.policja.gov.pl). Za jej pośrednictwem ludzie mogą zgłaszać informacje o przestępstwach i niepokojących ich zjawiskach, ale również daje ona możliwość zgłaszania miejsc przebywania osób bezdomnych. Do tej pory zaznaczyli 87 takich przypadków.

- Wystarczy kliknąć myszką komputera na odpowiednią ikonkę, zaznaczyć na mapie miejsce, w którym są bezdomni, a my na pewno wyślemy tam patrol - mówi Karol Brandys. - Oczywiście cały czas można też dzwonić pod numery alarmowe 997 lub 112.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska