Liderzy mniejszości na pożegnaniu ambasadora Niemiec

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Poseł Ryszard Galla i Bernard Gaida, lider VdG byli gośćmi na uroczystości w Ambasadzie Niemiec w Warszawie. Rolf Nikel z końcem czerwca kończy misję dyplomatyczną w Polsce.

- Otrzymaliśmy od pana ambasadora i jego małżonki zaproszenia na wieczór pożegnalny – mówi poseł Galla. - Znaleźliśmy się w grupie dosyć znamienitych gości z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim na czele (marszałek pożegnał ambasadora przemówieniem po angielsku). Obecni byli także wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, były premier, Jan Krzysztof Bielecki oraz były minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz, łącznie około 80 osób. My także podziękowaliśmy panu ambasadorowi za współpracę. Pan Gaida w imieniu mniejszości, ja także w imieniu parlamentu, bo byłem tam jedynym posłem.

- Była również okazja do rozmowy o bieżących wydarzeniach – dodaje Ryszard Galla. - zwłaszcza o wizycie Heiko Maasa, niemieckiego ministra spraw zagranicznych, który podpisał wspólnie z prezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau Piotrem Cywińskim porozumienie w sprawie dotacji dla tej fundacji. (Łączny niemiecki wkład na rzecz funduszu kapitału wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau wyniesie ok. 60 mln euro, połowę tej kwoty uiści rząd Niemiec, połowę landy – przyp. red.). Dyskutowaliśmy także o przyszłości polsko-niemieckiego „okrągłego stołu”.

Rolf Nikel był ambasadorem – podkreśla Bernard Gaida, który sprawy mniejszości niemieckiej uczynił jednymi z najważniejszych w swojej kadencji. To jemu zawdzięczamy, że mogliśmy jako mniejszość rozmawiać w ambasadzie zarówno z kanclerz Angelą Merkel, jak i z prezydentem Niemiec, Frankiem-Walterem Steinmeierem. To była jego troska, byśmy mogli podczas tych spotkań mówić sami o sobie.

Bernard Gaida podkreśla, że drzwi ambasady były dla niego zawsze otwarte, także wtedy, gdy umawiał się na spotkanie jutro lub pojutrze. A ambasador chętnie przyjeżdżał na Śląsk Opolski, m. in. na czerwcową pielgrzymkę mniejszości na Górę św. Anny.

- Rolf Nikel bardzo dbał o polsko-niemieckie porozumienie – dodaje przewodniczący zarządu VdG. - Chcę też podkreślić ważny wkład małżonki ambasadora pani Olivii Nikel, która była dla niego dużym wsparciem w społecznych kontaktach ambasady.

Nowym ambasadorem Niemiec zostanie prawdopodobnie Arndt Freytag von Loringhoven, były zastępca sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu i bezpieczeństwa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska