Liga Mistrzów siatkarzy. Noliko – ZAKSA 0:3

Redakcja
W meczu drugiej kolejki Champions League kędzierzyńska Zaksa wygrała na wyjeździe z belgijskim Noliko Maaseik 3:0. To drugie zwycięstwo mistrzów Polski, którzy pozostali liderami grupy A.

W I secie polski zespół kontrolował przebieg rywalizacji, choć nieustępliwi gospodarze walczyli do końca, kilka razy odrabiali straty, jednak tylko raz byli na prowadzeniu.
Po asie Dawida Konarskiego, a potem skutecznym bloku ZAKSA wyszła na prowadzenie 9:6. Noliko, za sprawą Kamila Rychlickiego, który tym razem zagrał na pozycji atakującego, odrabiało punkt po punkcie, doprowadzając wreszcie do remisu po 14.
ZAKSA błyskawicznie odpowiedziała dwoma skutecznymi zagraniami (atak Patryka Czarnowskiego, blok na Bruno) i znów wygrywała 16:14. Jednak miejscowi po kolejnej kontrze Rychlickiego ponownie odrobili straty (17:17) i za chwilę jedyny raz w tym secie wyszli na prowadzenie 18:17.

Od tego momentu polski zespół włączył wyższy bieg. Blok wreszcie zatrzymał Rychlickiego, kolejny blok zapunktował po ataku Jelte Maana i to ZAKSA wygrywała 20:19. Za moment kontrę wykorzystał Sam Deroo, goście odskoczyli na 22:20 i taką przewagę utrzymali do końca seta.

Przy zagrywkach Deroo i kontrach przyjezdnych II partia zaczęła się od prowadzenia Zaksy 4:0, które za moment wzrosło do 5 oczek (8:3). Jednak gospodarze się nie poddali. Wciąż doskonale w polu ataku spisywał się Rychlicki, który też niepokoił mistrzów Polski dynamicznymi zagrywkami. Do tego wprowadzony Rob Bontje dołożył dwa punktowe bloki i Noliko doprowadziło do remisu 13:13.

Wymiana punkt za punkt była krótka, bowiem goście znów podkręcili tempo i dokładność akcji ofensywnych, utrudnili zagrywkę i zbudowali przewagę 18:15. Po bloku Rychlickiego na Rafale Buszku miejscowi zbliżyli się na dystans jednego oczka (19:18 i 22:21), ale kolejne akcje należały do Zaksy.

Najmniej emocji było w III partii. Po fragmencie walki punkt za punkt od remisu 6:6 ZAKSA sukcesywnie zaczęła budować przewagę. Kędzierzynianie coraz częściej zatrzymywali ataki rywali, dobrze bronili, a po kontrach Deroo wygrywali 8:6, 11:7 i 15:10. Później także 20:14 i niebawem mogli fetować drugie zwycięstwo.

W drugim meczu grupy A BBSK Stambuł przegrał u siebie z Dynamem Moskwa 1:3. W 3. kolejce 18 stycznia 2017 roku ZAKSA zagra w Moskwie.

Noliko Maaseik – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (-23, -22, -21)
Noliko: Wolański, Vigil, Maan, Rychlicki, Colson, Bruno, Santucci (libero) – I. Castellani, Skladany, Bontje, Mol. Trener Daniel Castellani.
ZAKSA: Toniutti, Wiśniewski, Deroo, Konarski, Czarnowski, Buszek, Zatorski (libero) – Semeniuk, Bieniek, Tillie, Pająk. Trener Ferdinando De Giorgi.