Małe firmy w Głuchołazach proszą o ulgi. W samorządach także

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Łukasz Krutak, przesiębiorca z Głuchołaz.
Łukasz Krutak, przesiębiorca z Głuchołaz. Krzysztof Strauchmann
Kilku przedsiębiorców z Głuchołaz rozpoczęło akcję zbierania podpisów poparcia pod apelem do swojego burmistrza o ulgi i zwolnienia podatkowe. Chodzi o podatek od nieruchomości, czynsz za lokale gminne i opłatę za wywóz śmieci od tych, którzy teraz te śmieci przestali produkować.

Jesteśmy po rozmowie z burmistrzem Głuchołaz, który zadeklarował wsparcie, dlatego zawiesiliśmy akcję zbierania podpisów – mówi Łukasz Krutak, inicjator akcji. – Każdy z nas będzie składał wniosek o zwolnienie czy zawieszenie opłat i będzie traktowany indywidualnie.

- Już otrzymałem trzy pierwsze wnioski, ale ich autorzy będą musieli jeszcze udokumentować swoją sytuację – mówi burmistrz Edward Szupryczyński. – Chcemy pomóc w tej sytuacji, ale musimy działać zgodnie z prawem. Problemy na pewno ma gastronomia i hotelarstwo, ale niektóre branże funkcjonują.

Łukasz Krutak jest właścicielem restauracji. Lokal jest zamknięty, posiłki są tylko dowożone do klientów, ale ilość zamówień drastycznie spadła, a więc przychody firmy także.

- Mam dwóch pracowników z Ukrainy, którzy przyjechali kilka dni przed pierwszym przypadkiem koronawirusa, bo brakowało ludzi do pracy – mówi głuchołaski przedsiębiorca. - Wynajęliśmy im i opłaciliśmy mieszkanie. Omówiliśmy się też, że w tej sytuacji płacę im za pracę połowę tego, co sam zarabiam.

- Nie możemy wiele zrobić dla firm. Pomoc ze strony gmin, to kropla w morzy potrzeb przedsiębiorców w obliczu obecnego kryzysu – komentuje burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. – Nysa jest właścicielem 42 lokali, resztę już sprzedaliśmy. Tylko tylu przedsiębiorcom możemy ewentualnie umorzyć czynsz za lokal.

W Nysie od wtorku ma działać uruchomiony przez miejskie władze punkt informacyjny dla przedsiębiorców o wszelkich możliwych do uzyskania ulgach, umorzeniach i odroczeniach płatności wobec instytucji państwowych i samorządowych. Kontakt z punktem telefonicznie lub przez internet.

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czytelnik

Jestem za- tylko żeb przeciębiorca płacili uczciwie pensje pracownikom i mieli pełny etet za nadgodziny podwójną stawkę tak jak przykazał kodeks pracy a z tego co wiemy etaty są niepełne i wyzysk w godzinach pracy z8 robi się 10 za najniższą krajową

r
rzemiecha

podatki powinny wynikać z wykonywanej racy, także PODATEK na zus,

nie ma dochodu - to należy odwołać podatek na zus, inne kraje UE zawiesiły wszystkie tzw. "cykliczne podatki i opłaty" , można ?

G
Gość

Jak się przeżarło zyski to zamykać dziesięciu się znajdzie na ich miejsce

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie