Mapa Śląska w trzech językach

fot. Archiwum
Mapa Górnego Śląska.
Mapa Górnego Śląska. fot. Archiwum
Można się z niej uczyć o historii i dniu dzisiejszym.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wydał nową ścienną mapę Górnego Śląska (o wymiarach 155 cm x 112 cm).
- Zależało nam, by mapa autorstwa Dawida Smolorza i Marcina Kordeckiego była nie tylko historyczna - wyjaśnia Rafał Bartek, dyrektor generalny DWPN.

- Znajdziemy więc na niej dzisiejsze powiaty i gminy, a także podwójne, a na Śląsku Cieszyńskim nawet potrójne nazwy miejscowości. Nazwy niemieckie pochodzą oczywiście sprzed 1933 roku.

Na współczesną mapę zostały także nałożone granice z okresu międzywojennego dzielące wówczas Górny Śląsk między Polskę, Niemcy i Czechy.

Dodatkowo pod główną mapą umieszczono trzy dodatkowe mapki pokazujące graficzny obraz wyników plebiscytu 1921 z uwzględnieniem poparcia za Polską i za Niemcami, sytuację językową na Śląsku w roku 1910 oraz uszczegółowiony Górnośląski Okręg Przemysłowy.

- Mamy nadzieję, że nasza najnowsza publikacja będzie pomocą w edukacji regionalnej i przyczyni się do utrwalenia wiedzy o tym, czym jest Górny Śląsk i jego wielojęzyczna historia i tradycja - dodaje Rafał Bartek.

Zainteresowani nabyciem mapy mogą o nią pytać w gliwickiej lub w opolskiej siedzibie DWPN (Opole, 1 Maja 13/2, 45-068 Opole, tel.: 77/ 40 25 105.

Dom oferuje mapę nieodpłatnie samorządom oraz szkołom gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. Trzeba jednak samemu zadbać o jej odebranie. Ze względu na koszty mapa nie jest wysyłana pocztą.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska