Matura MATEMATYKA 2020 - odpowiedzi i zadania
Po egzaminie Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje arkusze z zadaniami maturalnymi z matematyki.
Odpowiedzi i rozwiązania zadań na maturze z matematyki znajdziecie około godziny 14.00. Wejdźcie w galerię, tam znajdziecie po godzinie 14.00 arkusz CKE, a poniżej każdego zdjęcia w ciągu kilku minut będzie zamieszczali rozwiązania zadań.
- Egzamin przyjemnie mnie zaskoczył, bo spodziewałam się znacznie trudniejszych pytań - mówi Karolina Szczurek z I LO w Opolu. - Uczeń trójkowy powinien bez problemu sobie z nimi poradzić. Moją zmorą była zawsze stereometria, więc zabrałam się za te zadania, ale wiedziałam, że nie będę ich w stanie dokończyć. Myślę, że to co zrobiłam, w zupełności wystarczy, żeby zdać egzamin.
Matura 2020 z matematyki. Poziom podstawowy - z czego będzie się składał egzamin, jak długo potrwa
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym rozpoczął się we wtorek, 9 czerwca 2020 r. o godz. 9.00 i trwał 170 minut.
Matematyka jest jednym z przedmiotów obowiązkowych, które muszą zdać tegoroczni maturzyści, aby otrzymać świadectwo dojrzałości. Obowiązkowa matura z matematyki dotyczy jedynie poziomu podstawowego. Zdający może napisać również egzamin na poziomie rozszerzonym, ale jest to wyłącznie jego wybór.
Arkusz egzaminacyjny na poziomie podstawowym składa się z kilkudziesięciu zadań do rozwiązania. W przypadku zadań zamkniętych wystarczy wybrać poprawną odpowiedź. W przypadku zadań otwartych natomiast, trzeba samodzielnie wpisać poprawną odpowiedź.
W tym przypadku oceniający zwracają też uwagę na argumentację oraz obliczenia, które doprowadziły zdającego do udzielenia danej odpowiedzi.
Do pisania matury z matematyki uczniowie mogli używać jedynie długopisu lub pióra z czarnym tuszem. Niedopuszczalne jest korzystanie z korektora, a błędne odpowiedzi należy przekreślić.
Matura 2020 z matematyki. Poziom rozszerzony - z czego będzie się składał egzamin, jak długo potrwa
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się w poniedziałek, 15 czerwca, o godz. 9.00 i będzie trwał 3 godziny (180 minut).
Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym nie jest obowiązkowa, więc nie trzeba podejść do egzaminu, by otrzymać świadectwo dojrzałości. Składa się zarówno z zadań zamkniętych (poprawną odpowiedź należy wybrać spośród zaproponowanych możliwości) oraz otwartych. W tym drugim przypadku punkty przyznawane się nie tylko za udzielenie poprawnej odpowiedzi. Wpływ na ocenę mają również argumenty i istotne obliczenia, które doprowadziły zdającego do jej udzielenia.
Matura 2020 – epidemia koronawirusa i szczególne środki ostrożności
Epidemia koronawirusa sprawiła, że szkoły, w których odbywa się egzamin maturalny, musiały wdrożyć szczególne procedury bezpieczeństwa. W placówkach pojawiły się dozowniki z płynem dezynfekującymi. Przystępujący do matury będą musieli zdezynfekować też ręce wchodząc na salę.
Zdający będą pisać matury w większym rozproszeniu, tak by dystans między nimi wynosił co najmniej 1,5 metra.
Poruszając się po korytarzach uczeń musi mieć zasłonięte usta i nos. W trakcie egzaminu maturalnego może natomiast zdjąć maseczkę.
Zdający są podzieleni na grupy i tam, gdzie jest to możliwe, wpuszczani do budynku kilkoma różnymi wejściami, według ustalonego wcześniej harmonogramu. Wszystko po to, aby uniknąć skupisk. Również po zakończeniu egzaminu maturalnego, zdający nie będą mogli się gromadzić, by na przykład przedyskutować odpowiedzi, jakich udzielili.
Matura 2020. Zmiany w komisjach egzaminacyjnych
Nauczyciele powołani do zespołów nadzorujących również będą musieli przestrzegać specjalnych procedur. Rozdając maturzystom arkusze czy pakując je po zakończonym egzaminie muszą mieć założone rękawiczki oraz maseczki lub przyłbice. Podobnie jest w przypadku każdego, bezpośredniego kontaktu z uczniem, np. gdy gorzej się poczuje lub chce wyjść do toalety.
Zespoły nadzorujące są mniejsze niż w poprzednich latach. Wcześniej nad prawidłowym przebiegiem egzaminy czuwała minimum trzyosobowa komisja. Teraz - gdy grupa zdających liczy nie więcej niż 30 osób - wystarczy, że zasiadają w niej dwie osoby.
Matura 2020 z matematyki – co można wnieść na egzamin
Zdający maturę z matematyki musi zabrać ze sobą własny długopis. Może też mieć przy sobie napój. Niedopuszczalne jest natomiast wnoszenie pomocy naukowych (notatek czy książek), ale też telefonów komórkowych, maskotek, czy innych gadżetów na szczęście.
W poprzednich latach szkoły przygotowywały zwykle zestawy ratunkowe dla zapominalskich.
Można w nich było znaleźć np. dodatkowy długopis albo - w przypadku przedmiotów ścisłych - kalkulator czy linijkę.
Tym razem uczniowie sami powinni zadbać o to, by te przedmioty zabrać ze sobą. Na egzaminie będzie natomiast można korzystać z tablic matematycznych.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać egzamin maturalny i otrzymać świadectwo?
Aby zdać maturę trzeba zdobyć co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego.
Przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia). W przypadku matematyki wystarczy zdać egzamin na poziomie podstawowym, by otrzymać świadectwo maturalne.
Matura 2020. Nie będzie egzaminów ustnych
Nowością w tym roku jest to, że nie będzie egzaminów ustnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że egzaminy maturalne, ze względu na trwającą epidemię, odbędą się wyłącznie w formie pisemnej. Egzaminu ustnego nie będzie zarówno w przypadku języka polskiego, jaki i języków obcych. W szczególnych sytuacjach, gdy ustna matura jest jednocześnie egzaminem rekrutacyjnym na uczelnię, szkoła może taki egzamin przeprowadzić. Maturzysta musiał natomiast wcześniej zgłosić chęć przystąpienia do egzaminu ustnego.
Matura 2020. Kiedy wyniki
Ogłoszenie wyników tegorocznych matur nastąpi do 11 sierpnia 2020 roku.
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?